Wnioskodawca winien posiadać jedną kasę rejestrującą zainstalowaną w punkcie dokonywania faktycznej sprzedaży - Interpretacja - IPPP1-443-373/07-2/MP

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 28.11.2007, sygn. IPPP1-443-373/07-2/MP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

Wnioskodawca winien posiadać jedną kasę rejestrującą zainstalowaną w punkcie dokonywania faktycznej sprzedaży

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani J, przedstawione we wniosku z dnia 18.10.2007 r. (data wpływu 22.10.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku instalacji kasy rejestrującej w punkcie przyjmowania zleceń - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22.10.2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku instalacji kasy rejestrującej w punkcie przyjmowania zleceń.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest tłumaczem przysięgłym, ma zarejestrowaną działalność gospodarczą w W, tam wydaje tłumaczenia, pobiera opłaty, wystawia faktury lub paragony. Planuje otworzyć w G punkt przyjmowania zleceń, które następnie będą przywożone do W gdzie dokonywane będą tłumaczenia, wydawane gotowe dokumenty, pobierane opłaty i rejestrowany obrót z tytułu ww. usług na kasie fiskalnej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy istnieje obowiązek zakupu drugiej kasy fiskalnej i zainstalowania jej w punkcie przyjmowania zleceń ...

Zdaniem Wnioskodawcy nie ma obowiązku zainstalowania kasy rejestrującej w nowo otwieranym punkcie przyjmowania zleceń. Kasa ta nigdy nie byłaby wykorzystywana, ponieważ wszystkie płatności będą przyjmowane i rejestrowane przy użyciu kasy znajdującej się w siedzibie firmy w W. Stanowiłoby to jedynie niepotrzebną inwestycję i niepotrzebny wydatek.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami ) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Natomiast w myśl przepisu § 5 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków stosowania tych kas przez podatników ( Dz. U. Nr 108, poz. 948 ze zmianami) podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, z zastrzeżeniem ust. 2 , są obowiązani do dokonywania rejestracji każdej sprzedaży przy zastosowaniu kasy i dokonywania wydruku z każdej sprzedaży paragonu fiskalnego lub faktury VAT oraz do wydawania oryginału wydrukowanego dokumentu nabywcy.

Jak wynika z powołanych wyżej przepisów podatnik obowiązany do ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, winien kupić i zainstalować kasy rejestrujące w takiej ilości, aby całą sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych móc ewidencjonować przy zastosowaniu kas. Powołane przepisy wskazują, że ilość kas rejestrujących, które podatnik obowiązany jest zainstalować nie jest uzależniona od ilości zgłoszonych miejsc wykonywania działalności gospodarczej lecz od ilości miejsc, w których dokonuje sprzedaży na rzecz ww. osób.

Z przedstawionych przez Wnioskodawcę okoliczności wynika, że zgłoszone będą dwa miejsca prowadzenia działalności gospodarczej a tylko w jednym z nich dokonywana będzie sprzedaż ( rozliczenia gotówkowe), o której mowa w art. 111 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy winien on zatem posiadać jedną kasę rejestrującą zainstalowaną w ww. punkcie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie