Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, ze zm.), art. 103 ust. 3 i 4 ustawy ... - Interpretacja - PO III 443- 53 /05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.12.2005, sygn. PO III 443- 53 /05, Urząd Skarbowy w Dębicy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, ze zm.), art. 103 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dębicy po rozpatrzeniu wniosku Pana P K z dnia 03.11.2005 r., uzupełnionego w dniu 28.11.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawia uznać stanowisko strony przedstawione w przedmiotowym wniosku za prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 3.112005 r. Pan P K zwrócił się o wydanie wiążącej interpretacji dotyczącej przepisów VAT w oparciu o ustawę z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).Przedmiotem jej miała być odpowiedź na następujące pytanie: czy w związku ze zmianą przeznaczenia pojazdu z towaru handlowego na cel własny do użytku w firmie zapłaci VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia, a jeżeli tak to w jakim terminie; w momencie zmiany przeznaczenia pojazdu czy w terminie 14 dni od dnia nabycia?Zgodnie ze stanem faktycznym opisanym we wniosku ? pytający podał, że prowadzi działalność transportową oraz handel pojazdami. Ma zamiar sprowadzić samochód ciężarowy (ciągnik siodłowy i naczepę) z Unii Europejskiej do Polski w celu dalszej sprzedaży. W związku z czym nie ma obowiązku zapłaty VAT w ciągu 14 dni lecz dopiero po sprzedaży pojazdu. Wątpliwe dla pytającego jest to, jak powinien zachować się w sytuacji gdy po miesiącu bądź dwóch nie znajdzie kupca na ten pojazd i będzie sam chciał go zarejestrować na potrzeby własne w firmie.

Po analizie przedstawionego stanu faktycznego tut. organ uznał, iż podatnik jest uprawniony do złożenia przedmiotowego wniosku o wydanie interpretacji a w sprawie tej nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa lub postępowanie przed sądem admini-stracyjnym.

W odpowiedzi na zapytanie podatnika należy stwierdzić:Na podstawie art. 103 ust. 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w przypadku, o którym mowa w art. 99 ust. 9 i 10, podatnicy są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego na rachunek urzędu skarbowego. Taki sam termin obowiązuje, zgodnie z ust.4 w/w przepisu, również w przypadku nabycia nowych środków transportu lub innych środków transportu, od których podatek jest rozliczany zgodnie z art. 99 ust. 1 ? 3 lub 8, jeżeli środek transportu ma być przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju lub jeżeli nie podlega rejestracji, a jest użytkowany na terytorium kraju.W przedstawionej sytuacji więc podatnik winien, zgodnie z art. 103 ust. 4 ustawy, dokonać obliczenia i wpłacenia podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego na rachunek urzędu skarbowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia w momencie zaistnienia zdarzenia powodującego zmianę przeznaczenia tego pojazdu wraz z należnymi odsetkami za zwłokę.Dodatkowo tut. organ nadmienia, iż powyższe zasady dotyczą pojazdów wymienionych w załączniku nr 1 do ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, a więc nie odnoszą się do naczep. Podatnik w przedstawionym własnym stanowisku stwierdził, że podatek od towarów i usług zapłaci w momencie gdy wciągnie pojazd jako środek trwały w firmie. Ponieważ w przedstawionym własnym stanowisku pytający przyjął stanowisko jak powyżej, to tut. organ podziela go, o ile data objęcia samochodu ewidencją środków trwałych jest tożsama z dniem zmiany jego przeznaczenia.

Powyższa informacja została udzielona na podstawie stanu faktycznego opisanego w piśmie z dnia 03.11.2005 r. i stanu prawnego obowiązującego w tym dniu i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego. Dodatkowo należy podkreślić, że organ podatkowy wydając powyższą interpretację nie jest zobowiązany ani uprawniony do badania czy przedstawione we wniosku zdarzenia są zgodne ze stanem faktycznym.

Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy ? Ordynacja podatkowa, postanowienie zawierające interpretację nie jest wiążące dla podatnika, płatnika czy inkasenta natomiast jest wiążące dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej i może zostać zmienione albo uchylone wyłącznie w drodze decyzji.

Urząd Skarbowy w Dębicy