Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe... - Interpretacja - PP/443-281-1/04

www.shutterstock.com

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 13.12.2004, sygn. PP/443-281-1/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. 137, poz. 926 ze zm.).

Do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek Jednostki z dnia 5 października 2004r. o udzielenie pisemnej informacji w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług, usług kulturalnych.

Statutową działalnością Jednostki jest organizowanie koncertów. Działalność opodatkowaną Jednostki stanowi: wstęp na koncerty, wynajem powierzchni dla podatników prowadzących działalność gospodarczą, okazjonalny wynajem sal koncertowych, usługi reklamowe. Działalność zwolniona z podatku VAT obejmuje wszelkie inne usługi związane z kulturą. Podatek naliczony od zakupów towarów i usług związanych z działalnością opodatkowaną i zwolnioną Jednostka odlicza według proporcji, o której mowa w art. 90 ustawy o VAT.

Na tle tych okoliczności Jednostka sformułowała pytania:

  • Czy w miesiącu, w którym wystąpiła wyłącznie sprzedaż opodatkowana można podatek naliczony od wszystkich zakupów odliczyć w pełnej wysokości?
  • Czy fakt, że w danym miesiącu nie było żadnej sprzedaży zwolnionej nie maiła wpływu na sposób odliczania podatku naliczonego?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego informuje co następuje:

Kwestia prawa podatnika do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony w związku z nabyciem towarów i usług reguluje art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535), zwanej dalej ustawą o VAT. Zgodnie z wyżej powołanym przepisem w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Mając na uwadze powyższe w sytuacji, gdy dokonane przez Jednostkę zakupy towarów i usług będą miały związek wyłącznie z czynnościami opodatkowanymi, Jednostce będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z tymi zakupami w pełnej wysokości.

Zgodnie natomiast z art. 90 ust. 1 ustawy o VAT w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. W przypadku, gdy nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Proporcję, o której mowa powyżej, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo (art. 90 ust. 3 ustawy o VAT).

Tak więc w przypadku wystąpienia zakupów towarów i usług służących zarówno sprzedaży opodatkowanej jak i nieopodatkowanej, Jednostka ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z tymi zakupami, w proporcji o której mowa powyżej.

Reasumując prawo podatnika do odliczenia podatku VAT jest uzależnione od zakresu, w jakim zakupione towary i usługi związane są ze sprzedażą opodatkowaną, a nie od rodzaju sprzedaży jaka wystąpiła w danym okresie rozliczeniowym.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż powyższa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego obowiązuje jedynie w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Podatnika rzeczywistego stanu faktycznego.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu