POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/44331/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.12.2006, sygn. PP/44331/06, Urząd Skarbowy w Tczewie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 29.11.2006r. (pismo wpłynęło do Urzędu Skarbowego w dniu 29.11.2006r.)uzupełnionego pismem z dnia 01.12.2004r. (pismo wpłynęło do Urzędu Skarbowego w dniu 01.12.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakupy dokonane przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy będący jednostką organizacyjną Powiatu w okresie od stycznia do maja 2006r. dokonał zakupów:

  1. wyposażenia SOSW w pomoce i sprzęt edukacyjno terapeutyczny oraz rehabilitacyjny,
  2. doposażenia bazy socjalno-bytowej w internacie SOSW,
  3. usług mających na celu likwidację barier architektonicznych w budynku szkolnym SOSW,
  4. samochodu przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych mającego ułatwić dostęp do edukacji wychowankom SOSW .

Faktury za w/w wyposażenie, samochód i usługi zostały wystawione na Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy.

Podatnik pyta, czy przysługuje mu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od dokonanych przez Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy zakupów w okresie od stycznia 2006r. do maja 2006r.

W ocenie Podatnika Starostwu Powiatowemu nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony, gdyż Starostwo nie było stroną transakcji, a tylko nabywca jest uprawniony do odliczenia podatku VAT.

Organ podatkowy zajmując stanowisko w przedmiotowej sprawie stwierdził, co następuje.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W świetle art. 15 ust. 1 cytowanej ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż opisanych we wniosku zakupów nie dokonał Podatnik, tj. Powiat, tylko inny podmiot, na który zostały wystawione faktury dokumentujące dokonane zakupy.

A zatem w świetle cytowanych wyżej przepisów organ podatkowy zgadza się ze stanowiskiem Podatnika przedstawionym w przedmiotowym piśmie, iż nie przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego na podstawie faktur dokumentujących zakupy dokonane przez inny podmiot.

Ponadto organ podatkowy wyjaśnia, iż zgodnie z cytowanym przepisem art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wyłącznie w zakresie, w jakim nabyte towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

A zatem podatnik będący stroną transakcji może obniżyć podatek należny o podatek naliczony z faktur dokumentujących dokonane przez niego zakupy, o ile będą one wykorzystywane do wykonywania przez tego podatnika czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Urząd Skarbowy w Tczewie