Spółka S.A. posiada 100 % udziałów w spółce, składającej zapytanie. Spółka S.A. wybudowała w Warszawie szerokopasmową sieć światłowodową, która przy ... - Interpretacja - US40/VAT/I/2376/2004/MS

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 09.11.2004, sygn. US40/VAT/I/2376/2004/MS, Urząd Skarbowy Warszawa-Wola

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Spółka S.A. posiada 100 % udziałów w spółce, składającej zapytanie.
Spółka S.A. wybudowała w Warszawie szerokopasmową sieć światłowodową, która przy wykorzystaniu określonej aparatury może być wykorzystana do przesyłu głosu i danych. Spółka S.A odpłatnie udostępniło podatnikowi prawo do używania w/w sieci światłowodowej na okres 20 lat w celu komercyjnego wykorzystania poprzez dalszą odsprzedaż innym operatorom telekomunikacyjnym. Każdy etap udostępniania był dokumentowany fakturami, które na chwilę obecną są zapłacone.
Rozważana jest możliwość połączenia wymienionych wyżej spółek, które miałoby charakter fuzji a Spółka S.A. byłoby spółką przejmującą.
Podatnik ma wątpliwości czy w wyniku połączenia przed upływem 20 lat powstanie konieczność dokonania korekty podatku naliczonego związanego z nabyciem prawa do użytkowania sieci światłowodowej.
Zdaniem Strony taka konieczność nie będzie miała miejsca.

W tym przypadku należy odnieść się do jednej z podstawowej zasady podatku od towarów i usług, czyli jego neutralności. Podatek od towarów i usług nie powinien obciążać podatników uczestniczących w obrocie towarami i usługami, którzy nie są ich ostatecznymi odbiorcami. Ciężar tego podatku powinien spoczywać na ostatecznym ich beneficjencie będącym ostatnim ogniwem tego obrotu. Realizacja zasady neutralności wyraża się zatem w tym, iż podatek naliczony zapłacony przez podatnika w cenie nabytych towarów i usług dla celów jego działalności opodatkowanej tym podatkiem może zostać odliczony, nie stanowiąc dla podatnika kosztu.

Odliczenie co do zasady przysługuje podatnikowi jedynie w sytuacji, gdy związek między podatkiem naliczonym przy nabyciu towarów i usług a podatkiem należnym z tytułu jego działalności opodatkowanej, ma charakter bezpośredni i bezsporny. Takie odliczenie nie przysługuje podatnikowi, który wykorzystuje odliczenie podatku naliczonego w związku z transakcjami zwolnionymi od podatku, nawet jeżeli docelowym efektem ma być wykonanie transakcji opodatkowanej.

Powyższe określa art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535), który wskazuje, iż podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług wykorzystywanych do czynności opodatkowanych.

Należy też pamiętać o terminie oraz możliwości odliczenia podatku naliczonego.
Prawo do odliczenia może być spełnione w określonych okresach czasu ustanowionych w art. 86 ust. 10 - 13 ustawy o podatku od towarów i usług oraz na podstawie warunków określonych w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług. Jeżeli, któryś z nich jest spełniony to podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola stoi na stanowisku, iż w przypadku przejęcia przez Spółkę S.A. spółki - podatnika, odliczony podatek określony w fakturach wystawionych przez Spółkę S.A za odpłatne udostępnianie prawa do używania sieci światłowodowej nie będzie podlegał korekcie i w konsekwencji zwrotowi. Wynika to z tego, iż spółka - podatnik nabyte prawo użytkowania sieci światłowodowej udostępniała innym operatorom, czyli w tym przypadku miały miejsce czynności podlegające opodatkowaniu.

Urząd Skarbowy Warszawa-Wola