W ocenie Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu przedstawione przez Podatnika stanowisko w sprawie jest nieprawidłowe. - Interpretacja - PP II 443/334/320/05

www.shutterstock.com

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.11.2005, sygn. PP II 443/334/320/05, Dolnośląski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W ocenie Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu przedstawione przez Podatnika stanowisko w sprawie jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych (Dz. U. Nr 93, poz. 897 ze zm.), w przypadku przekroczenia krajowej ilości referencyjnej przeznaczonej dla dostawców hurtowych albo dla dostawców bezpośrednich producent, który w roku kwotowym wprowadził do obrotu mleko lub przetwory mleczne w ilości przekraczającej indywidualną ilość referencyjną przysługującą na dany dzień roku, według stanu na ostatni dzień roku kwotowego, jest obowiązany do uiszczenia opłaty określonej w rozporządzeniu, o którym mowa w pkt 2 załącznika, zwanej dalej "opłatą". Stosownie do ust. 3 ww. artykułu zaliczkę, o której mowa w ust. 2, podmiot skupujący oblicza od dnia przekroczenia przez dostawcę hurtowego indywidualnej ilości referencyjnej przysługującej na dany dzień roku zadeklarowanej w celu dostarczenia podmiotowi skupującemu oraz potrąca przy zapłacie należności za mleko dostarczone przez dostawcę hurtowego.

Zgodnie z art. 116 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.), zryczałtowany zwrot podatku zwiększa u nabywcy produktów rolnych kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, w rozliczeniu za miesiąc, w którym dokonano zapłaty, pod warunkiem że:

1) nabycie produktów rolnych jest związane z dostawą opodatkowaną;

2) zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego nie później niż 14 dnia, licząc od dnia zakupu, z wyjątkiem przypadku, gdy rolnik zawarł umowę z podmiotem nabywającym produkty rolne określającą dłuższy termin płatności;

3) w dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty, o której mowa w pkt 2, zostaną podane numer i data wystawienia faktury potwierdzającej nabycie produktów rolnych.

Jak stanowi art. 116 ust. 8 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług, warunek, o którym mowa w ust. 6 pkt 2, dotyczy tej części zapłaty, która stanowi różnicę między kwotą należności za dostarczone produkty rolne a kwotą należności za towary i usługi dostarczone rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę tych produktów rolnych. W myśl przepisu art. 116 ust. 9 ww. ustawy, przez należności za towary i usługi dostarczane rolnikowi ryczałtowemu, o których mowa w ust. 8, rozumie się również potrącenia z tytułu spłat rat pożyczek i zaliczek udzielanych rolnikowi ryczałtowemu dostarczającemu produkty rolne, dokonane przez podatnika nabywającego te produkty, pod warunkiem że:

1) zaliczka została przekazana na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego, a na fakturze potwierdzającej zakup produktów rolnych podano dane identyfikacyjne dokumentu potwierdzającego dokonanie tej wpłaty;

2) raty i pożyczki wynikają z umów zawartych w formie pisemnej.

Zgodnie z cytowanymi powyżej przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, nabywca produktów rolnych od rolnika ryczałtowego, nie tracąc prawa do zwiększenia kwoty podatku naliczonego o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, może potrącić z należności rolnika ryczałtowego wyłącznie kwoty stanowiące różnicę między kwotą należności za dostarczone produkty rolne, a kwotą należności za towary i usługi dostarczone rolnikowi ryczałtowemu oraz kwoty rat pożyczek i zaliczek udzielanych rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę tych produktów rolnych, jeśli raty i pożyczki wynikają z umów zawartych w formie pisemnej. Powyższe oznacza, że dokonanie innych potrąceń, niż wskazane w tych przepisach, wywołuje skutek w postaci utraty prawa do zwiększenia kwoty podatku naliczonego o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, na podstawie faktury VAT wystawionej przez nabywcę produktów rolnych od rolnika ryczałtowego, z której należność na rzecz tego rolnika uległa potrąceniu.

W związku z powyższym należy stwierdzić, iż potrącenie przez Spółdzielnię zaliczek na poczet opłaty za przekroczenie indywidualnej ilości referencyjnej dostarczonego mleka pozbawi Podatnika prawa do zwiększenia kwoty podatku naliczonego o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku.

Dolnośląski Urząd Skarbowy