świadczone przez Pana na terenie Szwecji usługi kierowania pojazdami powierzonymi nie mieszczą się w katalogu wyjątków dotyczących miejsca świadczenia... - Interpretacja - IPPP1/443-1675/08-2/MPe

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 24.11.2008, sygn. IPPP1/443-1675/08-2/MPe, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

świadczone przez Pana na terenie Szwecji usługi kierowania pojazdami powierzonymi nie mieszczą się w katalogu wyjątków dotyczących miejsca świadczenia usług, wymienionych w art. 27 ust. 2 6 oraz art. 28 ustawy. Wobec powyższego w analizowanej sprawie znajdzie zastosowanie zasada ogólna wynikająca z przepisu art. 27 ust. 1 ustawy. Miejscem świadczenia w takim wypadku jest miejsce gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, lub stałe miejsce prowadzenia działalności lub miejsce stałego zamieszkania, tj. terytorium Polski. Fakturę VAT należy wystawić według zasad obowiązujących na terenie kraju.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 03.09.2008 r. (data wpływu 08.09.2008 r. ) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usługi kierowania pojazdem - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08.09.2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usługi kierowania pojazdem.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Dnia 1 września 2008 r. Podatnik rozpoczął działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Podatnik jest kierowcą samochodów ciężarowych i świadczy usługi kierowania pojazdami powierzonymi. Wykonuje zlecenia kierowania pojazdem na terenie Szwecji i tam też wynajmuje lokal do celów oczekiwania na kolejne zlecenia. Podatnik nie posiada licencji przewozowej ani certyfikatu kompetencji zawodowych. Obecnie świadczy usługi dla jednego kontrahenta, ale nie wyklucza że w przyszłości będą to usługi na rzecz kilku firm.

Do końca 2007 roku działalność którą wykonuje Podatnik zawierała się w PKD 74.50.B (Działalność jednoosobowych podmiotów gospodarczych świadczących działalność wyłącznie na rzecz jednego podmiotu) . Jednakże w nowej klasyfikacji PKD wpis ten został usunięty.

W związku z tym, że trudno w chwili obecnej sklasyfikować prowadzoną przez Podatnika działalność dokonał wyboru następujących kodów PKD:

  • 49.41.Z Transport drogowy towarów
  • 52.21.Z Działalność usługowa wspomagająca transport lądowy
  • 45.20.Z Konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli
  • 52.24.C Przeładunek towarów w pozostałych punktach przeładunkowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy prawidłowo stosuję przepisy ustawy o podatku od towarów i usług art. 27 ust. 2 pkt 3 lit.d...

Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowo stosuje on przepisy ustawy o podatku od towarów i usług - art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d, gdyż świadczy usługi w Szwecji na ruchomym majątku rzeczowym jakim niewątpliwie są pojazdy powierzone mu przez zleceniodawcę.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ().

W przypadku świadczenia usług bardzo istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależeć będzie, czy dane świadczenie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też nie.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 27 ust. 1 ustawy, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28. Od powyższej zasady wprowadzono szereg wyjątków, określających inne, niż wynikające z zasady ogólnej, miejsce świadczenia usług, z uwagi na ich charakter.

W myśl art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy, w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28.

Ustawa nie definiuje pojęcia usługi na ruchomym majątku rzeczowym. W związku z tym należy termin ten interpretować w oparciu o wykładnię językową jako wszelkie usługi wykonywane przez podatnika, w wyniku których następuje wytworzenie nowego produktu z powierzonych materiałów, jego przerobienie lub ulepszenie, przy czym podatnik świadczący usługę nie jest właścicielem towaru powierzonego ani wytworzonego, przerobionego lub ulepszonego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca świadczy usługi kierowania pojazdami powierzonymi na terenie Szwecji.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, iż świadczone przez Pana na terenie Szwecji usługi kierowania pojazdami powierzonymi nie mieszczą się w katalogu wyjątków dotyczących miejsca świadczenia usług, wymienionych w art. 27 ust. 2 6 oraz art. 28 ustawy. Wobec powyższego w analizowanej sprawie znajdzie zastosowanie zasada ogólna wynikająca z przepisu art. 27 ust. 1 ustawy. Miejscem świadczenia w takim wypadku jest miejsce gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, lub stałe miejsce prowadzenia działalności lub miejsce stałego zamieszkania, tj. terytorium Polski. Fakturę VAT należy wystawić według zasad obowiązujących na terenie kraju.

A zatem stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

W kwestii udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych wydane zostanie osobne rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie