Ze złożonego wniosku wynika, że Podatnik produkuje elementy do montażu samochodów, a w szczególności pasy bezpieczeństwa. W miesiącu maju i czerwcu 20... - Interpretacja - PPII/443/1/251/194/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 26.09.2005, sygn. PPII/443/1/251/194/05, Dolnośląski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Ze złożonego wniosku wynika, że Podatnik produkuje elementy do montażu samochodów, a w szczególności pasy bezpieczeństwa. W miesiącu maju i czerwcu 2004 r. Podatnik dokonał importu usług związanych z produkcją. Za te usługi otrzymał faktury od kontrahenta zagranicznego. Usługi te były rozliczane i wykonywane w cyklach miesięcznych. Za usługi wykonane w maju Podatnik otrzymał fakturę wystawioną 4 czerwca, a za usługi czerwcowe fakturę z datą wystawienia 5 lipca. Datą wykonania usługi jest odpowiednio ostatni dzień miesiąca. Podatnik wystawił faktury wewnętrzne odpowiednio w dacie wykonania usługi tzn. w ostatnim dniu każdego miesiąca i w tym okresie rozliczył zarówno podatek należny jak i naliczony.
Zdaniem Podatnika prawidłowo został rozliczony podatek naliczony i należny.
W ocenie Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu przedstawione przez Podatnika stanowisko w sprawie jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 19 ust. 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przepisy art. 19 ust. 1, 4, 5, 11, 13 pkt 1 lit. b i c, pkt 2, 4 i 7-9 oraz ust. 14-16 stosuje się odpowiednio do importu usług. Co do zasady, w myśl art. 19 ust. 1 powołanej ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Natomiast ustęp 4 tego artykułu stanowi, że jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.
Obowiązek wystawienia faktury wynika natomiast z art. 106 ust. 7 omawianej ustawy. Przepis ten stanowi, iż w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie.
Należy zatem wskazać, iż obowiązek podatkowy z tytułu importu usług powstaje w dniu wystawienia faktury nie przez kontrahenta zagranicznego, lecz podmiot, który na mocy art. 17 ust. 1 pkt 4 powołanej ustawy, jest podatnikiem z tytułu nabycia usług świadczonych przez podatnika posiadającego siedzibę poza terytorium kraju.
Szczegółowe zasady wystawiania faktur uregulowane zostały rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971). Zgodnie z § 28 ust. 1 tego aktu prawnego, przepisy § 12, § 16-20, § 22, § 23 i § 26 stosuje się odpowiednio do faktur wewnętrznych, o których mowa w art. 106 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług. Terminy wystawiania faktur uregulowane zostały w § 16-18 wskazanego rozporządzenia, co oznacza, iż stosuje się je odpowiednio także do faktur wewnętrznych, dokumentujących dokonanie przez Podatnika importu usług. Zgodnie z ogólną zasadą, wynikającą z § 16 ust. 1 rozporządzenia, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Nakaz stosowania tego przepisu odpowiednio do faktur wewnętrznych, dokumentujących dokonanie importu usług pozwala wnioskować, iż co do zasady fakturę taką powinno się wystawić nie później niż siódmego dnia od dnia wykonania usługi. Należy jednak mieć na uwadze, iż jak już wskazano, podatnik ma możliwość udokumentowania wszystkich dokonanych w danym okresie czynności będących dla niego m. in. importem usług poprzez wystawienie za ten okres jednej faktury wewnętrznej. W takim przypadku zgodnie § 16 ust. 2 rozporządzenia, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży - którą to sprzedaż utożsamiać należy w tym przypadku z dokonaniem czynności skutkującej powstaniem obowiązku podatkowego (importem usługi).
Z kolei w myśl art. 86 ust. 10 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy od importu usług.
Jak wynika ze złożonego wniosku, usługi świadczone były w miesiącu maju i czerwcu 2004 r., oraz rozliczane i wykonywane w cyklach miesięcznych, datą wykonania usługi był odpowiednio ostatni dzień miesiąca, a Podatnik wystawił faktury wewnętrzne odpowiednio w dacie wykonania usługi tzn. w ostatnim dniu każdego miesiąca i w tym okresie rozliczył zarówno podatek należny jak i naliczony. Wobec powyższego należy wskazać, iż faktury wewnętrzne zostały wystawione zgodnie z cytowanym wyżej § 16 rozporządzenia, a tym samym zgodnie z art. 19 ust. 4 w związku z art. 19 ust. 19, obowiązek podatkowy powstał z chwilą ich wystawienia, i w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy powstało również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Prawidłowe jest zatem stanowisko Podatnika, które stanowi iż w opisanym stanie faktycznym prawidłowo został rozliczony podatek należny i naliczony z tytułu importu usług.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w okresie, którego dotyczy zapytanie tj. maj, czerwiec 2004 r.

Dolnośląski Urząd Skarbowy