Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawnypostanawia uzna... - Interpretacja - 1471/NUR1/443-297/06/GW

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.10.2006, sygn. 1471/NUR1/443-297/06/GW, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawnypostanawia uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka na zlecenie firmy developerskiej prowadzi zarządzanie budynkami mieszkalnymi, w których oprócz lokali mieszkalnych są miejsca postojowe w garażu podziemnym. Nabywcy mieszkań i miejsc postojowych, którzy podpisali już akty notarialne mają oddzielną księgę wieczystą na mieszkanie i oddzielną na miejsce postojowe.

Zdaniem Spółki miejsca postojowe w garażu podziemnym, są częścią użytkową w budynku mieszkalnym, a w konsekwencji opłaty czynszowe za ich użytkowanie podlegają opodatkowaniu 22% stawką VAT.

Co do zasady określonej w art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z art. 43 ust.1 pkt 11 w/w ustawy zwolnione od tego podatku są czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych nie będących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1,2,4,5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych.

Stosownie do § 8 ust. 1 pkt 18 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), zwalnia się od podatku czynności wykonywane na rzecz osób nie będących członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali mieszkalnych, za które są pobierane opłaty zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003r. Nr 119, poz. 1116 oraz Dz. U Nr 19, poz. 177 i Nr 63, poz. 591).

Z powyższego wynika, że zwolnione z opodatkowania są opłaty ponoszone w celu pokrycia wydatków za czynności, które na rzecz w/w podmiotów realizuje zarządca. Zwrócić należy uwagę, że stosownie do zapisu art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali (tekst jednolity Dz.U. Z 2000 r. Nr 80, poz. 903 z późn. zm.), samodzielny lokal mieszkalny a także lokal o innym przeznaczeniu, zwane dalej "lokalami" mogą stanowić odrębną nieruchomość. Samodzielnym lokalem mieszkalnym, w rozumieniu ustawy, jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokojeniu ich potrzeb mieszkaniowych (ust. 2). Do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane dalej pomieszczeniami przynależnymi (ust. 4).

Garaż (miejsce parkingowe) - w myśl ustawy o własności lokali - może stanowić część składową lokalu i należeć do kategorii pomieszczeń przynależnych. Ustawodawca przyznał znaczną swobodę w określeniu, jakie pomieszczenia będą przynależały do lokalu jako jego części składowe. Ograniczenie w tym zakresie wynika jedynie z treści art. 2 w/w ustawy. Jeżeli garaż jest samodzielnym lokalem, który stanowi odrębny przedmiot własności, opodatkowany zostanie stawką właściwą dla lokali użytkowych (22%). Powołany wyżej przepis art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku oraz § 8 ust. 1 pkt 18 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. wskazują grupę osób, w przypadku których świadczenie przez zarządcę czynności, za które pobierane są opłaty na podstawie art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 cyt. ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, jest zwolnione przedmiotowo od podatku VAT. Zwolnienie to odnosi się jednak wyłącznie do czynności wykonywanych przez zarządcę w związku z eksploatacją i utrzymaniem lokali mieszkalnych.

Z wniosku wynika jednoznacznie, że garaże i miejsca parkingowe w zarządzanych przez Spółkę budynkach funkcjonują niezależnie od lokali mieszkalnych, a lokatorzy posiadają na nie odrębne przydziały (tytuły prawne). Za użytkowanie garaży i miejsc parkingowych oraz mieszkań, do których lokatorzy posiadają prawo do lokalu Spółka pobiera opłaty eksploatacyjne.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego oraz powołanych wyżej przepisów należy stwierdzić, iż w odniesieniu do garaży i miejsc parkingowych do których lokatorzy posiadają odrębny tytuł prawny, nie będących pomieszczeniami przynależnymi do lokali mieszkalnych, opłaty pobierane na podstawie art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych nie korzystają ze zwolnienia określonego w cyt. art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o VAT i podlegają opodatkowaniu zgodnie z w art. 41 ust. 1 ustawy stawką 22%.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie. Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie