Naczelnik Pierwszego Urzędu w Lublinie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn... - Interpretacja - D2-443/163/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 13.12.2004, sygn. D2-443/163/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu w Lublinie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm./ w związku z pismem Strony z 18 listopada 2004 r. /data wpływu do tutejszego Organu 20.11.2004 r./ uzupełnionego pismem złożonym w dniu 06.12.2004 r. informuje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego, następująco:

Przedmiotowe zapytanie dotyczy sposobu rozliczenia, w świetle art. 119 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) usług rehabilitacyjnych oraz wysokości stawki podatku od towarów i usług od tych usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają;
- odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
- eksport towarów,
- import towarów,
- wewnątrzwspółnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
- wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 119 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) podstawą opodatkowania przy wykonywaniu usług turystyki jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Przez marżę w rozumieniu art. 119 ust. 2 ustawy rozumie się różnicę między kwotą należności, którą ma zapłacić nabywca usługi, a ceną nabycia przez podatnika towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty. Przepis ten, zgodnie z art. 119 ust. 3 powołanej ustawy stosuje się bez względu na to kto nabywa usługę turystyki, w przypadku gdy podatnik:
1. ma siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium kraju
2. działa na rzecz nabywcy usługi we własnym imieniu i na własny rachunek
3. przy świadczeniu usługi nabywa towary i usługi od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty
4. prowadzi ewidencję, z której wynikają kwoty wydatkowane na nabycie towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, oraz posiada dokumenty, z których wynikają te kwoty.

Przez usługi dla bezpośredniej korzyści turysty rozumie się zgodnie z art. 119 ust. 2 cytowanej ustawy, usługi stanowiące składnik świadczonej usługi turystyki, a w szczególności transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie itp. Zgodnie z art. 119 ust. 5 powołanej ustawy, w przypadku, gdy przy świadczeniu usług turystyki podatnik oprócz usług nabywanych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty część świadczeń w ramach tej usługi wykonuje we własnym zakresie (tzw. usługi własne), odrębnie ustala podstawę opodatkowania dla usług własnych i odrębnie w odniesieniu do usług nabytych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty. W powyższym przypadku podatnik obowiązany jest do wykazania w prowadzonej ewidencji, jaka część należności za usługę przypada na usługi nabyte od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, a jaka na usługi własne.

Spółka jest organizatorem turnusów rehabilitacyjnych wpisanym do Rejestru Organizatorów Turnusów Wojewody ....... .

Turnusy te organizowane są w ośrodkach, w których mogą odbywać się turnusy dla osób niepełnosprawnych, również korzystających z dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jak wynika ze złożonego wniosku turnusy rehabilitacyjne (sanatoryjne, zdrowotne) nie są usługami turystycznymi więc nie mogą być rozliczane w oparciu o art. 119 ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym usługi rehabilitacyjne podlegają opodatkowaniu zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy a podstawą opodatkowania zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy jest obrót. Usługi te mieszczą się w grupowaniu PKWiU 85 i zostały wymienione pod poz. 9 w załączniku nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług i zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług.

Interpretacji udzielono według stanu prawnego na dzień wydania niniejszego pisma.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie