Czy zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT przeniesienie na rzecz X aktywów, zobowiązań oraz praw i obowiązków wynikających z umów zawartych przez E nie ... - Interpretacja - IPPP2-443-1134/08-3/PW

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 08.10.2008, sygn. IPPP2-443-1134/08-3/PW, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

Czy zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT przeniesienie na rzecz X aktywów, zobowiązań oraz praw i obowiązków wynikających z umów zawartych przez E nie podlega opodatkowaniu VAT w Polsce?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 14.07.2008r. (data wpływu 16.07.2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie transakcji zbycia przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16.07.2008r. wpłynął w/w wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie transakcji zbycia przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

E (dalej: E lub Spółka) jest spółką prawa niemieckiego, posiadającą zarejestrowaną siedzibę w Niemczech (D). Spółka należy do grupy X zajmującej się produkcją i globalną sprzedażą komponentów elektronicznych. W ramach swojej podstawowej działalności E prowadzi sprzedaż i dystrybucję komponentów elektronicznych na terenie Europy.

Ze względu na fakt, że E dokonuje sprzedaży towarów także na terytorium Polski, tj. wykonuje czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług (dalej: VAT), Spółka zarejestrowała się dla potrzeb VAT w Polsce, Działalność E na terytorium Polski polega przede wszystkim na sprzedaży i dystrybucji części do komputerów i telefonów komórkowych, w szczególności dynamicznej pamięci o swobodnym dostępie (ang. DRAM dynamic random access memory). Spółka nie posiada w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności, a jedynie składuje towary w polskim magazynie dla celów dystrybucji i sprzedaży.

Obecnie E planuje zawarcie kontraktu z X (dalej: X), podmiotem szwajcarskim, na mocy którego Eipida Sarl przejmie całą działalność prowadzoną do tej pory przez Spółkę, włączając w to wszystkie aktywa i pasywa Spółki (z wyjątkami wskazanymi poniżej). Transakcja ma dojść do skutku w dniu 31 lipca /1 sierpnia 2008r. W zamian za sprzedaż aktywów i pasywów Spółka otrzyma ustalone wynagrodzenie.

Z projektu kontraktu wynika co następuje:

  • E sprzeda na rzecz X wszystkie aktywa (z wyjątkiem gotówki na rachunkach w instytucjach finansowych) tzn.:
    • aktywa trwałe,
    • aktywa obrotowe (w tym należności Spółki, z wyłączeniem jednej należności ze strony byłego kontrahenta E która jest obecnie przedmiotem postępowania sądowego i strony postanowiły o pozostawieniu tej należności w spółce E),
    • wartości niematerialne i prawne, w tym m.in.: prawa do wynalazków, techniczne i handlowe knowhow, tajemnice produkcji, tajemnice handlowe, procedury administracyjne, dokumentację dostawców i nabywców.
  • X przejmie także wszelkie zobowiązania Spółki istniejące na dzień sprzedaży.
  • Strony ustaliły, że X nie przejmie zobowiązań i należności Spółki z tytułu podatków, ubezpieczeń społecznych oraz innych danin publicznych dotyczących okresu przed datą sprzedaży.
  • Stosunki pracy z pracownikami E będą kontynuowane poprzez zawarcie nowych umów o pracę z X. X przejmie wszystkie zobowiązania wynikające z pracowniczych programów emerytalnych istniejących w Spółce z wyłączeniem programu emerytalnego obejmującego pracowników z Wielkiej Brytanii oraz części programu emerytalnego w Niemczech.
  • Jednocześnie, z dniem sprzedaży X przejmie wszelkie prawa i obowiązki wynikające z umów, których stroną jest Spółka (z wyjątkiem niektórych umów wskazanych w załączniku do projektu kontraktu). E i X ustaliły, że w przypadkach, gdy brak zgody uprawnionej osoby trzeciej uniemożliwi przeniesienie praw i obowiązków na rzecz X, Spółka będzie podejmowała czynności związane z tymi prawami / obowiązkami na rachunek i ryzyko X.
  • Zobowiązania i należności związane z umową wynajmu nieruchomości w Niemczech nie zostaną przeniesione do X ze względu na planowane zakończenie umowy bezpośrednio po przeniesieniu działalności do X.

Ze względu na fakt, że na mocy planowanego kontraktu X przejmie działalność Spółki, przeniesieniu będą podlegały także prawa i obowiązki E wynikające ze sprzedaży prowadzonej na terytorium Polski. W szczególności, X przejmie prawo własności do towarów znajdujących się w polskim magazynie oraz prawa i obowiązki, których źródłem są umowy zawarte z polskimi kontrahentami.

Spółka pragnie zauważyć, że w wyniku planowanej transakcji X będzie dysponowała środkami umożliwiającymi prowadzenie działalności w zakresie, w jakim ta działalność była wykonywana przez E. W rezultacie, X przejmie wszelkie funkcje, jakie do tej pory Spółka pełniła w grupie X.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT przeniesienie na rzecz X aktywów, zobowiązań oraz praw i obowiązków wynikających z umów zawartych przez E nie podlega opodatkowaniu VAT w Polsce...

Zdaniem wnioskodawcy zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. W celu stwierdzenia, czy art. 6 pkt 1 ustawy o VAT znajduje zastosowanie w rozważanym przypadku, niezbędne jest zdefiniowanie pojęcia przedsiębiorstwo zastosowanego w tym przepisie. Ze względu na fakt, że ustawa o VAT nie zawiera definicji przedsiębiorstwa, zdaniem Spółki należy posłużyć się definicją zawartą w art. 551 Kodeksu Cywilnego (Dz.U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Zgodnie z powołanym przepisem Kodeksu Cywilnego, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Przedmiotem planowanej transakcji są wszystkie aktywa Spółki związane z działalnością gospodarczą prowadzoną przez nią do tej pory (z nielicznymi wskazanymi wyjątkami). Dodatkowo, w rezultacie transakcji X przejmie zobowiązania Spółki oraz wstąpi w prawa i obowiązki wynikające z zawartych przez nią umów. Biorąc pod uwagę fakt, że przejęcie w/w aktywów i pasywów przez X umożliwi jej prowadzenie działalności w takim zakresie, w jakim ta działalność była prowadzona przez E, należy stwierdzić, że przedmiotem planowanej transakcji jest zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej, tzn. przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu Cywilnego.

Jednocześnie Spółka pragnie zauważyć, że planowana transakcja sprzedaży ma charakter globalny, tj. X wstąpi w prawa i obowiązki Spółki wynikające z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie całej Europy. Zdaniem Spółki, z punktu widzenia przepisów ustawy o VAT w/w transakcję należy rozpatrywać całościowo, tj. należy potraktować ją właśnie jako sprzedaż przedsiębiorstwa, a nie sprzedaż poszczególnych składników majątku opodatkowaną VAT odrębnie w każdym kraju, na terenie którego E prowadziła działalność i składowała towary przeznaczone do sprzedaży oraz dystrybucji.

Biorąc powyższe pod uwagę, Spółka stoi na stanowisku, że planowana transakcja z X będzie transakcją sprzedaży przedsiębiorstwa i w związku z tym, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT w Polsce.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zakres przedmiotowy opodatkowania podatkiem od towarów i usług określają przepisy art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zgodnie z którym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Ilekroć w ustawie o podatku od towarów i usług jest mowa o sprzedaży należy przez to rozumieć odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (art. 2 pkt 22 ww. ustawy).

Pojęcie dostawy towarów ustawodawca zdefiniował w art. 7 ust. 1 tej ustawy. Zgodnie z tym przepisem pod pojęciem tym należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przepisów ustawy, nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Pojęcie transakcji zbycia, należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu dostawy towarów, w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. zbycie obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego (aportu).

Przepisy ustawy nie definiują terminu przedsiębiorstwo. Z tej przyczyny dla celów określenia zakresu pojęcia przedsiębiorstwo wykorzystuje się regulację zawartą w art. 55¹ ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), który to przepis stanowi, że przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

  • oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  • własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  • prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  • wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  • koncesje, licencje i zezwolenia;
  • patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  • majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  • tajemnice przedsiębiorstwa;
  • księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zgodnie natomiast z art. 55² ww. ustawy Kodeks cywilny czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych. W praktyce obrotu gospodarczego zdarzają się sytuacje, w których niektóre elementy przedsiębiorstwa podlegają wyłączeniu z transakcji sprzedaży. Jednak nawet w takim przypadku, składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w taki sposób, by można było o nich mówić jako o zespole, a nie tylko zbiorze pewnych elementów. Decydujące zatem jest to, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami w sposób umożliwiający kontynuowanie określonej działalności gospodarczej.

Wyłączenie więc ze zbycia istotnych elementów przedsiębiorstwa, powoduje, że mamy do czynienia ze sprzedażą sumy składników majątkowych, a nie ze sprzedażą przedsiębiorstwa. Jeśli natomiast wyłączone ze zbycia składniki przedsiębiorstwa nie mają istotnego znaczenia dla funkcjonowania przedsiębiorstwa jako takiego, wówczas czynność taka na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług uznana będzie za sprzedaż przedsiębiorstwa, chociaż nie obejmuje ona wszystkich jego składników.

Podkreślić jednak należy, że analiza przedmiotu umów cywilnoprawnych nie mieści się w ramach określonych przepisem art. 14b § 1 cyt. wyżej ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek Zainteresowanego, wydaje, w Jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). W związku z powyższym, Minister Finansów nie jest uprawniony do oceny stanowiska, czy przedmiotowa transakcja stanowi zbycie przedsiębiorstwa w rozumieniu prawa cywilnego.

Wobec powyższego stwierdzić należy, że jeśli warunki wynikające z przepisu art. 55¹ i art. 55² ustawy Kodeks cywilny zostaną spełnione, zamierzona przez Wnioskodawcę czynność będzie nosiła znamiona zbycia przedsiębiorstwa, do której zastosowanie będzie miał przepis art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie