Czy Wnioskodawca czyni prawidłowo wystawiając dla dokumentowania szkoleń z zakresu nauki jazdy faktur ze stawką zwolnioną oraz nie odliczając podatku ... - Interpretacja - ILPP1/443-463/09-2/MT

www.shutterstock.com

Interpretacja indywidualna z dnia 24.06.2009, sygn. ILPP1/443-463/09-2/MT, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

Temat interpretacji

Czy Wnioskodawca czyni prawidłowo wystawiając dla dokumentowania szkoleń z zakresu nauki jazdy faktur ze stawką zwolnioną oraz nie odliczając podatku VAT z faktur dotyczących zakupu związanego z powyższym szkoleniem?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko , przedstawione we wniosku z dnia 14 kwietnia 2009 r. (data wpływu 15 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego ze świadczeniem usług szkoleniowych nauki jazdy jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 kwietnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego ze świadczeniem usług szkoleniowych nauki jazdy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT, dokonał zgłoszenia na druku VAT-R w dniu 20 listopada 2000 r. Działalność Spółki jest działalnością edukacyjną, zakwalifikowaną jako 8041Z: Działalność szkół nauki jazdy. Są to usługi zwolnione od podatku VAT na podstawie załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z powyższym, Wnioskodawca wystawia faktury VAT na ww. usługi ze stawką zwolnioną, nie odlicza podatku naliczonego z faktur związanych z zakupem na użytek Zainteresowanego (zakup związany z wykonywaniem usług edukacyjnych szkoleń w zakresie nauki jazdy).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca czyni prawidłowo wystawiając dla dokumentowania szkoleń z zakresu nauki jazdy faktury ze stawką zwolnioną oraz nie odliczając podatku VAT z faktur dotyczących zakupu związanego z powyższym szkoleniem...

Zdaniem Wnioskodawcy, przedstawione postępowanie jest prawidłowe. Zainteresowany dokumentuje szkolenia fakturami ze stawką zwolnioną zgodnie z załącznikiem nr 4 Wykaz usług zwolnionych od podatku ex 80 Usługi w zakresie edukacji. Wnioskodawca nie odlicza podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup związany z usługami edukacyjnymi co jest zgodne z art. 88, art. 93 ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ().

Art. 8 ust. 3 ustawy wskazuje, iż usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Stosownie do treści obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa, usługi są identyfikowane na podstawie przepisów o statystyce publicznej, zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy. Prawidłowa pod względem klasyfikacji statystycznych identyfikacja usług stanowi warunek niezbędny do określenia wysokości opodatkowania na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług.

Na podstawie § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 ze zm.) do celów m. in. opodatkowania podatkiem od towarów i usług do dnia 31 grudnia 2009 r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.).

W związku z powyższym, istotnym w przedmiotowej sprawie jest właściwe zaklasyfikowanie do odpowiedniego symbolu PKWiU wykonywanych usług.

Jak stanowi art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W załączniku tym, stanowiącym wykaz usług zwolnionych od podatku, w pozycji 7 wymieniono usługi z grupowania PKWiU ex 80 Usługi w zakresie edukacji.

Użycie przez ustawodawcę ex przy grupowaniu PKWiU, korzystającym ze zwolnienia od podatku od towarów i usług oznacza, że zwolnienie to dotyczy tylko danej usługi z danego grupowania.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje, w myśl ww. przepisu wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

We wniosku Wnioskodawca wskazał, iż jest czynnym podatnikiem podatku VAT dokonał zgłoszenia na druku VAT-R w dniu 20 listopada 2000 r. Działalność Spółki jest działalnością edukacyjną, zakwalifikowaną jako 8041Z: Działalność szkół nauki jazdy. Są to usługi zwolnione od podatku VAT na podstawie załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z powyższym, Zainteresowany dokumentuje szkolenia fakturami ze stawką zwolnioną zgodnie z załącznikiem nr 4 Wykaz usług zwolnionych od podatku ex 80 Usługi w zakresie edukacji. Ponadto, Wnioskodawca nie odlicza podatku naliczonego z faktur związanych z zakupem na użytek Zainteresowanego (zakup związany z wykonywaniem usług edukacyjnych szkoleń w zakresie nauki jazdy).

Biorąc pod uwagę powołane wyżej przepisy oraz przedstawiony stan faktyczny stwierdza się, że jeżeli wykonywane przez Wnioskodawcę czynności stanowią usługi w zakresie edukacji, sklasyfikowane wg PKWiU w grupowaniu 80, to Zainteresowany przy ich świadczeniu powinien stosować zwolnienie od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, w związku z poz. 7 załącznika nr 4 do ww. ustawy. W takiej sytuacji Wnioskodawca prawidłowo wystawia faktury ze stawką podatku zwolnioną.

Jednocześnie z uwagi na treść art. 86 ust. 1 ustawy o VAT Spółce nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakupy towarów i usług wykorzystywanych do świadczenia tych usług, ze względu na brak związku ze sprzedażą opodatkowaną.

Nadmienia się, że prawidłowe stanowisko w przedmiotowej sprawie częściowo opiera się na innej podstawie prawnej, niż wskazana przez Zainteresowanego we wniosku ORD-IN.

W przedmiotowej sprawie podkreślenia wymaga fakt, że najistotniejszym elementem pozwalającym stwierdzić jaka jest właściwa stawka podatku, jest dokonanie prawidłowej klasyfikacji towaru lub usług wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Organ podatkowy nie jest organem uprawnionym do klasyfikowania danych usług lub towarów do odpowiednich symboli PKWiU.

W świetle zasad metodycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług Komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11) zaliczenie danego towaru lub usługi do odpowiedniego grupowania tej klasyfikacji należy do obowiązków zainteresowanego podmiotu (producenta, importera, usługodawcy). W przypadku trudności w ustaleniu przez podmiot właściwego grupowania według PKWiU w odniesieniu do sprzedawanych towarów i świadczonych usług jednostką uprawnioną do wydawania opinii klasyfikacyjnych jest Urząd Statystyczny. Opinie są wydawane na wniosek zainteresowanego podmiotu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu