POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1435/PP1/443-98/06/ŁK/1

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.10.2006, sygn. 1435/PP1/443-98/06/ŁK/1, Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa(Dz.U. 1997r. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), w związku z wnioskiem Strony z dnia 07.07.2006r. (wpływ do tut. Urzędu 07.07.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego


postanawia


uznać stanowisko Strony przedstawione w piśmie z dnia 07.07.2006r. w zakresie pytania nr 1 - dotyczącego opodatkowania zakupów środków inscenizacji ze Szwecji - za prawidłowe.


Uzasadnienie


Strona dokonała zakupu środków inscenizacji od firmy ze Szwecji, która podała numer identyfikacji podatkowej do dokonywania czynności wewnątrzwspólnotowej dostawy i nabycia towarów . Zakup środków inscenizacji Strona rozliczyła w deklaracji VAT-7 jako wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów, naliczając podatek należny oraz naliczony. Następnie Urząd skarbowy zakwestionował rejestrację szwedzkiego kontrahenta jako podatnika VAT-UE.

Strona wnosi o wyjaśnienie,czy zakup środków inscenizacji od firmy ze Szwecji, która podała numer VAT-UE, następnie zakwestionowany przez Urząd skarbowy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Zdaniem Strony "postąpiła prawidłowo naliczając podatek VAT należny i naliczony".

W świetle art. 5 ust. 1stawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług(Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają:
1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2) eksport towarów;
3) import towarów;
4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytoriumkraju;
5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
W myśl art. 9 ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług(Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.
Zgodnie z ust. 2 w/w artykułu, przepis ust. 1 stosuje się, pod warunkiem że:
1) nabywcą towarów jest:
a) podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,
b) osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a- z zastrzeżeniem art. 10;
2) dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy, należy stwierdzić, iż zgodnie z regulacją art. 9 ustawy o podatku od towarów i usług dla uznania danej transakcji za wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów zasadnicze znaczenie ma status podatnika - nabywcy jako podatnika VAT-UE. Analiza przepisów ustawy o podatku od towarów i usług dotyczących dostawcy towaru w transakcjach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, pozwala ustalić kryteria, które muszą być spełnione aby nastąpiło wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Dostawcą musi być podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika. Zawarte w art. 9 ust. 2 pkt 2 w/w ustawy przesłanki są warunkami koniecznymi, określającymi minimalny zakres podmiotowy dostawcy w przedmiotowych transakcjach, dostawca musi być podatnikiem podatku od wartości dodanej, natomiast nie jest wymagana jego rejestracja jako podatnika VAT-UE.Zważywszy na powyższe należy stwierdzić, iż przedmiotowa transakcja jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów.

W związku z powyższym tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście