Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że po 30 kwietnia 2004 roku pytający ponosił wydatki związane z budową budynku mieszkalnego z częścią han... - Interpretacja - PP/443-8/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.06.2006, sygn. PP/443-8/06, Urząd Skarbowy w Gostyniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że po 30 kwietnia 2004 roku pytający ponosił wydatki związane z budową budynku mieszkalnego z częścią handlową. Część mieszkalna tego budynku przeznaczona została na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych jego rodziny. Na udokumentowanie wydatków ponoszonych w związku z budową części mieszkalnej tego obiektu posiada on faktury VAT. Nie wszystkie faktury dokumentujące nabycia zawierają symbole PKWiU zakupionych materiałów budowlanych.

W związku z powyższym zwraca się on z zapytaniem, czy warunkiem ubiegania się o zwrot części kwot wydatkowanych po 30 kwietnia 2004 roku w związku z inwestycjami w budownictwie mieszkaniowym jest posiadanie faktur VAT zwierających symbol PKWiU zakupionych materiałów budowlanych ?

Jego zdaniem, sprzedawca nie ma obowiązku umieszczania PKWiU na fakturze VAT w przypadku gdy stawka VAT na towary wymienione na fakturze wynosi 22%.

Zgodnie art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz.U. Nr 177, poz. 1468) osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z budową budynku mieszkalnego.

Zwrot ten dotyczy wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 roku były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7 %, a od dnia 1 maja 2004 roku są opodatkowane 22% podatkiem VAT, o czym stanowi art. 3 ust. 3 tejże ustawy.

W ust. 8 tegoż artykułu zobowiązano ministra właściwego do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej do ogłoszenia w drodze obwieszczenia wykazu tych materiałów budowlanych.

Na tej podstawie Minister Transportu i Budownictwa w dniu 30 grudnia 2005 roku wydał obwieszczenie, w którym ogłosił wykaz materiałów budowlanych opodatkowanych do dnia 30 kwietnia 2004 r. stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7% , a od dnia 1 maja 2004 r. opodatkowanych podatkiem VAT w wysokości 22% (Dz.Urz.MTiB z 2006 Nr 1, poz. 1), określając w ten sposób listę materiałów budowlanych, których zakup uprawnia do ubiegania się o zwrot części poniesionych wydatków. W wykazie tym jako czynnik identyfikujący materiały budowlane oprócz ich nazw podano również ich symbole PKWiU.

W myśl art. 3 ust. 4 w/w ustawy dokumentem stanowiącym podstawę do obliczenia kwoty zwrotu części wydatków jest faktura wystawiona dla osoby fizycznej.

W art. 2 pkt 3 zdefiniowano pojęcie "faktura" używane w tejże ustawie.

Zgodnie z definicją fakturą jest faktura VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług, dokumentująca zakupy materiałów budowlanych.

Elementy, które muszą zawierać faktury VAT określone zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 95, poz. 798 z 2005 roku z późniejszymi zmianami).

W § 9 ust. 7 tego rozporządzenia wskazano, że w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług objętych stawką podatku niższą od określonej w art. 41 ust. 1 ustawy (tj. niższą niż 22%) oraz dostawy towarów i świadczenia usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy (tj. dostawy towarów i świadczenia usług zwolnionych przedmiotowo) albo przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy (tj. zwolnienia przewidziane dla organizacji międzynarodowych), dane określone w ust. 1 pkt 4 (tj. wymagane jako elementy faktur VAT nazwy towarów lub usług) obejmują również symbol towaru lub usługi, określony w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, chyba że ustawa lub przepisy wykonawcze do ustawy nie powołują tego symbolu. W tym przypadku należy podać przepis, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie lub obniżoną stawkę podatku.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego sprawy należy stwierdzić, że podstawą ubiegania się o zwrot części wydatków poniesionych po 30 kwietnia 2004 roku w związku z budownictwem mieszkaniowym są faktury VAT dokumentujące zakupione materiały budowlane.

Przepisy określające elementy, które powinna zawierać faktura VAT, nie wymagają wskazywania na fakturach symbolu PKWiU, jeżeli dana sprzedaż opodatkowana jest 22% stawką podatku. Ponieważ po 30 kwietnia 2004 roku materiały budowlane opodatkowane są 22% stawką podatku, faktury VAT dokumentujące ich zakupy nie muszą zawierać symboli PKWiU.

Obowiązku umieszczania symboli PKWiU na fakturach będących podstawą do ubiegania się o zwroty nie wprowadza również ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Wprawdzie w przepisach wykonawczych do tej ustawy wymienia się PKWiU jako czynnik identyfikujący materiały budowlane, nie należy jednak z tego faktu wywodzić wniosku, że tylko faktury zawierające klasyfikację PKWiU mogą być podstawą ubiegania się o zwrot. Użycie klasyfikacji PKWiU należy odczytywać jedynie jako użycie narzędzia ułatwiającego identyfikację materiałów budowlanych, których zakup uprawnia do otrzymania zwrotu.

Reasumując należy stwierdzić, że stanowisko wnioskodawcy w przedmiocie w/w zapytania jest prawidłowe.

Niniejszej informacji udzielono w oparciu o stan sprawy przedstawiony w piśmie przesłanym przez pytającego, wg stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia. Interpretacja ta obowiązuje do czasu zmiany stanu prawnego lub faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.

Urząd Skarbowy w Gostyniu