POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-P84/05/AW

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.12.2005, sygn. PP/443-P84/05/AW, Urząd Skarbowy w Kartuzach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kartuzach działając w oparciu o przepisy:

  • art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Tekst jednolity Dz. U. z 2005 Nr 8, poz. 60)

po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 12.10.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii stosowania stawek podatku od towarów i usług w odniesieniu do usług montażu bram garażowych, zakupionych od innej firmy produkcyjnej, w garażu wolnostojącym przy budynku mieszkalnym oraz w remizach Straży Pożarnej

stwierdza

że stanowisko przedstawione w tym wniosku nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

W dniu 12.10.2005 r. Spółka złożyła w tut. Organie podatkowym wniosek w trybie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Tekst jednolity Dz. U. z 2005 Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika.

Z przedstawionego stanu faktycznego sprawy wynika, iż Spółka jest producentem wyrobów kowalstwa artystycznego tj. balustrady wewnętrzne, schodowe, tarasowe, balkonowe oraz ogrodzeń kutych, bram i furtek. Zakład wykonuje roboty budowlano - montażowe w budynkach mieszkalnych z wykorzystaniem materiałów (stal, szkło, PCV), które w dalszym procesie technologicznym są przerabiane i montowane w budynkach mieszkalnych wewnątrz danego budynku (balustrady schodowe, balkonowe) jak i na zewnątrz budynku (balustrady balkonowe, tarasowe, kraty okienne). Spółka współpracuje z firmami budownictwa mieszkaniowego dla których wykonuje i montuje balustrady schodowe wewnętrzne, kraty okienne, balustrady balkonowe oraz kompletne ogrodzenia w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych i jednorodzinnych. Spółka wykonuje również usługi budowlano-montażowe na zlecenie indywidualnych właścicieli domów jednorodzinnych. Wszelkie balustrady, kraty i ogrodzenia itp. Spółka wykonuje w siedzibie firmy na zlecenie i projekt zleceniodawcy. Firma świadczy również usługi montażu bram garażowych zakupionych od innych firm, które uzupełnia o napęd oraz belki nośne a następnie montuje w garażach mieszczących się w budynkach mieszkalnych, wolnostojących na działce przy budynku mieszkalnym oraz w remizach Straży Pożarnej.

Jednocześnie Spółka stoi na stanowisku, iż w ramach świadczonych usług ma prawo do stosowania obniżonej stawki podatku od towarów i usług w wysokości 7%.

W myśl art. 14 a § 1 w/cyt. ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a i b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zmianami) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą oraz obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych. W art. 146 ust. 2 ustawy zdefiniowano, że przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, o której mowa w ust. 1 pkt 2lit. a, zgodnie z ust. 3 w/cyt. przepisu rozumie się:

  1. siecie rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
  2. urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
  3. urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz siecie wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne
  • jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Na podstawie art. 2 pkt 12 w/cyt. ustawy przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Decydujące znaczenie dla ustalenia właściwej stawki podatku od towarów i usług VATma fakt, czy garaż w którym wykonywana jest usługa montażu bramy stanowi fragment obiektu budownictwa mieszkaniowego, czy też jest odrębnym obiektem.

Wskazać należy, że zarówno towary, jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisówo statystyce publicznej - Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) - art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 w/cyt. ustawy. Natomiast w myśl art. 2 pkt 12 w/wym. ustawy identyfikacja obiektów budownictwa dokonywana jest w oparciu o Polską Klasyfikację Obiektów Budowlanych (PKOB).

W przedmiotowej sprawie Spółka wykonuje czynności polegające na montażu bram garażowych. Spółka we własnym zakresie zakupuje materiały, które zużywa świadcząc w/wym usługi w garażach wolnostojacych przy budynku mieszkalnym oraz w remizach Straży Pożarnej, które wg Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych mieszczą się w grupowaniu numer 1.12.127 - "Pozostałe budynki niemieszkalne".

Mając na uwadze powyższe - garaż wolnostojący przy budynku mieszkalnym oraz remiza Straży Pożarnej nie stanowią obiektów budownictwa mieszkaniowego - montaż bram garażowych w w/wym. obiektach opodatkowany jest stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22%.

Mając na uwadze powyższe tut. Organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Urząd Skarbowy w Kartuzach