W związku z art. 86 ust.7 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o pisemną ... - Interpretacja - DPP-005-15/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.04.2005, sygn. DPP-005-15/05, Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W związku z art. 86 ust.7 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie skorzystania z prawa odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur za czynsz za użytkowanie samochody osobowego, Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu stwierdza, że stanowisko przedstawione przez podatnika we wniosku jest prawidłowe .

Do tut. Urzędu Skarbowego wpłynęło zapytanie dotyczące, skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur za czynsz za użytkowanie samochodu osobowego. Z przedstawionego zapytania wynika, że jednostka zawarła w 2003r na czas nieokreślony umowę najmu samochodu osobowego. Ustawa z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym(Dz.U. Nr 11 poz.50 ze zm.), nie pozwalała na odliczenie podatku naliczonego zawartego w fakturach za czynsz z tytułu użytkowania samochodu osobowego.

Po przeanalizowaniu powyższego zapytania organ podatkowy stwierdza co następuje.

Zgodnie z art. 86 ust.3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, w przypadku nabycia samochodu osobowego oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określono według wzoru, prawo do odliczenia podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku określonego w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towaru, dla której podatnikiem jest ich nabywca- nie więcej jednak niż 5000 zł.

Zgodnie z art.86 ust.7 w przypadku usługobiorców użytkujących samochody, o których mowa w ust. 3 i 5, na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodu, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotycząca jednego samochodu, nie może jednak przekroczyć kwoty 5000zł. Z przywołanych wyżej przepisów wynika, że podatnik z dniem 1 maja 2004r. nabył prawo do obniżenia podatku należnego o 50% podatku naliczonego od rat czynszu za wynajem samochodu osobowego, jednak nie więcej niż 5000,- zł. w całym okresie wynajmu. Należy podkreślić, że od miesiąca maja 2004r. podatnik nabył prawo do obniżenia. Nie ma zatem obowiązku obniżenia podatku należnego.Nie ma przeszkód prawnych aby z prawa do obniżenia podatku należnego, podatnik skorzystał w tym przypadku w okresie późniejszym.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu