Na podstawie art. 14a § 1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa / tekst jednolity w Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60, ze zm./ Naczel... - Interpretacja - PP-443/1/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.02.2006, sygn. PP-443/1/06, Urząd Skarbowy w Turku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa / tekst jednolity w Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60, ze zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego w Turku, po rozpatrzeniu wniosku z dn. 18.11.2005r. znak IGN-7222/1/2004 / uzupełnionego pismem z dn. 29.12.2005r. / o wydanie pisemnej interpretacji, czy dostawa gruntu przez gminę podlega opodatkowaniu VAT, p o s t a n a w i a uznać stanowisko podatnika jako prawidłowe.Jednocześnie wskazuje, iż stanowiącą podstawę opodatkowania kwotę należną z tytułu dostawy ustalają strony transakcji. Kwota należna będzie zawsze należnością brutto.

UZASADNIENIE

W dn. 24.11.2005r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie wnioskodawcy w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej.

Wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny.W czerwcu 2005r. Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zamianę nieruchomości niezabudowanych na inną nieruchomość niezabudowaną stanowiącą własność osób fizycznych. Różnica wartości zamiennych nieruchomości ma zostać uregulowana w formie dopłaty.Przedmiotowe działki znajdują się na obszarze zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej.Na tle powyższego stanu faktycznego Wnioskodawca formułuje stanowisko, że odpłatna dostawa gruntu / np. zamiana / podlega opodatkowaniu VAT, jeżeli jest realizowana przez podatnika w ramach jego działalności gospodarczej.Ponadto zdaniem Wnioskodawcy Gmina Miejska winna doliczyć do wartości nieruchomości podatek VAT.

W opisanym stanie faktycznym sprawy, transakcję zamiany nieruchomości z dopłatą potraktować należy na zasadach ogólnych, jako dostawę towaru, która podlega opodatkowaniu VAT. Gmina zamieniając nieruchomość działa jako podatnik VAT. Zamiana nieruchomości nie jest bowiem czynnością co do której działa ona jako jednostka władzy publicznej wykonująca swe ustawowe zadania na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy o VAT. Nie jest to też czynność zwolniona od podatku na mocy § 8 ust.1 pkt. 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dn.27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług / Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm. / w myśl którego od podatku zwalnia się czynności związane z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami wykonywane w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.Zgodnie z art. 5 ust.1 pkt1 ustawy z dn. 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług / Dz. U. Nr 54 poz.535 ze zm. / opodatkowaniu tym podatkiem podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art.7 ust.1 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art.5 ust.1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Towarami w rozumieniu art.2 pkt. 6 ustawy są m.in. grunty.

Na podstawie art.29 ust.1 ustawy podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.Zatem zamiana nieruchomości niezabudowanych przeznaczonych pod budownictwo jednorodzinne, dokonana przez gminę, podatnika podatku od towarów i usług, podlega opodatkowaniu tym podatkiem i w tym zakresie stanowisko podatnika jest prawidłowe.

Z powołanego wyżej przepisu wynika, że wartość zamienianych nieruchomości, stanowiących własność Gminy Miejskiej w Turku jest wartością brutto, zawierającą 22% podatek VAT. Tym samym błędna jest ocena podatnika, że gmina winna doliczyć do wartości nieruchomości podatek VAT.Końcowo zauważa się, że zgodnie z przepisem art. 14a Ordynacji podatkowej organ podatkowy udziela interpretacji w indywidualnej sprawie wyłącznie co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego. Natomiast kwestia ustalania wartości transakcji wykracza poza zakres tych przepisów i pozostaje wyłącznie w gestii podatnika. Wartość transakcji jednak jest zawsze wartością brutto zawierającą podatek VAT.

Przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy w Turku