POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1434/PV/443-173/06/ABS

www.shutterstock.com

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.11.2006, sygn. 1434/PV/443-173/06/ABS, Urząd Skarbowy Warszawa-Praga

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U., Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga, w związku z wnioskiem z dnia 28.08.2006r. w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług ustanowienia na rzecz każdoczesnego właściciela lokalu mieszkalnego prawa korzystania z miejsca postojowego (nie wydzielonego trwałymi ścianami) zlokalizowanego w wielostanowiskowym garażu podziemnym stanowiącym część wspólną budynku

stwierdza, że stanowisko podatnika wyrażone we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 28.08.2006r. (data wpływu do Urzędu: 01.09.2006r.) Spółka wystąpiła o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego z zakresu podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka wybudowała na własnym gruncie budynki mieszkalne. W każdym budynku znajdują się samodzielne lokale mieszkalne oraz wielostanowiskowy garaż podziemny z miejscami postojowymi nie wydzielonymi trwałymi ścianami. Cały garaż podziemny stanowi część wspólną budynku.

Przed przeniesieniem własności lokali, strony w formie aktu notarialnego ustanawiają odrębną własność lokalu mieszkalnego, postanawiając, że z własnością tego lokalu związany jest odpowiedni udział we współwłasności części wspólnych budynku i urządzeń, które nie służą do wyłącznego użytku właścicieli poszczególnych lokali oraz taki sam udział w prawie użytkowania wieczystego działki gruntu. Jednocześnie strony dokonują podziału do korzystania z podziemnej części budynków stanowiących część wspólną, tj. wielostanowiskowego garażu podziemnego obejmującego znajdujące się w nim miejsca postojowe dla samochodów osobowych w ten sposób, że na rzecz każdoczesnego właściciela danego lokalu mieszkalnego jest ustanowione prawo korzystania z wyłączeniem innych osób z miejsca postojowego oznaczonego konkretnym numerem. W dotychczas sporządzanych aktach notarialnych cena oraz podatek od towarów i usług jest ustalany w następujący sposób: cena sprzedaży lokalu mieszkalnego oraz udziału we współwłasności części wspólnych budynku oraz prawie użytkowania wieczystego działki gruntu, na której usytuowany jest budynek powiększona jest o 7% podatku VAT,odpłatność za ustanowione prawo korzystania z miejsca postojowego w wielostanowiskowym garażu podziemnym powiększona jest o 22% podatku VAT.

W ocenie Wnioskodawcy ustanowienie prawa do korzystania przez każdoczesnego właściciela lokalu mieszkalnego z miejsca postojowego nie wydzielonego trwałymi ścianami, zlokalizowanego w garażu stanowiącym część wspólną budynku, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki właściwej dla lokalu mieszkalnego tj. 7%.

Zdaniem Strony bezsprzecznym jest fakt, iż w przedstawionym stanie faktycznym prawo korzystania z miejsca postojowego jest nierozerwalnie związane z prawem własności lokalu mieszkalnego. Prawo to jest zatem związane z każdoczesnym właścicielem lokalu mieszkalnego, nie ma bowiem możliwości nabycia lub zbycia lokalu mieszkalnego bez prawa do korzystania z miejsca postojowego. A zatem, w opinii podatnika prawo do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego nie jest prawem majątkowym, które mogłoby być przedmiotem samodzielnego obrotu (sprzedaży); nie może być również uznane za usługę w rozumieniu przepisu art. 8 ustawy o podatku od towarów i usług.

Odnosząc się do przedstawionego stanowiska Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że jest prawidłowe i jednocześnie wyjaśnia:

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Definicja towaru została określona w art. 2 pkt 6 ww. ustawy. Zgodnie z jego brzmieniem przez towar rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że lokale mieszkalne będące przedmiotem dostawy są towarem w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług i podlegają opodatkowaniu tym podatkiem.

Na mocy przepisu przejściowego wyrażonego w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o VAT, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych. W analizowanym stanie faktycznym przedmiotem sprzedaży obok własności lokali mieszkalnych jest prawo do korzystania z wyłączeniem innych osób z miejsca postojowego dla samochodu osobowego oznaczonego konkretnym numerem, znajdującego się w części podziemnej budynku, które jest integralnie związane z prawem własności do lokalu mieszkalnego. Wyodrębnione miejsca postojowe nie mogą być zatem przedmiotem odrębnej sprzedaży, bowiem uzyskanie tego prawa przez nabywcę jest następstwem nabycia lokalu a zmiana prawa do korzystania z określonego miejsca postojowego może wynikać jedynie ze zmiany właściciela lokalu.

Mając powyższe na uwadze Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że w przedstawionym stanie faktycznym sprzedaż przez Spółkę lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w gruncie, w wyniku czego nabywca lokalu uzyskuje również prawo do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego położonego pod budynkiem wielorodzinnym jako prawo określające sposób korzystania z nieruchomości wspólnej, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 7%. Warunkiem jest nierozerwalność prawa do korzystania z miejsca postojowego z danym lokalem mieszkalnym, którego stanowi integralną część. W konsekwencji sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z udziałem ułamkowym w części wspólnej tj. prawem do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego nie będzie stanowiła odrębnego obrotu a wartość ww. prawa nie będzie wykazywana jako odrębny obrót w wystawianych przez podatnika fakturach VAT. Podobne stanowisko zajął również Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 22.06.2005r. sygn. akt: I FSK 103/05 stwierdzając, że nie można dzielić przedmiotu sprzedaży na poszczególne składniki tylko i wyłącznie z przyczyn leżących po stronie przepisów podatkowych z uwagi na możliwość zastosowania różnych stawek podatku, skoro przepisy cywilnoprawne traktują taki przypadek jako jeden przedmiot sprzedaży. W związku z powyższym, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga postanowił jak w rozstrzygnięciu.

Urząd Skarbowy Warszawa-Praga