P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - US 1439/ZV/P/Pr/10/2006

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.01.2006, sygn. US 1439/ZV/P/Pr/10/2006, Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.)

Naczelnik Urzędu Skarbowego

- uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Do tutejszego urzędu skarbowego wpłynął wniosek o udzielenie informacji w zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług dotyczący miejsca świadczenia usługi wykonywanej na rzecz klienta z siedzibą w Londynie oraz terminu zwrotu różnicy podatku naliczonego nad należnym.

W przedmiotowym wniosku Strona wyjaśnia, że świadczy usługi zgodnie z zawartą umową zawartą z firmą M. Ltd. z siedzibą w Londynie polegające na reprezentowaniu ww. firmy promując i reklamując jej produkty, zbierając opinie na temat jej produktów i pomaga w rozwoju kontaktów biznesowych. Za każdy miesiąc prowadzonych usług Strona wystawia fakturę dla firmy M. Płatność za fakturę następuje przelewem.

W związku z powyższym Strona pyta czy słusznie opisaną usługę traktuje zgodnie z art. 27 ust. 3 i 4, w myśl którego miejscem świadczenia tej usługi jest miejsce gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, a więc Wielka Brytania. We wniosku Podatnik pyta, w jakim terminie przysługuje zwrot podatku naliczonego nad należnym przy świadczeniu opisywanych wyżej usług. Strona stoi na stanowisku, że zwrot podatku VAT winien nastąpić w terminie 60 dni.

Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza co następuje:

Podatek od towarów i usług jest podatkiem o charakterze terytorialnym. Opodatkowaniu w danym państwie podlegają tylko te czynności, które zostały uznane za wykonane w danym miejscu. Określenie miejsca świadczenia usługi determinuje miejsce jej opodatkowania.

Z przepisu art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U, Nr 54, poz. 535 ze zm.) wynika, że w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania miejsca stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce zamieszkania z zastrzeżeniem art. 2 - 6 i art. 28.

Przepisy art. 27 ust. 3 i 4 ustawy o VAT odnoszą się do miejsca opodatkowania usług niematerialnych. Ustęp 3 określa warunki i zasady stosowania przepisów szczególnych, zaś w ustępie 4 zawarta jest zamknięta lista usług, do których zasady te i warunki mają zastosowanie. Na podstawie art. 27 ust. 3 miejscem świadczenia usług, o których mowa jest miejsce, w którym nabywca posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego usługa ta jest świadczona, stały adres lub miejsce zamieszkania. Zgodnie z ustępem 3 miejsce to jest miejscem świadczenia, jeżeli nabywcą usług określonych w ust. 4 jest:

1. osoba fizyczna, osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, posiadająca siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub

2. podatnik, mający siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę.

Regulacja ta ma zastosowanie do następujących usług wymienionych w art. 27 ust. 4 ustawy o VAT m.in.:

1. usług reklamy

2. usług badania rynków i opinii publicznej, doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKWiU 74.1).

Jeżeli więc usługa wymieniona powyżej będzie świadczona przez polskiego podatnika, w Polsce, na rzecz kontrahenta z innego kraju (w tym przypadku Wielka Brytania), miejscem świadczenia będzie terytorium Wielkiej Brytanii.

W myśl art. 87 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. W myśl art. 87 ust. 5 ustawy o VAT na umotywowany wniosek, podatnikom dokonującym dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i niedokonującym sprzedaży opodatkowanej przysługuje zwrot kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1, w terminie określonym w ust. 4; czyli w ciągu 60 dni od dnia złożenia rozliczenia.

Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer