POSTANOWIENIE - Interpretacja - US40/VAT/903/2006/ADB

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.05.2006, sygn. US40/VAT/903/2006/ADB, Urząd Skarbowy Warszawa-Wola

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r Nr 8 poz. 60 z późn. zm.), art. 86 ust. 1, art. 90 ust. 2, art. 113 ust. 1, 9, 11 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r nr 54 poz. 535 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20.03.2006r (data wpływu 04.04.2006r) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego /podatku od towarów i usług/, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola postanowiłuznać stanowisko wnioskodawcy dotyczące prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych ze sprzedażą opodatkowaną (stawka 22%, 0%) za prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 04.04.2006r Strona złożyła wniosek z dnia 20.03.2006r w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług.
Z przedmiotowego wniosku wynika:
Stan faktyczny
Stowarzyszenie dokonuje czynności zwolnionych z podatku dochodowego, ponieważ wszystkie uzyskane dochody przeznacza wyłącznie na działalność statutową - wydawniczą. Czasami dokonuje czynności opodatkowanej stawką podatku od towarów i usług 22% - odpłatne udostępnienie powierzchni reklamowych w wydawanym czasopiśmie, a także opodatkowanych stawką 0% - wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz eksportu.
Zapytanie
Czy stowarzyszenie ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych ze sprzedażą opodatkowaną stawką 22% i 0%. Czy może, skoro wszystkie dochody są związane działalnością statutową czyli zwolnioną od podatku dochodowego stowarzyszenie nie powinno być podatnikiem podatku od towarów i usług.
Stanowisko wnioskodawcy
Stowarzyszenie ma prawo do odliczenia i zwrotu części podatku związanego z czynnościami opodatkowanymi stawką 22% oraz 0%. Ustawa nie określa jednoznacznie czy można pozostać zwolnionym podatnikiem podatku od towarów i usług, nie podlegając obowiązkowi zgłoszenia, skoro wszystkie dochody przeznaczane są na działalność statutową, ale część z nich jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług, a nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Działając na podstawie przepisu art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił uznać stanowisko podatnika w nim zawarte za prawidłowe.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy
Kwota podatku naliczonego związana z nabyciem towarów i usług podlega odliczeniu na zasadach określonych art.86 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów usług, z uwzględnieniem wyłączeń zawartych w treści art.88 tej ustawy oraz przepisach wykonawczych do powołanej ustawy.
Zgodnie z treścią art.86 ust.1 ww. ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług - w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 tej ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art.114, art.119 ust.4, art.120 ust.17 i 19 oraz art.124 powołanej ustawy.
Mając na uwadze powyższe należy uznać, iż dokonując sprzedaży opodatkowanej podatkiem od towarów i usług (wg stawek 22% i 0%) stowarzyszenie ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od zakupów służących sprzedaży opodatkowanej.
W tym miejscu należy jednak zauważyć, iż powyższe będzie miało zastosowanie wyłącznie w przypadku, gdy podatnik będzie odrębnie określał kwoty podatku naliczonego związanych z czynnościami w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności w związku z którymi takie prawo nie przysługujeJeżeli zaś podatnik nie będzie miał możliwości wyodrębnienia całości lub części kwot, o których mowa powyżej - wówczas będzie mógł pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, zgodnie z art.90 ust.2 ustawy o podatku od towarów i usług.
Zgodnie z zapisem art.113 ust.1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.
Natomiast na mocy art.113 ust.9 ww. ustawy - podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art.5 w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust.1 lub ust.8.
Podatnicy, o których mowa w ust.1 i 9, mogą zrezygnować ze zwolnienia określonego w ust.1 i 9, pod warunkiem pisemnego zawiadomienia o tym zamiarze naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca, w którym rezygnują ze zwolnienia, (...).
Podatnik, który utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, może dopiero po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust.1 - zgodnie z art.113 ust.11 ww. ustawy.
Analizując stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, w oparciu o wyżej cytowane przepisy, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola stwierdza, iż stowarzyszenie miało prawo do korzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług w sytuacji, gdy nie osiągało obrotów ze sprzedaży opodatkowanej (stawką 22%, 0%) przekraczających 10 000 euro w skali roku. Stowarzyszenie jednakże dokonało rejestracji dla celów podatku od towarów i usług, a zatem może dopiero po upływie trzech lat skorzystać ze zwolnienia, pod warunkiem, iż nie osiągnie obrotów uniemożliwiających skorzystanie z tego zwolnienia, na mocy wyżej cytowanego art.113 ust.11 ustawy o podatku od towarów i usług.
Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola zwraca uwagę na fakt, iż zwolnienie od podatku dochodowego nie ma znaczenia w przedmiotowej sprawie. Zwolnienie od podatku dochodowego z uwagi na osiąganie dochodów wyłącznie z działalności statutowej w żaden sposób nie wpływa na dokonanie rejestracji dla celów podatku od towarów i usług.

Urząd Skarbowy Warszawa-Wola