POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-16-1/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.03.2006, sygn. PP/443-16-1/06, Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 12.01.2006r. złożonego w kancelarii tut. Urzędu w dnia 26.01.2006r. uzupełnionego pismem z 22.02.2006r. - o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży dwóch działek budowlanych - stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z 12.01.2006r (złożonym w tut. Urzędzie 26.01.2006r.) uzupełnionym pismem z 22.02.2006r. podatnik zwrócił się do tut. organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Stan faktyczny przedstawiony we wniosku.
Podatnik wraz z małżonką w 1989r. nabył grunt rolny (działka nr 118) o powierzchni 2,49 ha dla celów prowadzonej wówczas działalności ogrodniczej. Na gruncie tym zamierzali założyć sad. Podatnik pozostaje w ustawowej wspólności majątkowej z żoną w zakresie nabytego majątku po zawarciu związku małżeńskiego. Grunt ten stanowi współwłasność majątkową po 50% udziału.
W 2003r. w wyniku zatwierdzenia przez (....) nowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi (....) część tej działki została określona w planie jako tereny przeznaczone pod zabudowę mieszkalno usługową. Część tej działki została podzielona na 5 działek budowlanych. Dwie z nich zostały podarowane dzieciom. Natomiast działka nr 118/3 o powierzchni 13,02 ara została sprzedana w dniu 12.08.2004r. za kwotę 34.500 zł. i działka nr 118/2 o powierzchni 8,50 ara została sprzedana w dniu 05.09.2005r. za kwotę 25.500 zł. Grunt rolny nie był nabyty w celach handlowych.
Pieniądze ze sprzedaży przeznaczone zostały na potrzeby bytowe.
Głównym źródłem dochodów podatnika jest wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę, oraz dochody z wynajmu lokali (dwóch mieszkalnych i jednego przeznaczonego na działalność gospodarczą ) w (....) . Budynek ten jest w 50 % współwłasnością podatnika i nie stanowi wspólnego dorobku z małżonką.
Przychody z wynajmu lokali mieszkalnych są zwolnione z podatku VAT. Za wynajem lokalu użytkowego podatnik wystawia użytkownikom faktury VAT. Z tytułu wynajmu lokalu użytkowego rozlicza się w zakresie podatku od towarów i usług w II Urzędzie Skarbowym w Częstochowie.
Pytanie podatnika.
Czy w związku ze sprzedażą działek budowlanych nr 118/3 i nr 118/2 położonych w miejscowości (....) podatnik powinien odprowadzić podatek VAT.
Czy należny podatek z tytułu sprzedaży działek można rozliczyć wspólnie z podatkiem odprowadzanym do (....).
Stanowisko Podatnika.
Zajęte przez Wnioskodawcę stanowisko wskazuje, iż sprzedaż tych działek jest zwolniona z podatku od towarów i usług.

Dokonując oceny prawnej przedstawionego własnego stanowiska podatnika w jej indywidualnej sprawie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wyjaśnia co następuje.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towary - w myśl art. 2 pkt 6 ww. ustawy o VAT - rozumie się m.in. także grunty. Z powyższego wynika, że również dostawa gruntów podlega opodatkowaniu. Opodatkowane jednak co do zasady są grunty niezabudowane, sklasyfikowane jako towary budowlane lub przeznaczone pod zabudowę, gdyż art. 43 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy o VAT przewiduje dla gruntów innych niż budowlane zwolnienie od podatku.

W świetle art. 15 ust. 1 cyt. ustawy o VAT, podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. W myśl art. 15 ust. 2 działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Powyższa definicja uznaje, zatem za działalność gospodarczą m. in. działalność handlowców także wówczas, gdy czynność została wykonana w sposób jednorazowy w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Czynność wykonana jednorazowo będzie opodatkowana, jeżeli osoba dokonuje takiej czynności po raz kolejny, co sugeruje w ten sposób nieprzypadkową jej powtarzalność.

Rozpatrując okoliczności sprawy należy stwierdzić, czy intencją określonej czynności, z którą łączą się skutki prawno-podatkowe było dokonywanie tej czynności wielokrotnie. Intencja dokonywania tej czynności wielokrotnie winna być wykazana w chwili dokonywania tej czynności, a nie po jej zawarciu. Zatem, aby jednorazową dostawę towarów lub jednorazowe świadczenie usług uznać za działalność gospodarczą należy stwierdzić, że w momencie jej realizacji podatnik miał zamiar dokonywać takich czynności wielokrotnie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podatnik, podjął działania w celu przygotowania gruntów rolnych pod budownictwo. Po zatwierdzeniu planu zagospodarowania przestrzennego podzielił działkę nr 118 na pięć działek budowlanych z czego; dwie przekazał dzieciom następne dwie sprzedał w 2004r. i 2005r.
Dokonując podziału działki na pięć odrębnych działek budowlanych podatnik uzewnętrznił zamiar dokonania czynności sprzedaży wielokrotnie.

Nie ma znaczenia w powyższej sprawie fakt, że podatnik nabył przedmiotowe grunty w 1989r. do działalności ogrodniczej oraz to, że nie były one nabyte w celu dalszej odsprzedaży, gdyż o zwolnieniu bądź opodatkowaniu przedmiotowej dostawy podatkiem od towarów i usług decyduje jego przeznaczenie. Zgodnie ze stanem faktycznym Podatnik zakupił grunty na potrzeby własne nie związane z działalnością gospodarczą, lecz przeznaczył je do sprzedaży pod zabudowę budynków mieszkalnych. W takiej sytuacji, przekształcenie gruntu rolnego w kilka działek budowlanych, których dwie Podatnik sprzedał w sierpniu 2004r. i we wrześniu 2005r. uznać należy za profesjonalny obrót gospodarczy, który w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług jest działalnością gospodarczą i zgodnie z art. 41 ust. 1 w/w ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług stawką podstawową w wysokości 22%.
Z informacji zawartych w Pana piśmie wynika, że grunt jest współwłasnością małżeńską, w związku z tym organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 36 § 2 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z dnia 5 marca 1964 r.) każdy z małżonków może wykonywać samodzielnie zarząd majątkiem wspólnym. Oznacza to, iż obrót z tytułu sprzedaży działek może zostać rozliczony proporcjonalnie przez Pana i małżonkę, która wobec faktu sprzedaży stanie się również podatnikiem, zgodnie z wyżej cytowanym art. 15 ust. 1 lub alternatywnie w całości przez Pana, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej z tytułu wynajmu lokalu użytkowego , lub w całości przez małżonkę.
Zaznaczyć jednocześnie należy, iż w sytuacji, gdy podejmą Państwo decyzję o rozliczeniu proporcjonalnym, to obrót uzyskany przez małżonkę nie prowadzącą działalności gospodarczej, nie będzie korzystał ze zwolnienia określonego w art. 113 ust. 1 ustawy, w myśl którego zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 000 euro. Zgodnie bowiem z ust. 13 pkt 1 lit. d cytowanego wyżej artykułu, zwolnień określonych w ust. 1 nie stosuje się do podatników dokonujących dostawy terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę.
W przypadku gdy podatnik będzie rozliczał się z tytułu sprzedaży działek w ramach prowadzonej już działalności z tytułu wynajmu lokalu użytkowego - z której rozlicza się w (...) tut. organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 3 ust 2 ustawy o VAT właściwym do rozliczeń z tytułu podatku VAT ( od całości) będzie (...) .
Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że stanowisko podatnika wyrażone w piśmie jest nieprawidłowe.

POUCZENIE

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy podatkowy oraz do czasu zmiany przepisów prawnych.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 stawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu