Wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny: Spółka, zarejestrowana jako podatnik VAT UE, podpisała kontrakt z firmą niemiecką na wykonanie k... - Interpretacja - I-2/443/84/06/KW

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.07.2006, sygn. I-2/443/84/06/KW, Lubuski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny: Spółka, zarejestrowana jako podatnik VAT UE, podpisała kontrakt z firmą niemiecką na wykonanie koparki przez firmę niemiecką. Wykonanie koparki nastąpi na terytorium Niemiec. Jednocześnie Spółka zleciła dla niemieckiego wykonawcy oraz niemieckiego spedytora wysłanie koparki z portu Hamburg do nabywcy z kraju Afryki. Dokument SAD zawierać będzie: nadawca/eksporter - firma niemiecka/Spółka, wysyłający - spedytor niemiecki. Faktura za wykonaną koparkę oraz spedycje wystawiona będzie na Spółkę. Spółka wystawi fakturę dla nabywcy z kraju Afryki. Polska Spółka na poczet wykonania kontraktu wpłaciła zaliczkę w kwocie 100.000 Euro. Pytanie Podatnika: Jak zakwalifikować nabycie koparki, która następnie została wysłana za pośrednictwem firmy niemieckiej do Afryki? Wnioskodawca zaprezentował własne stanowisko w sprawie: W oparciu o art. 9 ust. 1 ustawy o VAT zakup maszyny od spółki niemieckiej przez Spółkę polską a następnie wysłanie jej z Hamburga do Afryki stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i podlega opodatkowaniu VAT.

Działając w oparciu o art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa w zakresie zaprezentowanego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego, Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze uznaje stanowisko Podatnika za nieprawidłowe, wskazując co następuje:

Na podstawie art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:
1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2. eksport towarów;
3. import towarów;
4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Natomiast zgodnie z art. 9 ust. 1 ww. ustawy przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Z pism Podatnika wynika, że Spółka zakupiła od firmy niemieckiej koparkę, która z terytorium Niemiec została wysłana do Afryki (koparka nie została dostarczona na terytorium kraju). W tym przypadku nie można mówić o wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów, gdyż nie został spełniony podstawowy warunek z art. 9 ust. 1 ww. ustawy, tj. nie miała miejsca dostawa koparki z terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki na terytorium kraju. Koparka, po jej zakupie przez Podatnika, została bezpośrednio od sprzedawcy wysłana z terytorium Niemiec do Afryki.

Mając na uwadze powyższe należy uznać stanowisko Podatnika za nieprawidłowe. Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze informuje, że przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie udzielenia interpretacji.

Lubuski Urząd Skarbowy