Przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowionego po raz pierwszy w 1978r. w odrębną własność nie podlega opoda... - Interpretacja - IPPP1-443-1080/08-4/AK

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 23.07.2008, sygn. IPPP1-443-1080/08-4/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

Przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowionego po raz pierwszy w 1978r. w odrębną własność nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy art. 153 ust. 2 cyt. ustawy.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani , przedstawione we wniosku z dnia 2 czerwca 2008r. (data wpływu 6 czerwca 2008r.), uzupełnionym pismem z dnia 1 lipca 2008r. (data wpływu 3 lipca 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu w odrębną własność - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 czerwca 2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu w odrębną własność. Wniosek uzupełniony został pismem z dnia 1 lipca 2008r. (data wpływu 3 lipca 2008r.), będącym odpowiedzią na wezwanie z dnia 23 czerwca 2008r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W przypadku Wnioskodawcy ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego oraz jego zasiedlenie nastąpiło przed 1 maja 2004r. (tzn. w 1978r.).

Podatniczka wraz z mężem (w trakcie trwania małżeństwa) otrzymała mieszkanie ze Spółdzielni Mieszkaniowej. Małżonkowie zasiedlili je wraz z dwojgiem dzieci uzyskując meldunek w ww. lokalu mieszkalnym. Wspólnie zamieszkiwali kilka lat, a później Wnioskodawczyni wraz z dziećmi wyprowadziła się z ww. lokalu i uzyskała rozwód.

Przez cały czas w powyższym lokalu mieszkalnym zameldowany był syn Wnioskodawczyni i jej byłego męża. Głównym lokatorem mieszkania był przez cały czas mąż. Jednak w ostatnich latach nie płacił czynszu za mieszkanie i zadłużył je groziła mu eksmisja i utrata mieszkania. Wnioskodawczyni doszła do porozumienia z byłym mężem i przed Sądem Rejonowym zostało ustanowione spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu w pełni (w całości) na Panią , tzn. jest ona obecnie głównym lokatorem i decyzją Spółdzielni uzyskała prawo do ww. lokalu mieszkalnego.

Wnioskodawczyni spłaciła zadłużenie, płaci systematycznie czynsz i chce złożyć wniosek o przekształcenie spółdzielczego prawa lokatorskiego na własnościowe prawo do lokalu (czyli wykupić ww. mieszkanie).

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu w odrębną własność, zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT...

Zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług (art. 153 ust. 2 i art. 29 ust. 8), przy przekształceniu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu w odrębną własność, nie powinna płacić podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do dyspozycji art. 7 ust. 1 pkt 5 cyt. ustawy, przez dostawę towarów, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Z powyższego wynika, że przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w odrębną własność lokalu traktuje się jako dostawę towarów.

Jak wskazują uregulowania art. 29 ust. 8 cyt. ustawy, ustawodawca postanowił, że jeżeli w okresie 5 lat od ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego jest zawierana umowa o przekształcenie przysługującego członkowi prawa na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub ustanowienie w miejsce tego prawa odrębnej własności lokalu, podstawą opodatkowania jest różnica między wartością rynkową lokalu a wartością zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego, pomniejszona o kwotę podatku.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10 i ust. 7 cyt. ustawy zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe. Powyższe zwolnienie nie ma również zastosowania w przypadku, o którym mowa w art. 29 ust. 8 ww. ustawy.

Jednakże, z zapisu art. 153 ust. 2 cyt. ustawy wynika, iż przepisów ustawy nie stosuje się w przypadkach, o których mowa w art. 29 ust. 8, jeżeli ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego oraz zasiedlenie tego lokalu nastąpiło przed 1 maja 2004r.

Z cytowanego wyżej przepisu wynika zatem, iż wyłączeniu spod ustawy o podatku od towarów i usług na mocy art. 153 ust. 2 cyt. ustawy, podlegają czynności przekształcenia lub ustanowienia odrębnej własności lokalu, w przypadku, gdy ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego oraz zasiedlenie tego lokalu nastąpiło przed dniem 1 maja 2004r. Celem tego przepisu jest wyłączenie spod ustawy przekształcenia przysługującego członkowi spółdzielni spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub ustanowienia w miejsce tego prawa odrębnej własności lokalu, w odniesieniu do tych lokali, do których spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu zostało ustanowione po raz pierwszy przed dniem 1 maja 2004r. i zostały one zasiedlone przed tą datą.

Ustanowienie po tej dacie ponownie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego objęte jest zakresem art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy. Do przekształcenia zaś tego prawa lokatorskiego w prawo własności będzie miał zastosowanie przepis art. 153 ust. 2 ww. ustawy, jako że pierwsze zasiedlenie lokalu mieszkalnego i ustanowienie do tego lokalu prawa lokatorskiego miało miejsce jednak przed 1 maja 2004 r.

Z przedstawionych przez Wnioskodawczynię okoliczności wynika, iż ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego po raz pierwszy oraz jego zasiedlenie przez nią i jej męża nastąpiło przed dniem 1 maja 2004r., tj. w 1978r. Po rozwodzie głównym lokatorem przedmiotowego mieszkania był były mąż Wnioskodawczyni, który jednak zadłużył mieszkanie i groziła mu eksmisja. Dlatego też, po porozumieniu z byłym mężem, Pani wystąpiła do Sądu Rejonowego o przyznanie prawa do lokalu i decyzją Sądu zostało jej przyznane spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego.

A zatem, ustanowienie po raz pierwszy lokatorskiego prawa do przedmiotowego lokalu mieszkalnego i jego zasiedlenie nastąpiło przed dniem 1 maja 2004r.

Biorąc pod uwagę przywołane przepisy prawa oraz okoliczności przedstawione we wniosku, należy stwierdzić, że przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego (ustanowionego po raz pierwszy w 1978r. na rzecz Pani i jej byłego męża, a następnie decyzją Sądu przyznane Wnioskodawczyni) w odrębną własność nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy art. 153 ust. 2 cyt. ustawy. Oznacza to, że Wnioskodawczyni nie będzie zobowiązana do zapłacenia podatku VAT od czynności przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo odrębnej własności.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie