P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PP2-443/12/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.05.2006, sygn. PP2-443/12/06, Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pani z dnia 6 marca 2006 r. (data wpływu do tut. Organu podatkowego 6 marca 2006 r.) uzupełnionego pismem z dnia 18 kwietnia 2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług - stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny:
W latach 1998-2003 r. prowadziła Pani działalność gospodarczą jako osoba fizyczna wpisaną do ewidencji działalności gospodarczej pod numerem .../.... Przedmiotem działalności był handel detaliczny artykułami przemysłowymi, usługi kserograficzne, komis, skup - sprzedaż. Po przekroczeniu obrotu przewidzianego przepisami skarbowymi dla działalności gospodarczej, w dniu 1 lutego 2000 r. rozpoczęła Pani ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej. W związku z likwidacją działalności w dniu 30 czerwca 2003 r. złożyła Pani zgłoszenie o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - VAT-Z (data złożenia 18 lipca 2003 r.), a w dniu 17 lipca 2003 r. pracownicy tutejszego Urzędu Skarbowego sporządzili protokół z czynności odczytania zawartości pamięci fiskalnej kasy rejestrującej. Dnia 1 kwietnia 2006 r. rozpoczęła Pani działalność gospodarczą jako osoba fizyczna na podstawie zaświadczenia z dnia 15 marca 2006 r. uzyskując wpis do ewidencji działalności gospodarczej pod numerem .../... r. Przedmiotem działalności jest sprzedaż detaliczna w sklepie z przewagą żywności, napojów i wyrobów tytoniowych.

Pytanie Podatniczki dotyczy kwestii: czy konieczne jest posiadanie kasy rejestrującej od pierwszego dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej.
Zdaniem Podatniczki posiadanie kasy rejestrującej nie jest wymagane, gdyż poprzednia działalność została zakończona i rozliczona zgodnie z obowiązującymi przepisami. W tej chwili jest to nowa działalność gospodarcza posiadająca nowy numer wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej jak również nowy numer identyfikacyjny REGON.
Ocena prawna:
Zgodnie z art. 113 ust. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), (dalej: ustawa o VAT) podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art. 5 w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust. 1 lub w ust. 8. (w 2006 r. - 39.200,00 PLN).
Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Stosownie do § 3 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2006 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 51, poz. 375) do dnia 31 grudnia 2006 r. zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania również podatników rozpoczynających sprzedaż w 2006 r. z tym, że w przypadku przekroczenia kwoty obrotów w wysokości 20.000 zł, z działalności, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy, zwolnienie obowiązuje do dnia przekroczenia tej kwoty.
Z wniosku Pani wynika, że w okresie od lipca 2003 r. do dnia 1 kwietnia 2006 r. nie prowadziła Pani żadnej działalności gospodarczej, a tym samym nie miała Pani żadnych przychodów.
Biorąc pod uwagę powyższe przepisy oraz stan faktyczny przedstawiony we wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza stwierdza, iż na podstawie § 3 pkt 6 w/w rozporządzenia jest Pani zwolniona z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej do dnia przekroczenia kwoty obrotów w wysokości 20.000 zł.

Powyższa interpretacja:
-dotyczy stany faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwie dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Na dzień wydania niniejszego postanowienia w sprawie będącej przedmiotem interpretacji nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, postępowanie przed sądem administracyjnym.
Pouczenie:
Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza w terminie 7 dni od daty doręczenia.

Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza