POSTANOWIENIE - Interpretacja - P III/2/443-25/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.05.2005, sygn. P III/2/443-25/05, Urząd Skarbowy w Słupsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz.U. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 21.02.2005r. (data wpływu do tut. Urzędu 23.02.2005r.), uzupełnionego pismem z dnia 24.03.2005r. (data wpływu do tut. Urzędu 24.03.2005r.) oraz pismem z dnia 25.04.2005r. (data wpływu do tut. Urzędu 26.04.2005r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem towarów celem nieodpłatnego ich przekazania w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

STAN FAKTYCZNY W SPRAWIE

Według stanu faktycznego przedstawionego w piśmie podatnik dokonał zakupu towarów w postaci: katalogów za zdjęciami poszczególnych wzorów obuwia, kalendarzy oraz teczek tekturowych z logo firmy celem przekazania ich nieodpłatnie kontrahentom firmy. Są one wykonane na zlecenie Spółki. Katalogi stanowią informację handlową o wyrobach, zawierają ich zdjęcia, nie zawierają jednak żadnych elementów zachęcających do zakupu ani cen wyrobów. Do wniosku podatnik dołączył kopie faktur VAT potwierdzających zakup ww. towarów oraz usług wydruku katalogów i foliowania.

ZAPYTANIE I STANOWISKO PODATNIKA

Czy podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach zakupu katalogów, kalendarzy, taczek tekturowych z logo podatnika celem nieodpłatnego przekazania swoim kontrahentom i potencjalnym nabywcom w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa - celem zapoznania ich o wyprodukowanych wzorach obuwia?

Zdaniem Strony, podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem towarów wykazanych dla celów przekazania nieodpłatnego ich w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa.

INFORMACJA O ZAKRESIE STOSOWANIA PRZEPISÓW PRAWA PODATKOWEGO I STANOWISKO TUT. ORGANU PODATKOWEGO

Zgodnie z przepisem art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art.15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...). Kwotę podatku naliczonego stanowi (...) suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług ( art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy).

Ustawodawca w art.88 ust.1 pkt 2 omawianej ustawy zastrzegł, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, tj. w części nie przekraczającej 0,25 % przychodu, zgodnie z art. 23 ust.1 pkt 43 lit. b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) Zatem generalnie odliczeniu podlegają te wydatki, które stanowią koszt uzyskania przychodu w rozumieniu przywołanego powyżej limitu.

Jednakże, w myśl art. 88 ust. 3 pkt 3 ww. ustawy, przepis ust. 1 pkt 2 nie dotyczy m. in. wydatków związanych z dostawą towarów oraz świadczeniem usług w przypadkach określonych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, jeżeli czynności te zostały opodatkowane. Tak więc, w przypadkach tych podatnik jest uprawniony do skorzystania z pełnego odliczenia także powyżej limitu wskazanego ww. ustawą o podatku dochodowym.

Z informacji przedstawionych przez Stronę w złożonym wniosku oraz załączonych kserokopii faktur VAT wynika, że podatnik nabył towary w postaci katalogów, kalendarzy, teczek tekturowych z logo podatnika celem nieodpłatnego przekazania ich swoim kontrahentom i potencjalnym nabywcom. Powyższe służyć ma promowaniu wizerunku firmy oraz zapoznanie ewentualnych klientów z asortymentem produkowanych wyrobów.

Z uwagi na powyższe w przypadku, gdy nabywane towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego na fakturach z tytułu ich nabycia.

Urząd Skarbowy w Słupsku