P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - ZP/443-376/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.11.2005, sygn. ZP/443-376/05, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów:

- art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.),

po rozpatrzeniu wniosku, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać pogląd Podatnika, wyrażony w złożonym wniosku, za prawidłowy.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży hurtowej i detalicznej wyrobów techniki grzewczej, sanitarnej i instalacyjnej. Spółka podnosi, iż w zakresie przedmiotu swojej działalności ma m.in. wpis:

70.11.Z Zagospodarowanie i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek,

70.12.Z Kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek.

Wnioskująca, w ewidencji środków trwałych posiada grunt zabudowany budynkiem o charakterze niemieszkalnym, który wykorzystuje na cele handlowe. Spółka informuje, że od końca roku, w którym zakończono budowę tego budynku minęło 5 lat, a kwota wydatków poniesionych na ulepszenie tego środka trwałego nie stanowi 30 % wartości początkowej. Nieruchomość została nabyta przez Wnioskującą w dniu 7.01.2003 r., w ramach aportu całego przedsiębiorstwa wniesionego przez wspólnika. Spółka podnosi, iż czynność aportu była zwolniona od podatku od towarów i usług, stosownie do przepisu § 67 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.), w związku z czym, Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Wnioskująca zamierza sprzedać przedmiotowy środek trwały wspólnikowi.

W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym, Spółka zwróciła się z zapytaniem, czy sprzedaż nieruchomości, zabudowanej budynkiem z lokalami użytkowymi:

- wniesionej przez wspólnika do spółki aportem w zamian za udziały,

- figurującej w ewidencji środków trwałych Spółki,

- gdy minęło 5 lat od końca roku, w którym zakończono budowę tego budynku,

podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, czy jest zwolniona z opodatkowania ?

Zdaniem Wnioskującej, odpłatna dostawa przedmiotowego budynku wraz z gruntem, wspólnikowi, który wniósł go do Spółki w ramach aportu, w zamian za udziały, spełnia definicję towaru używanego, o której mowa w art. 43 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), i w związku z tym sprzedaż ta korzysta ze zwolnienia z podatku, stosownie do przepisów art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy podatkowej. W opinii Spółki, na fakturze należy wykazać jako sprzedaż zwolnioną, zarówno sprzedaż budynku jak i gruntu.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje;

Z przepisów art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), wynika, iż zwolnieniu od podatku od towarów i usług podlega m.in. dostawa towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2 cytowanego wyżej przepisu, należy rozumieć m. in. budynki i budowle lub ich części jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat (art. 43 ust. 2 pkt 1 przywoływanej ustawy). Natomiast w myśl przepisu art. 43 ust. 6 w/w ustawy, zwolnienia o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem tych towarów do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania, wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej, a podatnik:

1) miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,

2) użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Zacytowany przepis konstruuje 3 przesłanki, których łączne wystąpienie skutkuje niemożnością skorzystania ze zwolnienia wynikającego z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 2 przywoływanej ustawy.

W zaistniałym stanie faktycznym, Podatnik zamierza dokonać dostawy towaru w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 1 w/w ustawy, w stosunku do którego nie przysługiwało Mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Przedmiotem dostawy jest grunt zabudowany budynkiem o charakterze niemieszkalnym, od budowy którego minęło 5 lat, a kwota wydatków poniesionych przez Spółkę na ulepszenie tego środka trwałego, nie stanowi 30 % wartości początkowej. Zatem, wyłączenie z art. 43 ust. 6 ww. ustawy nie będzie miało w tym przypadku zastosowania.

W związku z powyższym, stwierdzić należy, iż w myśl przepisów art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy podatkowej, dostawa przedmiotowej nieruchomości będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Zwolnienie dotyczyć również będzie dostawy gruntu, który nie podlega wyodrębnieniu z podstawy opodatkowania. Zgodnie bowiem, z regulacją art. 29 ust. 5 wskazywanej ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

W związku z powyższym, stanowisko Podatnika należało uznać za prawidłowe i orzec, jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu