P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PP/443-15/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.06.2006, sygn. PP/443-15/06, Urząd Skarbowy w Staszowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Staszowie działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu złożonego w dniu 06.04.2006r. wniosku w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny

p o s t a n a w i a:

uznać stanowisko strony za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż wnioskodawca:/>
-jest czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, nie zarejestrowanym jako podatnik VAT-UE
-obecnie świadczy usługi budowlane na terenie Belgii od których podatek VAT nalicza nabywca, tj. firma belgijska.Ze względu na poszerzenie kręgu odbiorców świadczonych przez niego usług budowlano-montażowych na osoby fizyczne mieszkające w Belgii wnioskodawca jest w trakcie rejestracji jako podatnik VAT belgijski, aby móc rozliczać należny podatek VAT w Belgii i nabywać potrzebne materiały budowlane, jak również usługi podwykonawców z terenu Polski.

W związku z rodzącymi się wątpliwościami w zakresie stosowania prawa podatkowego wnioskodawca pyta/> czy, w przypadku zakupu w Polsce przez wnioskodawcę materiałów budowlanych na rzecz wykonywanych robót budowlanych w Belgii, podając dostawcy belgijski numer VAT, dostawca będzie mógł potraktować powyższą dostawę jako dostawa wewnątrzwspólnotowa i zastosować stawkę podatku VAT w wysokości 0%.

Jednocześnie wnioskodawca wyraża pogląd,/> iż zakup przedmiotowych towarów będzie dla dostawcy wewnątrzwspólnotową dostawą, a dla niego wewnątrzwspólnotowym nabyciem.

Naczelnik tut. Urzędu analizując przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz wyrażoną opinię w sprawie dotyczącej wewnątrzwspólnotowej dostawy, podziela przedstawione stanowisko w powyższej sprawie./>

Zgodnie z art. 13 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust.1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8. Przepis ust.1 stosuje się pod warunkiem, że nabywca towarów jest:
1) podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju (...).

Zgodnie z art. 42 ust.1 w/w ustawy wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem, że:
1)podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numetr identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, i podał ten numer oraz swój numer, o którym mowa w art. 97 ust.10, na fakturze stwierdzającej dostawę towarów;
2)podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, o którym mowa w art. 99, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Dowodami, o których mowa w ust. 1 pkt 2, są następujące dokumenty, jeżeli łącznie potwierdzają dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju:
1)dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju - w przypadku gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi (spedytorowi),
2)kopia faktury,
3)specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku- z zastrzeżeniem ust. 4 i 5.

W myśl art. 42 ust. 3 pkt 4 w/w ustawy w przypadku wywozu towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów bezpośrednio przez podatnika dokonującego takiej dostawy lub przez jego nabywcę, przy użyciu własnego środka transportu podatnika lub nabywcy, podatnik oprócz dokumentów, o których mowa w ust. 3 pkt 2 i 3, powinien posiadać dokument zawierający co najmniej:
1) imię i nazwisko lub nazwę oraz adres siedziby lub miejsca zamieszkania podatnika dokonującego wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz nabywcy tych towarów;
2) adres, pod który są przewożone towary, w przypadku gdy jest inny niż adres siedziby lub miejsca zamieszkania nabywcy;
3) określenie towarów i ich ilości;
4) potwierdzenie przyjęcia towarów przez nabywcę do miejsca, o którym mowa w pkt 1 lub 2, znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;
5) rodzaj oraz numer rejestracyjny środka transportu, którym są wywożone towary, lub numer lotu - w przypadku gdy towary przewożone są środkami transportu lotniczego.

W przypadku gdy dokumenty, o których mowa w ust. 3-5, nie potwierdzają jednoznacznie dostarczenia do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju towarów, dowodami, o których mowa w ust. 1 pkt 2, mogą być również inne dokumenty wskazujące, że nastąpiła dostawa wewnątrzwspólnotowa, w szczególności:
1)korespondencja handlowa z nabywcą, w tym jego zamówienie;
2)dokumenty dotyczące ubezpieczenia lub kosztów frachtu;
3)dokument potwierdzający zapłatę za towar, z wyjątkiem przypadków, gdy dostawa ma charakter nieodpłatny lub zobowiązanie jest realizowane w innej formie, w takim przypadku inny - dokument stwierdzający wygaśnięcie zobowiązania;4)dowód potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju w myśl art. 42 ust.11 w/w ustawy.

Reasumując:/> Jeżeli powyższe warunki zostaną spełnione, Pana dostawca będzie miał prawo do potraktowania przedmiotowej dostawy jako dostawa wewnątrzwspólnotowa i w związku z tym naliczyć podatek VAT w wys. 0%.

Odrębnym zagadnieniem, którego rozwiązanie uzależnione jest od regulacji zawartych w przepisach podatkowych obowiązujących w poszczególnych krajach Wspólnoty/> będzie sprawa dotycząca zakupu przedmiotowych towarów, tzn. czy wystąpiu Pana wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz przedstawiony stan faktyczny, tut. Organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Urząd Skarbowy w Staszowie