POSTANOWIENIE W dniu 06.09.2006r. Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowo Usługowego ...... sp. z o.o. wystąpiło do tut. Organu podatkowego z wnioskiem ... - Interpretacja - 1424/1120/443/62/2006/IW

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.12.2006, sygn. 1424/1120/443/62/2006/IW, Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE
W dniu 06.09.2006r. Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowo Usługowego ...... sp. z o.o. wystąpiło do tut. Organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wniosek dotyczy podatku od towarów i usług.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że dwa tygodnie przed złożeniem wniosku o wydanie pisemnej interpretacji Spółka przeniosła siedzibę z ul. .......w Radomiu do ......... Wniosek o zmianę adresu został złożony do właściwego organu podatkowego. Ponieważ zmiana adresu stanowi zmianę statutu Spółki na dzień 15.09.2006r. zwołane zostało Walne Zgromadzenie Udziałowców, które podjęło decyzję o zmianie statutu w tej kwestii. Po uchwaleniu zmiany zgłoszona została ona do Krajowego Rejestru Sądowego. Spółka ocenia że rejestracja zmiany potrwa około 3 tygodni. W związku z tym nowy wyciąg z KRS z nowym adresem Spółka otrzyma dopiero w połowie października 2006r.
Pytanie Podatnika:
Jaki adres Spółka winna wstawiać na fakturach dokumentujących dostawy oraz jaki adres winien być podany dostawcom przy dokonywaniu zakupów towarów i usług?
Stanowisko Podatnika:
Zdaniem Wnioskodawcy winien być podawany nowy adres.
Stanowisko Organu Podatkowego:
Zmiana adresu siedziby firmy związana jest nie tylko z koniecznością zmiany danych w Krajowym Rejestrze Sądowym, ale również danych wynikających ze zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R. Zgodnie bowiem z art. 96 ust. 12 ustawy o VAT, w przypadku gdy dane zawarte w zgłoszeniu rejestracyjnym ulegną zmianie, podatnik jest obowiązany zgłosić zmianę do naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni licząc od dnia, w którym nastąpiła zmiana.
Ponieważ zmiana adresu siedziby spółki stała się skuteczna z chwilą wydania postanowienia sądu o wpisie do Krajowego Rejestru Sądowego, zatem od tego dnia należało posługiwać się już nowym adresem.
Aktualizacja zgłoszenia rejestracyjnego powinna być dokonana w ciągu 7 dni od dnia wydania postanowienia sądu o wpisie do KRS. Jak wynika z przepisów, nowy adres siedziby należało zatem stosować w dokumentach dotyczących spółki (również na fakturach VAT) od chwili wydania postanowienia sądu.
Pouczenie:
Niniejsze postanowienie wydane zostało na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Zgodnie z art. 14b § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 cyt. ustawy z dnia 29.08.1997r. powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.
Zgodnie z art. 236 § 2 pkt. 1 cyt. ustawy zażalenie podlega opłacie skarbowej we właściwej wysokości.
Niniejsze postanowienie może zostać zmienione lub uchylone w drodze decyzji przez Organ odwoławczy w trybie art. 14b § 5 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu