Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozp... - Interpretacja - IBPP1/443-859/08/AL (KAN-2856/3/08KAN-5870/6/08)

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 17.06.2008, sygn. IBPP1/443-859/08/AL (KAN-2856/3/08KAN-5870/6/08), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Temat interpretacji

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Zakładu Opieki Zdrowotnej w J. zawarte we wniosku z dnia 17 marca 2008r. (data wpływu 18 marca 2008r.), uzupełnionym pismem z dnia 9 czerwca 2008r. (data wpływu 11 czerwca 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących zakup sprzętu rehabilitacyjnego w ramach programu: Wyrównywanie różnic między regionami w obszarze A jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 marca 2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących zakup sprzętu rehabilitacyjnego w ramach programu: Wyrównywanie różnic między regionami w obszarze A.

Wniosek uzupełniono pismem z dnia 9 czerwca 2008r. będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu Nr IBPP1/443-471/08/AL z dnia 30 maja 2008r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Zakład Opieki Zdrowotnej w J. jest podatnikiem podatku VAT.

Wnioskodawca, zgodnie ze statutem, prowadzi działalność w zakresie ochrony zdrowia, zwolnionej z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w związku z poz. 9 zał. Nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług, tj :

    - podstawowa opieka lekarska symbol PKWiU 85.12.11,
    - podstawowa opieka pielęgniarki środowiskowej symbol PKWiU 85.14.12,
    - podstawowa opieka położnej środowiskowej symbol PKWiU 85.14.12,
    - podstawowa opieka pielęgniarki szkolnej symbol PKWiU 85.14.12,
    - usługi rehabilitacyjne symbol PKWiU 85.14.12,
    - usługi stomatologiczne symbol PKWiU 85.13.12.

Wnioskodawca wystąpił z wnioskiem do PFRON o przyznanie dofinansowania w wysokości 75% (tj. kwota 75.000 zł) na zakup sprzętu rehabilitacyjnego w ramach programu: Wyrównywanie różnic między regionami w obszarze A.

Zakup sprzętu rehabilitacyjnego dokumentowany będzie fakturami VAT wystawionymi na Wnioskodawcę.

Powyższy sprzęt wykorzystywany będzie przez Wnioskodawcę do świadczenia przez niego usług medycznych, które na podstawie art. 43 ust.1 pkt 1 i poz. 9 zał. Nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług, są zwolnione z podatku od towarów i usług.

W związku z opisanym zdarzeniem przyszłym zadano następujące pytanie:

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z art. 86 ust. 1 w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Biorąc pod uwagę, że usługi medyczne na podstawie art. 43 ust.1 pkt 1 i poz. 9 zał. Nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług są zwolnione z podatku od towarów i usług, to nie przysługuje mu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Tak więc podatek VAT wynikający z faktur zakupu sprzętu rehabilitacyjnego nie będzie mógł być odliczony przez ZOZ w J., gdyż sprzęt rehabilitacyjny będzie wykorzystywany do świadczeń usług zdrowotnych zwolnionych z podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego, stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego, uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 9 załącznika nr 4 do ustawy wymieniono usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej (PKWiU ex 85), z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2).

Jak wynika z przedstawionego zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca zgodnie ze statutem, prowadzi działalność w zakresie ochrony zdrowia - PKWiU 85. Wnioskodawca ma zamiar dokonać zakupu sprzętu rehabilitacyjnego w ramach programu: Wyrównywanie różnic między regionami w obszarze A. Zakup sprzętu rehabilitacyjnego dokumentowany będzie fakturami VAT wystawionymi na Wnioskodawcę.

Powyższy sprzęt wykorzystywany będzie przez Wnioskodawcę do świadczenia przez niego usług medycznych.

Zatem w myśl powyższych przepisów, nabywany - w ramach programu Wyrównywanie różnic między regionami w obszarze A - sprzęt rehabilitacyjny nie będzie służył czynnościom opodatkowanym, ponieważ będzie związany ze świadczeniem przez Wnioskodawcę usług w zakresie ochrony zdrowia PKWiU 85, które korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w związku z poz. 9 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług.

Tym samym Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących zakup sprzętu rehabilitacyjnego, który zostanie dokonany w ramach ww. programu.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach