Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.). oraz ar... - Interpretacja - PUS.II/443/209/2005/JZ

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.03.2006, sygn. PUS.II/443/209/2005/JZ, Podkarpacki Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.). oraz art. 86 ust. 1, ust. 10 pkt 1, ust. 11 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w odpowiedzi na zapytanie Podatnika z dnia 9.12.2005 r. (znak L.dz.GF/134/2005 z datą wpływu 12.12.2005 r.), uzupełnione pismem z dnia 22.02.2006 r., znak L.dz. GF/15/2006, dotyczące udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do podatku od towarów i usług, w części dotyczącej odliczania naliczonego podatku od towarów i usług, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać stanowisko Podatnika zawarte w przedmiotowej sprawie za prawidłowe.

W dniu 12.12.2005 r. Podatnik w tut. Urzędzie złożył wniosek o interpretację przepisów prawa podatkowego z zakresu podatku od towarów i usług. Z opisanego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż Spółka dokonuje zakupu paliwa od dostawcy zajmującego się sprzedażą materiałów pędnych. Fakturę dokumentującą zakup paliwa Podatnik otrzymuje w miesiącu zakupu. Z dalszej części pisma wynika, że częściowy rozchód paliwa następuje w miesiącu jego zakupu od kontrahenta (na podstawie ewidencji tankowanych samochodów), a pozostały w miesiącu następnym. W związku z powyższym Spółka obniża podatek należny od sprzedaży paliwa o podatek naliczony od jego zakupu w proporcji odpowiadającej ilości i wartości paliwa wydanego w miesiącu zakupu. Pozostałą część podatku naliczonego od zakupionego paliwa Spółka odlicza w miesiącu następnym, kiedy to paliwo zostanie wydane na podstawie ewidencji tankowania pojazdów.

Wątpliwości Podatnika dotyczą kwestii, czy sposób rozliczania podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT dokumentującej zakup paliwa polegający na jego odliczaniu proporcjonalnym w stosunku do ilości i wartości sprzedaży przez Podatnika tego towaru w miesiącu otrzymania faktury oraz w miesiącu następnym należy uznać za prawidłowy. Zdaniem Spółki opisane powyżej rozwiązanie jest prawidłowe.

Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie uprzejmie wyjaśnia, iż:

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług wzmiankowanej na wstępie - zwanej dalej ustawą, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych. Zgodnie z kolei do art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy prawo do obniżenia podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny. W art. 86 ust. 11 ustawy wskazano jednak, że jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminie określonym powyżej (okres rozliczeniowy w którym podatnik otrzyma fakturę), może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.

Z powyższych przepisów wynika, że ustawodawca przyjął zasadę, iż obniżenie kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury podatnicy mogą dokonywać w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał frakturę lub za następny okres rozliczeniowy.

Odnosząc powyższe do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz zapytania Podatnika stwierdzić należy iż Spółka otrzymując od kontrahenta fakturę VAT w miesiącu zakupu towaru ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w fakturze zakupu w miesiącu otrzymania faktury od kontrahenta lub w miesiącu następnym.

Ustawa o podatku od towarów i usług przewiduje metodę bieżącego odliczenia podatku naliczonego. Oznacza to, że podatnik co do zasady jest uprawniony do odliczenia podatku naliczonego w rozliczeniu bieżącym, w związku z otrzymaniem faktury bez konieczności oczekiwania na moment dokonania przez niego sprzedaży towarów lub świadczenia usług, dla których poczynione zostały konieczne zakupy.

Sposób postępowania Podatnika polegający na odliczaniu podatku naliczonego zawartego w fakturze VAT dokumentującej zakup towaru w proporcji odpowiadającej ilości i wartości zakupionego paliwa wydanego przez Podatnika w miesiącu zakupu oraz w miesiącu następnym nie jest sprzeczny z przepisami regulującymi tą kwestię w ustawie. Zaznaczyć jednak należy, że Spółce przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w zawarty w fakturze zakupu w całości w miesiącu otrzymania faktury VAT lub w miesiącu następnym bez względu na wartościową czy też ilościową sprzedaż tego towaru w tych okresach rozliczeniowych.

Podkarpacki Urząd Skarbowy