Działając na podstawie art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 2 pkt 12, ar... - Interpretacja - PUS.II/443/215/2005/MWP

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.03.2006, sygn. PUS.II/443/215/2005/MWP, Podkarpacki Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 2 pkt 12, art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. ) - po rozpatrzeniu wniosku z dnia 12.12.2005 r., znak Ldz 9864/05 (data wpływu do tut. organu podatkowego 13.12.2005 r.), w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, postanawia uznać, w przedstawionym stanie faktycznym opisanym w ww. piśmie, stanowisko zaprezentowane przez Podatnika w zakresie dotyczącym prawa zastosowania w podatku od towarów i usług stawki 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, za prawidłowe, pod warunkiem że z zawartej umowy z kontrahentem wynika, że przedmiotem transakcji na rzecz usługobiorcy jest kompleksowa usługa budowlana, odpowiadająca treści art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) cyt. ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług.

W dniu 13.12.2005 r. Podatnik zwrócił się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie dotyczącym prawa zastosowania stawki podatku od towarów i usług w wysokości 7% w odniesieniu do cyt. ,,usług montażu paneli podłogowych, wykładzin PCV, wykładzin dywanowych, drzwi z ościeżnicami, przy użyciu własnych materiałów w obiektach mieszkaniowych PKOB-11?.

Biorąc powyższe pod uwagę, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, działając w trybie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29.08.1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), wyjaśnia:

Zgodnie z ustawą z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, opodatkowaniem tym podatkiem podlegają czynności wymienione w art. 5 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy, tj. czynności takie jak odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Zarówno towary jak i usługi identyfikowane są zgodnie z przepisami tej ustawy przy pomocy klasyfikacji statystycznych (art. 2 pkt 6 i art. 8 ust. 2 cyt. wyżej ustawy). W związku z tym, podatnik musi określić prawidłowo wykonywane czynności, a zatem czy dokonuje dostawy towarów, czy świadczy usługi i przy naliczaniu podatku od towarów i usług stosuje właściwą stawkę podatku.

Jednocześnie zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit a) ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. ) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31.12.2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do:

    a) robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzysząca,
    b) obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Na podstawie art. 146 ust. 2 cyt. wyżej ustawy o podatku od towarów i usług, przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a) cyt. wyżej ustawy o podatku VAT, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie:

    - obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz
    - remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Natomiast zgodnie z ust. 3 cyt. wyżej ustawy o podatku VAT, przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się:

    1) sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
    2) urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
    3) urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne

- jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Stosownie natomiast do treści art. 2 pkt 12 cyt. wyżej ustawy o podatku od towarów i usług, pod pojęciem ?obiekty budownictwa mieszkaniowego? ? rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych:

    111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne
    112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe
    Ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania ? wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie i rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

W grupie 111 ?Budynki mieszkalne jednorodzinne? Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych?? mieści się klasa 1110, która obejmuje:

    - samodzielne budynki takie jak: pawilony, wille, domki wypoczynkowe, leśniczówki, domy mieszkalne w gospodarstwach rolnych, rezydencje wiejskie, domy letnie itp.,
    - domy bliźniacze lub szeregowe, w których każde mieszkanie ma swoje własne wejście z poziomu gruntu.

W związku z powyższym Podatnik ma wątpliwości, czy usługi polegające na montażu paneli podłogowych, wykładzin PCV, wykładzin dywanowych, drzwi z ościeżnicami, zgodnie z umową cywilnoprawną, wykonane z własnych materiałów, w obiektach budownictwa mieszkaniowego (PKOB-11), mogą być opodatkowane stawką 7%, zgodnie z poz. 161 załącznika nr 3 do cyt. wyżej ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług.

Na tle prezentowanej okoliczności faktycznej, Podatnik stoi na stanowisku, że w wyżej opisanej sytuacji ma prawo, w myśl art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a), cyt. wyżej ustawy o podatku VAT, do zastosowania stawki 7% przy fakturowaniu przedmiotowych usług.

Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie stwierdza, iż stanowisko Podatnika w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe, a zatem ma on prawo zastosować stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 7%, przy wykorzystaniu własnych materiałów, w odniesieniu do przedstawionych wyżej robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą (?usług montażu paneli podłogowych, wykładzin PCV, wykładzin dywanowych, drzwi z ościeżnicami, przy użyciu własnych materiałów w obiektach mieszkaniowych PKOB-11?).

Należy jednakże podkreślić, iż zastosowanie prawidłowej stawki uzależnione jest od prawidłowego sklasyfikowania obiektu na podstawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych. Jednocześnie dla prawidłowego zastosowania stawki VAT przy usługach budowlanych wykonywanych z własnego lub zakupionego materiału istotne znaczenie ma odniesienie do treści zawartej umowy z kontrahentem. Jeżeli przedmiotem sprzedaży jest robota budowlana lub remontowa, o których mowa w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit a) cyt. wyżej ustawy, opodatkowana jest stawką 7%, bowiem świadczona przez Spółkę usługa będzie się mieściła w zakresie robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Zatem Spółka ma prawo do zastosowania stawki 7% pod warunkiem, że z zawartej umowy z kontrahentem wynika, że przedmiotem transakcji na rzecz usługobiorcy jest kompleksowa usługa budowlana, odpowiadająca treści art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) cyt. ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług.

Podkarpacki Urząd Skarbowy