Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie w związku z żądaniem udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego zawart... - Interpretacja - III-1-443/VAT/191/2005/AO

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 28.02.2005, sygn. III-1-443/VAT/191/2005/AO, Urząd Skarbowy Łódź-Polesie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie w związku z żądaniem udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego zawartym w piśmie Strony z dnia 12.11.2004 r. (wpływ do tut. organu 19.11.2004 r.) uzupełniony pismem z dnia 02.12.2004 r. (data wpływu do tut. organu 07.12.2004 r.) na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) uprzejmie informuję, iż:

Na podstawie złożonego wniosku ustalono, iż Strona wnosi o podanie stawki podatkowej VAT jaką należy naliczać przy sprzedaży garażu stanowiącego integralną część składową lokalu mieszkalnego znajdującego się na parterze budynku wielorodzinnego. Strona nadmienia, iż garaż nie jest samodzielnym lokalem tylko pomieszczeniem pomocniczym połączonym z lokalem mieszkalnym wspólnymi instalacjami oraz ścianami bocznymi bądź stropem.

W myśl art. 146 ust. 1 pkt. 2 lit. b z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31.12.2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Zgodnie z definicją obiektu budownictwa mieszkaniowego zawartą w przepisie art. 2 pkt 12 ustawy o podatku od towarów i usług, przez obiekt rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych:

111- budynki mieszkalne jednorodzinne,

112- budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,

ex 113 budynki zbiorowego zamieszkania wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Na podstawie powyższych definicji należy uznać, iż budynek mieszkalny wielorodzinny należy do grupy PKOB 112, co zostało poparte klasyfikacją Urzędu Statystycznego w Łodzi.

Istotnym jest, iż to kwalifikacja garażu jako pomieszczenia będącego częścią składową budynku lub samodzielnym lokalem użytkowym powinna przesądzać o stawce podatku od towarów i usług.

W przypadku gdy garaż znajduje się w budynku mieszkalnym wielorodzinnym lub jest obiektem wolnostojącym zastosowanie ma stawka podstawowa podatku. Garaże umieszczone w budynkach, których konstrukcja umożliwia wyodrębnienie jako samodzielnego, pomieszczenia lub pomieszczeń przechowywania pojazdów lub garaże wolnostojące mogące być przedmiotem oddzielnego obrotu powinny być opodatkowane stawką 22% podatku od towarów i usług.

Odpowiedzi udzielono wyłącznie w oparciu o przedstawiony stan faktyczny i prawny obowiązujący w dacie udzielenia odpowiedzi.

Urząd Skarbowy Łódź-Polesie