W dniu 10 marca 2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Głogowie wpłynął wniosek podatnika prowadzącego wraz z żoną gospodarstwo rolne, o udzielenie... - Interpretacja - PP.443/11/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.03.2006, sygn. PP.443/11/06, Urząd Skarbowy w Głogowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 10 marca 2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Głogowie wpłynął wniosek podatnika prowadzącego wraz z żoną gospodarstwo rolne, o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi przepis art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Ze złożonego wniosku wynika iż, małżonkowie prowadzą wspólnie gospodarstwo rolne rozliczając VAT na zasadach ogólnych, przy czym rejestracji VAT dokonano w tym zakresie na imię żony. Obecnie małżonkowie zamierzają zakupić ciągnik rolniczy, na który zostało przyznane dofinansowanie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W związku z tym, że o dotację wystąpił mąż, faktura zakupu będzie wystawiona na jego imię i nazwisko. Wnioskodawca pyta, czy w tym stanie faktycznym możliwe będzie odliczenie podatku naliczonego z takiej faktury w rozliczeniu VAT gospodarstwa rolnego, w sytuacji gdy jako podatnik została zarejestrowana żona.
Przedstawiając swoje stanowisko wnioskodawca stwierdził, że takiego odliczenia żona, jako podatnik podatku VAT w rolnictwie, będzie miała prawo dokonać.
W ocenie Naczelnika tut. Urzędu przedstawione przez Wnioskodawcę stanowisko jest prawidłowe. Regulacje dotyczące rozliczeń VAT w rolnictwie dokonywanych przez gospodarstwa rodzinne przyjmują rozwiązania co do określenia podatnika odmienne od zasad ogólnych. Przepis art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535, ze zmianami) stanowi bowiem, iż w przypadku osób fizycznych prowadzących wyłącznie gospodarstwo rolne, leśne lub rybackie za podatnika uważa się osobę, która złoży zgłoszenie rejestracyjne, o którym mowa w art. 96 ust. 1 tej ustawy. Sposób dokonania tegoż zgłoszenia rejestracyjnego przez osoby, o których mowa w wyżej przywołanym art. 15 ust. 4 ustawy został określony w ust. 2 art. 96, i tak stosownie do tego przepisu zgłoszenie to może być dokonane wyłącznie przez jedną z osób, na które będą wystawiane faktury przy zakupie towarów i usług, i które będą wystawiały faktury przy sprzedaży produktów rolnych.
Ustawodawca formułując ten przepis użył liczby mnogiej, dopuszczając tym samym, w ocenie Naczelnika tut. Urzędu, przy rozliczeniu podatku naliczonego, jak i należnego VAT w gospodarstwie rolnym prowadzonym wspólnie przez małżonków, posługiwanie się fakturami wystawianymi na którekolwiek z nich, mimo, że w rozliczeniach z urzędem skarbowym za podatnika będzie uważana osoba, która złoży zgłoszenie rejestracyjne.
Oznacza to, że w przedmiotowej sytuacji faktura VAT wystawiona na męża z tytułu zakupu ciągnika rolniczego może stanowić podstawę do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony ("odliczenia" podatku naliczonego) w rozliczeniu VAT-7(VAT-7K) składanym przez żonę pod warunkiem spełnienia pozostałych przesłanek ustawowych umożliwiających takie odliczenie.

Urząd Skarbowy w Głogowie