Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego, wynika iż pytający dla celów prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystuje pojazd samoch... - Interpretacja - BP/443-155/05

www.shutterstock.com

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.01.2006, sygn. BP/443-155/05, Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego, wynika iż pytający dla celów prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystuje pojazd samochodowy Mercedes-Benz Sprinter 312 o dopuszczalnej masie całkowitej 3500 kg (masa własna pojazdu 1948 kg, dopuszczalna ładowność 1552kg) oraz liczbie miejsc 6. Zgodnie z oświadczeniem strony przedmiotowy pojazd został nabyty w 1999r. i na dzień złożenia zapytania (także uzupełnienia wniosku) nie posiada dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację.

Zdaniem wnioskodawcy we wskazanym stanie faktycznym podatnik ma prawo do odliczenia podatku VAT od zakupionego paliwa zużywanego do opisywanego pojazdu samochodowego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald wyjaśnia iż w przedmiotowym przypadku będą miały zastosowanie następujące przepisy prawne:

art.86 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 54, poz.535 ze zm.) w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art.15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art.114, art.119 ust.4, art.120 ust.17 i 19 oraz art.124,

art.86 ust.3 ustawy z dnia 11.03.2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 54, poz.535 ze zm.) w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej na fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej niż 6.000 zł, art.86 ust.4 ustawy z dnia 11.03.2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 54, poz.535 ze zm.) przepis ust.3 nie dotyczy (...), - patrz pkt 1-4,

art.86 ust.5 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 54, poz.535 ze zm.) spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w ust.4 pkt 1-4 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań,

art.86 ust.5a ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 54, poz.535 ze zm.) kopie zaświadczenia, o którym mowa w ust.5, podatnik jest obowiązany dostarczyć, w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania, do naczelnika urzędu skarbowego,

art.88 ust.1 pkt 3 ustawy z dnia 11.03.2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr54, poz.535 ze zm.) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust.3.

Mając na uwadze treść powołanych wyżej przepisów oraz przedstawiony przez pytającego stan faktyczny tutejszy organ podatkowy informuje, iż zgodnie z 86 ust.1 podatnikowi przysługuje prawo do do obniżenia kwoty podatku należnego, o kwotę podatku naliczonego w zakresie w jakim nabywane towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Przedmiotowe prawo zostało ograniczone przez ustawodawcę szeregiem przypadków enumeratywnie wymienionych w ustawie z dnia 11 marca 2004r. - między innymi w stosunku do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych oleju napędowego, oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów o których mowa w art.86 ust.3 ustawy.

Przytoczony powyżej przepis art.86 ust.3 w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2005r. Nr 90 poz 756), odnosi się do wszystkich pojazdów osobowych i innych pojazdów, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony.

Zasada związana z ograniczeniem odliczenia kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art.86 ust.3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. nie dotyczy określonych kategorii pojazdów samochodowych wymienionych w ust.4 wskazanego artykułu tj. między innymi :pojazdów samochodowych mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do rodzaju: wielozadaniowy, van; pojazdów mających więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50% długości pojazdu; dla obliczenia proporcji, o której mowa w zdaniu poprzednim, długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków; pojazdów samochodowych, które mają otwartą część przeznaczoną do przewozów ładunków; pojazdów samochodowych, które posiadają kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielone elementy pojazdu.

Spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych powyżej (art.86 ust.4 pkt 1-4 ustawy z dnia 11 marca 2004r.) stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację, oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań. Kopię zaświadczenia podatnik jest obowiązany dostarczyć, w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania, do naczelnika urzędu skarbowego - patrz odpowiednio art.86 ust.5 i 5a cyt. o podatku od towarów i usług.

Jednocześnie tutejszy organ nadmienia, iż zgodnie z przepisem przejściowym art. 5 ust.1 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U z 2005r. Nr 90, poz. 756) na potrzeby art.88 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. (dotyczy odliczeń paliw), w stosunku do samochodów osobowych i innych pojazdów, o których mowa w art.86 ust.4 pkt 1-4 cyt ustawy o podatku od towarów i usług, nabytych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, dodatkowe badanie techniczne (o którym mowa w art.86 ust.5), powinno być przeprowadzone w terminie najbliższego obowiązkowego okresowego badania technicznego, nie później jednak niż przed upływem 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, czyli do dnia 31.05.2006r. Uwzględniając stan faktyczny przedstawiony przez podatnika należy stwierdzić, że użytkowany przez wnioskodawcę pojazd samochód Mercedes-Benz Sprinter 312 o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony mieści się w kategorii pojazdów określonych art.86 ust.3, czyli tych których masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. Zatem dodatkowe badanie techniczne jest konieczne dla potwierdzenia, że pojazd ten spełnia założone wymagania, o których mowa w art.86 ust.4 pkt 1-4 ustawy.

Reasumując należy stwierdzić, że podatnikowi będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony od zakupowanego paliwa wykorzystywanego do napędu wskazanego powyżej pojazdu pod warunkiem dokonania dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tą stację (od spełnienia tych wymagań uzależnione będzie prawo podatnika do odliczenia tego podatku).

Mając na uwadze cytowane na wstępie przepisy prawne tutejszy organ podatkowy stwierdza, że stanowisko jednostki wyrażone w niniejszym wniosku jest prawidłowe.

Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald