Prawo do odliczenia podatku od towarów i usług związanego z czynnościami opodatkowanymi. - Interpretacja - IPPP3/443-78/11-5/KC

www.shutterstock.com

Interpretacja indywidualna z dnia 07.04.2011, sygn. IPPP3/443-78/11-5/KC, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

Prawo do odliczenia podatku od towarów i usług związanego z czynnościami opodatkowanymi.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 05.01.2011 r. (data wpływu 10.01.2011 r.), uzupełnione pismem w dniu 21.03.2011 r. na wezwanie z dnia 25.02.2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku od towarów i usług związanego z czynnościami opodatkowanymi - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10.01.2011 r. wpłynął ww. wniosek, uzupełniony w dniu 21.03.2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku od towarów i usług związanego z czynnościami opodatkowanymi.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka zajmuje się handlem artykułami AGD i RTV. W miesiącu wrześniu Wnioskodawca zakupił towary od producenta krajowego. Następnie dokonał wewnątrzwspóInotowej dostawy towarów na Słowację podmiotowi zgłoszonemu dla transakcji unijnych. Przedmiotem transakcji były aparaty fotograficzne, telefony komórkowe, golarki i żelazka. Towar był wywożony do Czech. W związku z tym, że Wnioskodawca posiada dokumenty potwierdzające wywóz tych towarów poza granice kraju, zastosował stawkę 0%. Następnie Spółka dokonała zakupu towaru, nie od producenta tylko od podmiotu krajowego. Towar został przywieziony do magazynu Spółki. Towar ten w ramach eksportu dostarczono poza Unię Europejską - do Hong Kongu oraz do Bułgarii.

W ramach samokontroli i nadzoru właścicielskiego stwierdzono, że towar ponownie nabyty był tym samym towarem, który został wywieziony w ramach WDT. Spółka ma wątpliwości czy mam prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ponownym zakupie tego samego towaru, który wcześniej był wywieziony w ramach WDT. Spółka nie ma informacji na temat kto i ile podmiotów uczestniczyło w obrocie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy można odliczać podatek naliczony od dwukrotnego zakupu tego samego towaru...

Zdaniem podatnika w obydwu przypadkach podatnik zachował prawo do odliczenia podatku naliczonego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Art. 86 ust. 1 ustawy stanowi, iż podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z powyższego wynika, że związek zakupu z czynnością podlegającą opodatkowaniu jest jednym z podstawowych warunków, które musi spełnić podatnik, aby mógł skorzystać z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony. Powyższy przepis wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym, Spółka dokonała dostawy aparatów fotograficznych, telefonów komórkowych, golarek i żelazek do Czech na rzecz kontrahenta zidentyfikowanego dla transakcji wewnatrzwspólnotowych i opodatkowała ją stawką podatku w wysokości 0%, gdyż posiadała dokumenty potwierdzające wywóz towarów poza granice kraju.

Artykuł 5 ustawy określa przedmiotowy zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że przepisy ustawy znajdują zastosowanie w zasadzie jedynie do określonych tam wyczerpująco czynności i zdarzeń. Z kolei prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1 ustawy, jest podstawowym i fundamentalnym prawem podatnika, wynikającym z samej konstrukcji podatku od towarów i usług jako podatku od wartości dodanej.

Z powyższych przepisów wynika więc, iż prawo do odliczenia podatku od towarów i usług przysługuje wówczas, gdy zakupione towary bądź usługi będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest zatem związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Z analizy przywołanych przepisów oraz stanu faktycznego wniosku, wynika przede wszystkim to, że w sytuacji, gdy Wnioskodawca zakupiony wcześniej towar sprzedaje następnie do kontrahenta z Czech, co rozpoznał u siebie jako wewnątrzwspólnotową dostawę towaru, czyli czynność opodatkowaną, to uznać należy, że spełnił podstawową zasadę wynikającą z art. 86 ust. 1 ustawy i miał prawo do odliczenia podatku naliczonego. Kolejna transakcja, jaka została dokonana przez Wnioskodawcę to eksport towarów, który to również mieści się w katalogu art. 5 ust. 1 ustawy. Jeśli Spółka dokonała eksportu towarów do Hong Kongu, czyli czynności opodatkowanej na terytorium kraju, to w zakresie w jakim towary wykorzystane zostały przez Spółkę, do tych czynności, przysługuje jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury na zakup przedmiotowych towarów.

Przepisy polskiej ustawy VAT przewidują sytuacje, w których podatnikowi nie przysługuje możliwość skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług. I tak w art. 88 ust. 1 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób; towarów i usług, których nabycie zostało udokumentowane fakturami otrzymanymi przed dniem utraty zwolnienia określonego w art. 113 ust. 1 lub 9 albo przed dniem rezygnacji z tego zwolnienia, z wyjątkiem przypadków określonych w art. 113 ust. 5 i 7 lub nastąpiło w wyniku darowizny lub nieodpłatnego świadczenia usługi.

Z kolei w ust. 3a tego artykułu stwierdza się, że nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy:

  1. sprzedaż została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi:
    1. wystawionymi przez podmiot nieistniejący lub nieuprawniony do wystawiania faktur lub faktur korygujących,
    2. w których kwota podatku wykazana na oryginale faktury lub faktury korygującej jest różna od kwoty wykazanej na kopii;
  2. transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku;
  3. wystawiono więcej niż jedną fakturę dokumentującą tę samą sprzedaż;
  4. wystawione faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne:
    1. stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane - w części dotyczącej tych czynności,
    2. podają kwoty niezgodne z rzeczywistością - w części dotyczącej tych pozycji, dla których podane zostały kwoty niezgodne z rzeczywistością,
    3. potwierdzają czynności, do których mają zastosowanie przepisy art. 58 i 83 Kodeksu cywilnego - w części dotyczącej tych czynności;
  5. faktury, faktury korygujące wystawione przez nabywcę zgodnie z odrębnymi przepisami nie zostały zaakceptowane przez sprzedającego;
  6. zaświadczenie, o którym mowa w art. 86 ust. 5, zawiera informacje niezgodne ze stanem faktycznym.

Natomiast ustęp 4 odnosi się do sytuacji, gdy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

W przypadku gdy wystąpią okoliczności określone w przepisie 88 ustawy, podatnik w zasadzie nie ma możliwości skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Sytuacje gospodarcze, które przedstawił Wnioskodawca w swoim stanie faktycznym nie zawierają się w wyłączeniach opisanych powyżej. Zatem prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony Spółka może realizować na zasadach ogólnych.

Reasumując, stwierdzić należy, że Wnioskodawca miał prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z zakupem towarów, które zakupione ponownie, służyły Spółce do czynności opodatkowanych, tj. eksportowi towarów. Również w sytuacji, gdy Spółka zakupiony towar dostarczyła do kontrahenta z Czech, miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony, ponieważ czynność wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów mieści się w katalogu art. 5 ust. 1 ustawy.

W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie