POSTANOWIENIE - Interpretacja - DP3/443-50/05/KH/77275

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.10.2005, sygn. DP3/443-50/05/KH/77275, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm) po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 29.07.2005 r. doręczonego do tut. Urzędu w dniu: 09.08.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług

stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, zajmuje się produkcją i sprzedażą pap i gontów. Dla udokumentowania dokonania dostaw towarów wystawia nabywcom faktury. Zdarzyło się, że w odniesieniu do sprzedaży papy na rzecz dwóch hurtowni (nabywców), Spółka uzyskała informacje o zagrożeniu odzyskania wierzytelności. Wnioskodawca podjął więc działania windykacyjne mające na celu odzyskanie wierzytelności bądź towaru będącego przedmiotem sprzedaży. Po bezskutecznych próbach działań własnych i stwierdzeniu nieuczciwości tych kontrahentów, o popełnieniu przestępstwa zostały powiadomione właściwe organy ścigania. Efektem działań operacyjnych policji było odzyskanie części towaru sprzedanego nieuczciwemu odbiorcy. Towar ten przyjęto do magazynu celem dalszej odsprzedaży. W tym stanie faktycznym Podatnik pomniejszył należny podatek od towarów i usług za miesiac lipiec br. o kwoty wynikające z wystawionych kontrahentom faktur korygujących VAT. Tytułem uzupełnienia wniosku Spółka podała także dodatkową informację, że przesłane listownie faktury korygujące powróciły do niej z powrotem z adnotacją Poczty Polskiej, iż adresat nie przebywa pod wskazanym adresem.
Przedmiot zapytania Podatnika sprowadza się do potwierdzenia słuszności jego postępowania tj: pomniejszenie przez niego kwoty podatku należnego o wartość przejętych towarów na podstawie faktury korygującej VAT, wystawionej zgodnie z protokołem policji dokumentującej odzyskanie części wydanych towarów.

W ocenie Podatnika zasadnym jest pomniejszanie obrotu o wartość zwróconych towarów zgodnie z art. 29 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż przedmiotowy towar wraca do magazynu Spółki i następnie może zostać sprzedany innym odbiorcom.

Naczelnik tutejszego Urzędu nie potwierdza stanowiska Podatnika prezentowanego w powyższej sprawie. Sam fakt odzyskania uprzednio wydanych towarów przy udziale Policji od nierzetelnego kontrahenta nie wypełnia warunku postawionego przez przepisy podatkowe odnoszącego się do możliwości skorygowania sprzedaży i podatku należnego. Stosownie do § 16 ust. 4 rozp. Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług(Dz. U. Nr 95, poz. 798) sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc w którym sprzedawca otrzymał topotwierdzenie. W opisanym przypadku nie nastąpił zwrot towarów w rozumieniu przepisów podatkowych, sprzedawca nie dysponuje potwierdzeniem odbioru faktury korygującej przez nabywcę. Towar wydany kontrahentom został przejęty w związku z nie otrzymaniem należności.

W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tut. Urzędu orzekł jak w sentencji postanowienia.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisówjej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe organy kontroli skarbowej.

W dniu wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym w zakresie wniosku.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Małopolski Urząd Skarbowy