D E C Y Z J A - Interpretacja - PP-3/4407/25/06

ShutterStock

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.02.2006, sygn. PP-3/4407/25/06, Izba Skarbowa w Krakowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

D E C Y Z J A

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie po zapoznaniu się z postanowieniem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście z dnia 6.09.2005 r. nr PP/443-40/05/MG w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) zmienia z urzędu postanowienie organu pierwszej instancji.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 27.06.2005 r. (wpływ do Urzędu Skarbowego - w dniu 28.06.2005 r.) Spółka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż Spółka użytkuje samochody osobowe zakupione i wprowadzone do ewidencji środków trwałych po dniu 1 maja 2004 r. Podatek naliczony przy zakupie tych samochodów Spółka odliczyła zgodnie z zapisem art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 54, poz. 535 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 21.08.2005 r. Spółka zamierzała w 2005 r. dokonać sprzedaży tych samochodów stosując przy ich dostawie zwolnienie z opodatkowania na podstawie § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.).

Zapytanie Spółki odnosiło się do kwestii obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego, o który został, w związku z zakupem przedmiotowych samochodów, obniżony podatek należny. Zdaniem Spółki w miesiącu dokonania sprzedaży należy skorygować całość podatku naliczonego odliczonego przy ich zakupie.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście w postanowieniu z dnia 6.09.2005 r. uznał stanowisko Spółki za nieprawidłowe. Poinformował, iż w przypadku gdy sprzedaż samochodu jest zwolniona z opodatkowania do obliczenia korekty przyjmuje się zgodnie z art. 91 ust. 6 pkt 2, że dalsze wykorzystanie tego towaru jest związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi. Zatem jeżeli pojazd zostanie sprzedany w drugim roku użytkowania - korekta wyniesie 2/5 kwoty podatku naliczonego odliczonego w momencie zakupu. Korekta ta powinna zostać dokonana jednorazowo, w rozliczeniu za miesiąc, w którym dokonano sprzedaży.

Po zapoznaniu się z aktami sprawy Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie stwierdza.
Jeżeli, jak podaje Spółka we wniosku, sprzedawane samochody są towarami używanymi, tj. okres ich używania przez Spółkę wyniósł co najmniej pół roku (art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT) - przy ich sprzedaży zastosowanie znajdzie przepis § 8 ust. 1 pkt 5 w/w rozporządzenia Ministra Finansów. Zgodnie z tym przepisem zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy.
Zgodnie z art. 91 ust. 2 ustawy o VAT w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, z wyłączeniem tych, w odniesieniu do których wydatki poniesione na ich nabycie jednorazowo mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, korekty, o której mowa w ust. 1 (korekta podatku naliczonego po zakończeniu roku), podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości - w ciągu 10 lat, począwszy od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości - jednej dziesiątej, kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu.
W myśl art. 91 ust. 4 w/w ustawy o VAT w związku z ust. 6 pkt 2 tego artykułu w przypadku, gdy w okresie korekty, o której mowa w ust. 2, nastąpi sprzedaż tych towarów, która będzie zwolniona z opodatkowania, do obliczenia korekty przyjmuje się że dalsze wykorzystanie tego towaru jest związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi z opodatkowania.
Powyższe przepisy mają zastosowanie także w sytuacji opisywanej przez Spółkę, tzn. w przypadku gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego określonego w art. 86 ust. 3 powołanej ustawy i dokonał takiego obniżenia, a następnie prawo to się zmieniło - zgodnie z postanowieniami art. 91 ust. 7 ustawy o VAT.
W związku z powyższym korekta "in minus" podatku naliczonego w przypadku, gdy pojazd zostaje sprzedany jako towar zwolniony od podatku w drugim roku użytkowania dotyczy 4/5 kwoty podatku naliczonego odliczonego przy nabyciu samochodu. Samochody służyły sprzedaży opodatkowanej jedynie w pierwszym roku ich użytkowania (2004 r.), tym samym tylko 1/5 kwoty podatku odliczonego nie podlega korekcie, o której mowa powyżej. Korekty należy dokonać, zgodnie z art. 91 ust. 5 ustawy o VAT, jednorazowo w odniesieniu do całego pozostałego okresu korekty w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż.
Interpretacja Naczelnika Urzędu Skarbowego, zgodnie z którą korekta podatku naliczonego w przedmiotowym stanie faktycznym wyniesie 2/5, rażąco narusza postanowienia art. 91 ustawy o VAT.
Z wyżej przedstawionych względów Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie orzekł jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika (płatnika/inkasenta) następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na niniejszą decyzję służy prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.

Izba Skarbowa w Krakowie