Zwolnienie od podatku świadczonych przez Wnioskodawcę usług. - Interpretacja - IBPP1/443-511/11/ES

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 21.06.2011, sygn. IBPP1/443-511/11/ES, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Temat interpretacji

Zwolnienie od podatku świadczonych przez Wnioskodawcę usług.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 marca 2011r. (data wpływu 18 marca 2011r.), uzupełnionym pismem z dnia 30 maja 2011r. (data wpływu 2 czerwca 2011r.) oraz 2 pismami z dnia 14 czerwca 2011r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych przez Wnioskodawcę usług jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 marca 2011r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych przez Wnioskodawcę usług.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 30 maja 2011r. (data wpływu 2 czerwca 2011r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 20 maja 2011r. oraz 2 pismami z dnia 14 czerwca 2011r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą w oparciu o wpis do ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez Prezydenta Miasta, określenie działalności: 85.59.B pozostałe formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane. W ramach tej działalności Wnioskodawca prowadzi niepubliczną placówkę kształcenia ustawicznego dla dorosłych, która służy zgodnie ze statutem uzyskiwaniu i uzupełnianiu wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych przez osoby, które spełniły obowiązek szkolny.

Zaświadczenie Prezydenta Miasta wpis do ewidencji szkół i placówek niepublicznych. Wnioskodawca posiada również wpis do rejestru instytucji szkoleniowych Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

O. jest niepubliczną placówką kształcenia ustawicznego, prowadzącą kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych. Zarejestrowane do ewidencji szkół i placówek niepublicznych przez Prezydenta Miasta.

Przedmiotem działalności zgodnie ze statutem jest pozyskiwanie i uzupełnienie przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej i kwalifikacji zawodowych w formie: seminarium i kurs.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 3 lutego 2006r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej i umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych § 1 pkt 2 § 2.1

O. wpisane jest do rejestru instytucji szkoleniowych pod numerem ewidencyjnym. Określenie działalności: 85.59.B - pozostałe formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane, gdzie podklasa ta obejmuje kursy udzielania pierwszej pomocy.

Na szkolenia kierują pracodawcy oraz są zgłoszenia indywidualne. Są to kształcenia zawodowe dla osób tego potrzebujących, sfinansowane ze środków firm lub własnych uczestnika.

Wszystkie wymienione niżej usługi są realizowane przez Wnioskodawcę i nie posiadają akredytacji oświatowej.

Kurs doskonalący dla nauczycieli do prowadzenia zajęć edukacyjnych w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

Jest kursem ustawowo zgodnym z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 26.08.2009r. w sprawie przygotowania nauczycieli do prowadzenia zajęć w zakresie udzielania pierwszej pomocy § 1 pkt 2 jest usługą doskonalenia zawodowego dla nauczycieli.

Stanowi wypełnienie delegacji ustawowej zawartej w art. 8 ust 5 ustawy z dnia 8 września 2006r. o państwowym ratownictwie medycznym (Dz. U. Nr 191, poz. 1410 z późn. zm.)

Nadaje kwalifikacje dla nauczycieli zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009r. § 10.

Czas trwania kursu 30 godzin dydaktycznych, program zgodny z załącznikiem do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 sierpnia 2009r. (poz. 1131).

Po zaliczeniu egzaminu państwowego uczestnik szkolenia zawodowego otrzymuje zaświadczenie ważne prze 5 lat o którym mowa § 11 pkt 2 13.

Kurs doskonalący dla ratowników medycznych w ramach doskonalenia zawodowego.

Jest to kurs doskonalenia zawodowego ratowników medycznych, ma na celu pogłębienie i aktualizację wiedzy i umiejętności z zakresu medycyny ratunkowej i organizacji systemu ratownictwa medycznego niezbędnych do wykonywania zadań ratownika medycznego oraz poznanie zasad współdziałania z jednostkami współpracującymi z systemem o którym mowa w art. 15 ust.1 i 2 ustawy o państwowym ratownictwie medycznym.

Kurs kształcenia zawodowego jest zgodny z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 14.06.2007r. W sprawie doskonalenia zawodowego ratowników medycznych.

Czas trwania 48 godzin dydaktycznych z egzaminem państwowym, certyfikat ważny przez 5 lat.

Program zgodny i zatwierdzony przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.

Uczestnik otrzymuje 120 pkt edukacyjnych.

Kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Podstawa prawna rozporządzenie Ministra Zdrowia z 19 marca 2007r. w sprawie kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy (Dz. U. z 2007r. Nr 60, poz. 408.) Kwalifikowana pierwsza pomoc to czynności podejmowane wobec osoby nagłego zagrożenia zdrowotnego przez ratownika, o którym mowa w art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o państwowym ratownictwie medycznym.

Jest to kurs dla członków systemów ratowniczo-gaśniczych w kraju. Po pozytywnym zaliczeniu kursu i zdaniu egzaminu państwowego uczestnik otrzymuje tytuł ratownika zaświadczenie wydane zgodnie z załącznikiem do ustawy rozporządzenie Ministra Zdrowia z 19 marca 2007r. w sprawie kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy (Dz. U. z 2007r. Nr 60, poz. 408).

ALS (zawansowane zabiegi resuscytacyjne u osób dorosłych).

Seminarium 20 godzin, kurs kształcenia zawodowego podnoszenie kwalifikacji zawodowych i dopuszczenie do zajmowania stanowisk medycznych dla wyższego i średniego personelu medycznego, szczególnie dla średniego i wyższego personelu medycznego oraz kierowników i członków zespołów resuscytacyjnych. Uczestnik otrzymuje 20 punktów edukacyjnych.

Seminarium jest certyfikowane przez polską i europejską Radę Resuscytacji, po ukończeniu którego uczestnik uzyskuje wiedzę zgodnie z obowiązującymi standardami wiedzy w europie, certyfikat polskiej i europejskiej Rady Resuscytacji ważny przez 5 lat.

ILS (natychmiastowa pomoc w stanach zagrożenia życia).

Seminarium 8 godzin, kształcenie zawodowego. Uczestnik otrzymuje 8 pkt. Edukacyjnych. Podnoszenie kwalifikacji i umiejętności medycznych średniego personelu medycznego. Seminarium jest certyfikowane przez polską i europejska Radę Resuscytacji.

Po ukończeniu nabywa umiejętności i uprawnienia do pracy w zespole resuscytacyjnym zgodnie z obowiązującymi wytycznymi polskiej i europejskiej Rady Resuscytacji. Po zaliczeniu kursu certyfikat polskiej i europejskiej Rady Resuscytacji ważny przez rok.

BLS-AED (podstawowe zabiegi resuscytacyjne i automatyczna defibrylacja zewnętrzna).

Seminarium kształcenia zawodowego skierowany do wszystkich osób medycznych w ramach doskonalenia zawodowego pracowników NFZ oraz szkoleń bhp.

Ocena ciągła w trakcie kursu, po ukończeniu nabywa umiejętności podstawowych zabiegów resuscytacyjnych i automatycznej defibrylacji zewnętrznej zgodnie z normami polskiej i europejskiej Rady Resuscytacji, certyfikat ważny przez 2 lata, uczestnik otrzymuje 5 pkt. edukacyjnych.

Seminarium podstawowej pierwszej pomocy i rozszerzonej pierwszej pomocy.

Seminarium doskonalenia zawodowego, przeznaczony dla wszystkich osób powyżej 18 roku życia. Znowelizowany kodeks pracy (Dz. U. z dnia 18 grudnia 2008r. Nr 223, poz. 1460) nakłada na pracodawcę obowiązek wyznaczenia pracowników odpowiedzialnych za udzielanie pierwszej pomocy oraz zapewnienie ich przeszkolenia.

Kurs zakończony egzaminem testowym, po ukończeniu certyfikat Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej ważny przez 4 lata.

Wnioskodawca dodaje, iż O. jest jednostką objętą systemem oświaty na podstawie art. 2 pkt 3a ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty.

Wszystkie wymienione kursy i seminaria, których dotyczy wniosek są świadczone przez O. jako jednostkę systemu oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty w zakresie kształcenia.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie

(ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z dnia 14 czerwca 2011r.):
Czy wymienione we wniosku kursy i seminaria prowadzone przez O. są zwolnione od 1 stycznia 2011r. z podatku VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy (stanowisko ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z dnia 14 czerwca 2011r.), wymienione we wniosku kursy i seminaria prowadzone przez O. jako jednostkę systemu oświaty są od 1 stycznia 2011r. zwolnione z podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast stosownie do art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Zgodnie z brzmieniem art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem art. 41 ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 ustawy.

W myśl art. 146a pkt 1 ww. ustawy o VAT dodanego do tej ustawy od dnia 1 stycznia 2011r. - w okresie od dnia 1 stycznia 2011r. do dnia 31 grudnia 2013r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi bądź zwolnienie od podatku.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi świadczone przez:

  1. jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania,
  2. uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym

- oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

Zgodnie natomiast z art. 43 ust. 1 pkt 29 ww. ustawy zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26:

    prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub
  1. świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub
  2. finansowane w całości ze środków publicznych

- oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą w oparciu o wpis do ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez Prezydenta Miasta. W ramach tej działalności Wnioskodawca prowadzi niepubliczną placówkę kształcenia ustawicznego dla dorosłych, która służy zgodnie ze statutem uzyskiwaniu i uzupełnianiu wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych przez osoby, które spełniły obowiązek szkolny.

O. jest niepubliczną placówką kształcenia ustawicznego, prowadzącą kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych, zarejestrowaną do ewidencji szkół i placówek niepublicznych przez Prezydenta Miasta. Wnioskodawca posiada również wpis do rejestru instytucji szkoleniowych Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 3 lutego 2006r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej i umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych § 1 pkt 2 § 2.1 O. wpisane jest do rejestru instytucji szkoleniowych. Określenie działalności: 85.59.B - pozostałe formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane, gdzie podklasa ta obejmuje kursy udzielania pierwszej pomocy.

Przedmiotem działalności zgodnie ze statutem jest pozyskiwanie i uzupełnienie przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej i kwalifikacji zawodowych w formie: seminarium i kurs.

Na szkolenia prowadzone przez Wnioskodawcę uczestników kierują pracodawcy oraz są zgłoszenia indywidualne. Są to kształcenia zawodowe dla osób tego potrzebujących, sfinansowane ze środków firm lub własnych uczestnika.

Wszystkie wymienione niżej usługi są realizowane przez Wnioskodawcę i nie posiadają akredytacji oświatowej, tj.:

    udzielania pierwszej pomocy.
  • Kurs doskonalący dla ratowników medycznych w ramach doskonalenia zawodowego.
  • Kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy.
  • ALS (zawansowane zabiegi resuscytacyjne u osób dorosłych) - seminarium.
  • ILS (natychmiastowa pomoc w stanach zagrożenia życia) seminarium.
  • BLS-AED (podstawowe zabiegi resuscytacyjne i automatyczna defibrylacja zewnętrzna) - seminarium.

O. jest jednostką objętą systemem oświaty na podstawie art. 2 pkt 3a ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty.

Wszystkie wymienione kursy i seminaria, których dotyczy wniosek są świadczone przez O. jako jednostkę objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty w zakresie kształcenia.

Z uregulowań zawartych w wyżej cytowanych przepisach wynika, że zwolnienie z podatku od towarów i usług obejmuje usługi świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania.

Stosownie do art. 2 pkt 3a ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (t.j. Dz. U. z 2004r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.) system oświaty obejmuje placówki kształcenia ustawicznego, placówki kształcenia praktycznego oraz ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego, umożliwiające uzyskanie i uzupełnienie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych.

Natomiast art. 3 pkt 17 cyt. ustawy stanowi, iż ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o kształceniu ustawicznym, należy przez to rozumieć kształcenie w szkołach dla dorosłych, a także uzyskiwanie i uzupełnianie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych przez osoby, które spełniły obowiązek szkolny.

W myśl art. 82 ust. 1 ww. ustawy o systemie oświaty, osoby prawne i fizyczne mogą zakładać szkoły i placówki niepubliczne po uzyskaniu wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego obowiązaną do prowadzenia odpowiedniego typu publicznych szkół i placówek.

Zgodnie z powyższym, zwolnienie z podatku od towarów i usług obejmuje usługi w zakresie kształcenia i wychowania świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane. Ograniczenie umożliwiające skorzystanie z niniejszego zwolnienia ma zatem charakter podmiotowo-przedmiotowy.

Zatem aby możliwe było skorzystanie z niniejszego zwolnienia, przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy, nie wystarcza, by dany podmiot był jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, podmiot ten musi świadczyć usługi w zakresie kształcenia i wychowania.

Z wniosku wynika, że wszystkie wymienione we wniosku usługi (kursy i seminaria) Wnioskodawca wykonuje jako jednostka objęta systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty w zakresie kształcenia.

Szkolenia organizowane przez Wnioskodawcę mają na celu podnoszenie kwalifikacji zawodowych osób biorących udział w tych szkoleniach. Wnioskodawca świadczy usługi w oparciu o rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 3 lutego 2006r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej i umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych. Tak więc w ocenie tut. organu świadczone prze Wnioskodawcę usługi szkoleniowe stanowią usługi nauczania bezpośrednio związane z branżą lub zawodem uczestników szkolenia.

Wobec powyższych okoliczności stwierdzić należy, iż jeśli wszystkie usługi (kursy seminaria) świadczone w ramach niepublicznej placówki kształcenia ustawicznego dla dorosłych są świadczone przez Wnioskodawcę jako przez jednostkę objętą systemem oświaty w ramach kształcenia to są od 1 stycznia 2011r. zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Należy nadmienić, że zgodnie z art. 14b § 3 ww. ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego oraz do przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Natomiast w myśl art. 14 c § 1 tej ustawy, interpretacja indywidualna zawiera ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Z powyższych przepisów wynika zatem, że przedmiotem interpretacji może być jedynie ocena stanowiska Wnioskodawcy dotyczącego przedstawionego we wniosku stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Organ wydający interpretację nie jest natomiast uprawniony do analizowania i oceny załączonych do wniosku o interpretację dokumentów.

Zaznaczyć należy, że niniejsza interpretacja indywidualna traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach