P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - RO-XV/443/VAT-61, 62/203/BDŚ/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.04.2006, sygn. RO-XV/443/VAT-61, 62/203/BDŚ/06, Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, działając na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 30.01.2006r. stwierdza, iż w przypadku gdy roboty budowlane dotyczą budynku będącego współwłasnością podatnika i jego żony, podatnik nie wystawia faktury VAT na małżonkę ze stawką 7%, gdyż przedmiotowa usługa jest w myśl przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, nieodpłatnym świadczeniem usług na cele osobiste podatnika i w związku z tym powinna być dokumentowana fakturą wewnętrzną.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 30.01.2006r. zwrócił się Pan z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Prowadzi Pan działalność gospodarczą i jest właścicielem firmy budowlanej świadczącej usługi w zakresie remontowo-budowlanym. Działalność ta jest opodatkowana w podatku dochodowym od osób fizycznych w formie podatku liniowego. Wraz z żoną nabył Pan jako współwłasność dom w stanie surowym, który teraz ma zamiar Pan wykończyć wraz z pracownikami zatrudnionymi w Pana firmie.

W związku z powyższym zwraca się Pan z pytaniami:

1) Czy jako Przedsiębiorstwo Budowlane mogę wystawić na żonę fakturę VAT ze stawką 7%, za robotę wraz z materiałem, wykonaną w naszym domu?

2) Jeżeli nie mogę wystawić faktury na żonę, to w jaki sposób ma Pan udokumentować i rozliczyć roboty, które wykonam wraz ze swoimi pracownikami na własnym domu?

Sformułował Pan też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż:

Mogę wystawić na żonę fakturę VAT ze stawką 7%, gdyż jest ona zatrudniona na umowę o pracę i jest takim samym podatnikiem jak moi klienci.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, mając na uwadze przedstawiony przez wnioskodawcę stan faktyczny i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

W myśl art.31 §1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 ? Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 ze zm.) z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa obejmująca ich dorobek (wspólność ustawowa). Przedmioty majątkowe nie objęte wspólnością stanowią majątek odrębny każdego z małżonków. Współwłasność ta jest współwłasnością łączną.W związku z tym podatnik nie może zawrzeć prawnie skutecznej umowy, dotyczącej usług budowlanych wykonywanych na jego współwłasności. Nie może zatem wystawić faktury VAT, która dokumentowałaby takie czynności.

W przedmiotowej sprawie zachodzi zatem przypadek określony w art.8 ust.2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Zgodnie z brzmieniem tego artykułu, nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów, m.in.: na cele osobiste podatnika oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, iż zamierza Pan wykonać roboty remontowo-budowlane w domu mieszkalnym stanowiącym współwłasność Pana i Małżonki. Zatem będzie to świadczenie usługi na cele osobiste i w świetle art.5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zasady dokumentowania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT reguluje m.in.: przepis art.106 ustawy o VAT i zgodnie z brzmieniem zapisu ust.7 tego artykułu, w przypadku czynności wymienionych w art.8 ust.2, czyli również w przypadku świadczenia usług na cele osobiste podatnika, wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą czynności dokonane w tym okresie.

Z powyższego wynika, iż w przedstawionym stanie faktycznym i obowiązującym stanie prawnym jedynym dokumentem potwierdzających wykonanie nieodpłatnych usług świadczonych na cele osobiste podatnika jest faktura wewnętrzna. Dla robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, zgodnie z art.146 ust.1 pkt 2 lit. b ustawy o VAT, do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę VAT w wysokości 7%.

Zatem Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku uznaje stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 30.01.2006r. za nieprawidłowe.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku