Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka zamierza rozszerzyć zakres swojej działalności o usługi przewozów pasażerskich jacht... - Interpretacja - 1436/2BV/443/95/05/MKow

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 01.06.2005, sygn. 1436/2BV/443/95/05/MKow, Drugi Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka zamierza rozszerzyć zakres swojej działalności o usługi przewozów pasażerskich jachtem pełnomorskim z określoną załogą , w tym kapitanem. Planowane trasy przewozów pasażerskich w żadnym przypadku nie będą dotyczyły terytorium kraju. Zgodnie z zasadą opisaną w art. 27 ust. 2 pkt 2. ustawy o VAT miejscem świadczenia (opodatkowania) w/w usług jest miejsce gdzie odbywa się transport, przy uwzględnieniu pokonanych odległości. Zatem, przedmiotowe usługi nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka będzie nabywała na terytorium kraju towary i usługi z przeznaczeniem do wykonywania wyżej opisanych usług.

Do przedstawionego stanu faktycznego Spółka zadała pytanie dot. zasadności odliczenia podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług, przeznaczonych do wykonywania czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT na terytorium kraju tj. usług przewozów pasażerskich jachtami pełnomorskimi z załogą na trasie wyjazdu i przyjazdu poza terytorium RP.
Zdaniem Spółki na pytanie to należy odpowiedzieć twierdząco. Swoje stanowisko Wnioskodawca uzasadnia brzmieniem z art. 86 ustawy oraz art. 17 Szóstej Dyrektywy.

Po przeanalizowaniu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, w odniesieniu do przepisów ustawy o podatku od towarów i usług Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście stwierdza, co następuje. Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. nr 54 poz. 535 ze zmn.), prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje w zakresie w jakim nabywane towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług . Niemniej jednak , w pewnych sytuacjach ustawa o VAT przyznaje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług służących wykonywaniu czynności niepodlegających opodatkowaniu. Zgodnie z art.. 86 ust. 8 pkt 1 cyt. ustawy, podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostaw towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.
Zatem ustawa o podatku od towarów i usług przyznaje prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z dostawą towarów i świadczeniem usług niepodlegających opodatkowaniu w Polsce ( ze względu na reguły dotyczące miejsca świadczenia). Nie ma przy tym znaczenia , czy miejscem dostawy towarów lub świadczenia usługi będzie państwo członkowskie UE, czy też państwo trzecie. Ponadto ustawa nie wymaga aby czynności wykonywane poza terytorium RP podlegały tam opodatkowaniu podatkiem VAT. Ustawa wprowadza jednak dwa warunki dot. prawa do odliczenia podatku naliczonego w powyższej sytuacji. Po pierwsze podatek naliczony można odliczyć jedynie w sytuacji, gdy kwoty te podlegałyby odliczeniu gdyby dostawa towarów lub świadczenie usług miały miejsce na terytorium Polski. Toteż odliczenie podatku naliczonego powinno być poprzedzone analizą, czy w przypadku danej dostawy towaru lub świadczenia usługi w ogóle przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego. Tak też w analizowanej sprawie, świadczenie usług przewozów pasażerskich jachtem pełnomorskim z załogą ( sklasyfikowane jako usługa transportu osobowego), na trasie rejsu z miejsca wyjazdu i miejsca przyjazdu poza terytorium kraju (obszar Morza Śródziemnego po Ocean Atlantycki obejmujący - wewnętrzne wody UE, wody międzynarodowe i poza UE) nie podlega opodatkowaniu polskim podatkiem VAT , zgodnie z brzmieniem art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy. Ze względu jednak na fakt , że świadczenie tego typu usług w Polsce daje prawo do odliczenia podatku naliczonego , zgodnie z omawianym przepisem prawo to będzie przysługiwało również gdy miejsce świadczenia usługi (opodatkowania) nie dotyczy terytorium kraju.

Drugim z warunków odliczenia podatku naliczonego w omawianej sprawie jest posiadanie dokumentów , z których wynika związek odliczonego podatku naliczonego z czynnościami wykonywanymi poza terytorium Polski. W związku z tym, że ustawa nie wymaga w tym względzie szczegółowego rodzaju dokumentów, należy uznać, ze omawiana przesłanka jest spełniona, gdy podatnik jest w stanie udokumentować związek zakupu ze sprzedażą opodatkowaną poza terytorium kraju.
Zważywszy na opis stanu faktycznego zawarty w uzupełnieniu przedmiotowego wniosku ,wydaje się być zasadnym, iż również ten warunek w przypadku Spółki jest spełniony. Jednocześnie tut. organ podatkowy podkreśla, że podatek naliczony zawarty w fakturach zakupu towarów i usług , związany ze świadczeniem przedmiotowych usług, musi być poniesiony przez Spółkę na terytorium kraju a zakupione przez Spółkę towary i usługi podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT na terytorium Polski przez ich sprzedawców. Na marginesie należy dodać, że odliczenie podatku naliczonego następuje między innymi przy zachowaniu warunków i terminów określonych w art. 86 ust. 10 - 13 ustawy. Jednakże należy pamiętać, że wyjątki od zasady odliczalności podatku naliczonego zostały określone w art. 88 ustawy, który jest przepisem szczególnym w stosunku do art. 86 ustawy.Podsumowując przedstawioną analizę stanu faktycznego i stanu prawnego należy stwierdzić, że Wnioskodawcy co do zasady, w myśl art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy, przysługuje prawo odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach zakupu towarów i usług , nabytych w związku z wykonywaniem przedmiotowych usług niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce ( świadczenia usług przewozów pasażerskich jachtami pełnomorskimi na trasach opisanych powyżej). Zatem, stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 28.02.2005 r. należy uznać za prawidłowe.

Drugi Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście