W dniu 19.10.2006r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chorzowie wpłynął wniosek uzupełniony w dn. 26.10. i 02.11.06r. o udzielenie interpretacji co d... - Interpretacja - USPPIV/440/74/06/P-I/99988

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.11.2006, sygn. USPPIV/440/74/06/P-I/99988, Urząd Skarbowy w Chorzowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 19.10.2006r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chorzowie wpłynął wniosek uzupełniony w dn. 26.10. i 02.11.06r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Podatnik w złożonym wniosku zapytuje czy istnieje możliwość odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki związane z utrzymaniem Parku.

Zdaniem Podatnika prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego przysługuje w pełnej kwocie, gdyż udział przychodów opodatkowanych w przychodach ogółem za 2005r wyniósł 99,98%.

Z treści złożonego wniosku wynika, iż Park osiąga przychody z wykonywania czynności opodatkowanych i zwolnionych w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Stosunek sprzedaży zwolnionej do sprzedaży ogółem jest znikomy. Za okres od stycznia do września 2006r. przychody z czynności opodatkowanych do przychodów z czynności ogółem wyniosły 99,98 zł, a w 2005r. 99,72%.

Przez pojecie utrzymania Parku podatnik wskazuje wykonywanie czynności zmierzających do zachowania i ulepszenia substancji Parku oraz zapewnienia jego funkcjonowania jako źródła przychodów.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W przypadku podatnika kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonego w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Stosownie do art. 90 ust. 1 ustawy w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa powyżej podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego ( art. 90 ust. 2 ustawy).

W przypadku gdy określona proporcja przekroczyła 98 % to podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego ( art. 90 ust. 10 ustawy).

W oparciu o przedstawiony przez podatnika stan faktyczny przy obowiązujących przepisach można stwierdzić, że podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego w pełnej kwocie.

Urząd Skarbowy w Chorzowie