POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-12/07

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.06.2007, sygn. PP/443-12/07, Pierwszy Urząd Skarbowy w Toruniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 ze zmianami) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10 kwietnia 2007 roku (data wpływu 12 kwietnia 2007 roku) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części dotyczącej sprzedaży przez każdego ze wspólników udziałów nieruchomości po rozwiązaniu spółki cywilnej w zakresie podatku od towarów i usług

uznaje stanowisko Strony wyrażone w przedmiotowym wniosku za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółka cywilna ... od maja 2005 roku jest czynnym podatnikiem VAT.

W dniu 07.04.1999r., na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, zakupiła od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, na podstawie umowy kupna-sprzedaży (akt notarialny) nieruchomość, tj. budynek mieszkalny wraz z gruntem.

Zgodnie z treścią aktu notarialnego nabycia nieruchomości dokonano na współwłasność łączną wspólników spółki cywilnej. Budynek mieszkalny został uznany za środek trwały i wpisany do ewidencji środków trwałych spółki oraz amortyzowany i jest wykorzystywany przez spółkę w działalności gospodarczej. Przy nabyciu w/w nieruchomości Jednostce nie przysługiwało prawo do obniżeniu kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. We wniosku wskazano, że w miesiącu czerwcu bieżącego roku planowane jest rozwiązanie spółki cywilnej i zakończenie prowadzenia działalności gospodarczej. Przedmiotowa nieruchomość nie zostanie jednak sprzedana przed rozwiązaniem spółki, ale po zakończeniu działalności gospodarczej.

W związku z powyższym we wniosku zawarto następujące pytanie: czy sprzedaż przez każdego ze wspólników udziału w nieruchomości, po rozwiązaniu spółki cywilnej, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT?

Zdaniem Pytających sprzedaż przez każdego ze wspólników udziału ułamkowego w nieruchomości po rozwiązaniu spółki cywilnej nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, gdyż będzie to sprzedaż towaru używanego w rozumieniu przepisów ustawy o VAT.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Według treści art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Ponadto zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności. W myśl art. 15 ust. 2 w/w ustawy działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów gospodarczych.

Zdaniem organu podatkowego sprzedaż udziałów w nieruchomości przez osoby fizyczne, stanowiących ich majątek osobisty nie mieści się w definicji działalności gospodarczej zawartej w cyt. art. 15 ust. 2., w związku z czym nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Niniejsze postanowienie wydano w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w piśmie z dnia 10 kwietnia 2007 roku (data wpływu 12 kwietnia 2007 roku) i przepisy prawa obowiązujące w dniu jego datowania.

Stosownie do art. 14b § 1 ustawy Ordynacji podatkowej, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta.

Zgodnie z art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5 tej ustawy.

Zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Skarbowego w Toruniu w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia Stronie.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Toruniu