Działając na podstawie art.14 a § 1 i § 4 , ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art... - Interpretacja - US-PP-443/4/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.03.2006, sygn. US-PP-443/4/06, Urząd Skarbowy w Lesku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art.14 a § 1 i § 4 , ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 5 ust. 1, art. 15, art. 43 ust. 1 pkt 1, art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.04.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w odpowiedzi na pisemny wniosek podatnika z dnia 20.03.2006 r., otrzymany przez tutejszy organ podatkowy w dniu 22.03.2006 r. o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym: czy istnieje możliwość odliczenia podatku VAT od zakupu sprzętu, który ma służyć czynnościom nie podlegającym opodatkowaniu podatkiem VAT, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lesku, po wnikliwej analizie własnego stanowiska wnioskodawcy, który uważa że nie będzie mógł skorzystać z możliwości odliczenia podatku naliczonego w zakresie realizacji zadania pod nazwą "Zakup sprzętu rehabilitacyjnego i pomocniczego dla Oddziału Rehabilitacyjnego Szpitala Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej", gdyż brak jest związku poniesionych wydatków z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów, postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

W dniu 22.03.2006 r. wpłynął do tut. Organu podatkowego pisemny wniosek podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego. Przedstawiając stan faktyczny podatnik podaje, iż realizuje zadanie pod nazwą "Zakup sprzętu rehabilitacyjnego i pomocniczego dla Oddziału Rehabilitacyjnego Szpitala Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej" w ramach "Programu wyrównywania różnic między regionami". Wymieniony sprzęt stanowić będzie własność SP ZOZ i służyć będzie do świadczenia usług zdrowotnych, które zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług są zwolnione z opodatkowania. Ponadto wnioskodawca oświadcza, że nie prowadzi i nie zamierza prowadzić działalności gospodarczej w obiektach SP ZOZ i osiągać z tego tytułu dochodów.

Biorąc pod uwagę powyższe powiat wnosi o udzielenia odpowiedzi: "Czy powiat ma możliwość odliczenia podatku VAT od zakupu sprzętu, który ma być wykorzystywany do wykonywania czynności wyłącznie zwolnionych z opodatkowania podatkiem od towarów i usług?".

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Podstawową zasadą dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego jest więc istnienie związku tegoż podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. Czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług zostały wymienione w przepisie art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z brzmieniem którego opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport, import, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Z analizy przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że realizacja przedmiotowego zadania nie będzie związana z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu. Biorąc pod uwagę powyższe skoro Powiat jako podatnik podatku VAT, realizując przedmiotowe zadanie nabywa towary, które nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu to nie przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Stąd też należy uznać stanowisko podatnika za prawidłowe, iż nie ma możliwości odliczenia podatku naliczonego w tej konkretnej sytuacji przy realizacji przedmiotowego zadania.

Urząd Skarbowy w Lesku