Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany :#61623; uznaje stanowisko Strony przedstawione w piśmie odnośnie opodatkowania podatkiem od towarów i u... - Interpretacja - 1432/PP/P/440-195/14a/05/DB

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.11.2005, sygn. 1432/PP/P/440-195/14a/05/DB, Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany :#61623; uznaje stanowisko Strony przedstawione w piśmie odnośnie opodatkowania podatkiem od towarów i usług przekazywanych przez firmę A środków pieniężnych na pokrycie kosztów wypłacanych nagród jubileuszowych przez firmę B jako prawidłowe.

Stan faktyczny:

Spółka B na podstawie umowy z firmą A świadczy kompleksowe usługi utrzymania ruchu. Na podstawie tej umowy spółka przejęła jej dotychczasowych pracowników oraz zawarła z nimi umowy o pracę ( w trybie art. 23#185; Kodeksu pracy ). Strona, zgodnie z porozumieniem, zobowiązała się wypłacać nagrody jubileuszowe przejętym pracownikom, a firma A zobowiązała się pokryć koszty wypłaconych w firmie B nagród jubileuszowych.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem Wnioskodawcy, powyższe zdarzenie nie może być kwalifikowane jako świadczenie usług w myśl przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, a zatem nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 8 ust. 1 Ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ) przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej.

Według przepisu art. 8 ust. 1, pkt. 2 Ustawy o PTU przez świadczenie usług rozumie się nie tylko działanie podatnika, ale także zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji. Opodatkowaniu podlega jedynie takie zaniechanie lub tolerowanie czynności, które wykonywane jest w ramach umowy zobowiązaniowej, a jedna ze stron transakcji uznana jest za bezpośredniego beneficjenta usługi. Świadczenie nie będzie usługą, jeśli nie ma podmiotu, który osiągnąłby materialne korzyści wiążące się z danym świadczeniem.

Zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności w zamian za np.: zwrot kosztów, tylko wówczas podlega opodatkowaniu, gdy zaniechanie powoduje uzyskanie bezpośredniej korzyści przez płacącego. Jeśli takie sytuacje nie przynoszą bezpośredniej korzyści podmiotowi płacącemu za ich trwanie, to nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym spółka otrzyma środki na pokrycie kosztów wypłacanych przejętym pracownikom nagród jubileuszowych. Jednak z jej strony nie dojdzie do żadnego świadczenia wzajemnego przynoszącego korzyść podmiotowi wypłacającemu te środki.

Zgodnie z art. 23#185; § 2 Kodeksu pracy za zobowiązania wynikające ze stosunku pracy, powstałe przed przejściem części zakładu pracy na innego pracodawcę, dotychczasowy i nowy pracodawca odpowiadają solidarnie.

W związku z tym za poprawne należy uznać stanowisko strony, że powyższe zdarzenie nie może być zakwalifikowane jako świadczenie usług w myśl przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, a zatem nie podlega ono opodatkowaniu podatkiem VAT.

Interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, według stanu prawnego obowiązującego na dzień wpływu wniosku ( ....10.2005r. ).

Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany