P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - UBPI/443-7P/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.05.2005, sygn. UBPI/443-7P/05, Urząd Skarbowy w Bytowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ), po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 13 kwietnia 2005r. (uzupełnionego poprzez zajęcie własnego stanowiska w sprawie pismem z dnia 27 kwietnia 2005r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług przekształcenia prawa wieczystego użytkowania gruntów w prawo własności,

stwierdzam,

że stanowisko przedstawione w tym wniosku, w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego, jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Podatnik na wnioski użytkowników, dokonuje przekształcenia prawa wieczystego użytkowania gruntu w prawo własności.

W związku z powyższym podatnik zwrócił się z zapytaniem czy powyższa czynność podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług .

Zdaniem podatnika przekształcenie prawa wieczystego użytkowania gruntów w prawo własności nie powinno być opodatkowane podatkiem od towarów i usług, gdyż jest to czynność nałożona na Starostę odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których został powołany.

Rozważając przedstawiony przez wnioskodawcę stan faktyczny, uznać należy, iż w myśl art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z 2004r. ze zmianami), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary, zgodnie z art. 2 pkt 6 cytowanej ustawy, rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które wymienione są w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Stosownie do art. 7 ust. 1, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust.1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W świetle powyższego należy uznać, iż przekształcenie prawa wieczystego użytkowania gruntu w prawo własności, stanowić będzie dostawę towarów w myśl powyższych przepisów, opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.

Jednakże uznać należy, iż przekształcenie prawa wieczystego użytkowania gruntu w prawo własności, dokonywane jest w formie decyzji, na mocy dwóch aktów prawnych:

  1. ustawy z dnia 26 lipca 2001r. o nabywaniu przez użytkowników wieczystych prawa własności nieruchomości ( Dz. U. z 2001r. Nr 113, poz 1209 z późniejszymi zmianami), oraz
  2. ustawy z dnia 04 września 1997r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego przysługującego osobom fizycznym w prawo własności (tekst jednolity Dz. U. z 2001r. Nr 120, poz. 1299 z późniejszymi zmianami).

Przekształcenie dokonywane w trybie ustawy wymienionej w pkt 1 następuje nieodpłatnie, a przekształcenie w trybie ustawy wymienionej w pkt 2, co do zasady, następuje w sposób odpłatny, z wyjątkami wymienionymi w art. 6 tej ustawy.

Należy ponadto zauważyć, iż przekształcenie następuje w trybie administracyjnym, poprzez wydanie decyzji przez właściwy organ. Dotyczy to przypadków regulowanych wyżej wymienionymi ustawami.

Mając to na uwadze, gdy dochodził do przekształcenia prawa wieczystego użytkowania w prawo własności, a właściwy organ w tej sprawie wyda decyzję administracyjną, to czynność przekształcenia nie wynika z umowy cywilnoprawnej, lecz z jednostronnego aktu władczego o charakterze administracyjnym.

Tym samym, na zasadzie art. 15 ust. 6 ustawy o VAT, nie sposób uznać w tym stanie faktycznym, organu władzy publicznej za podatnika podatku od towarów i usług. Powyższe podyktowane jest tym, że dokonując owego przekształcenia, właściwy organ realizuje zadania nałożone odrębnymi przepisami prawa tj. ustawą z dnia 26 lipca 2001r. o nabywaniu przez użytkowników wieczystych prawa własności nieruchomości ( Dz. U. z 2001r. Nr 113, poz 1209 z późniejszymi zmianami) oraz ustawą z dnia 04 września 1997r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego przysługującego osobom fizycznym w prawo własności (tekst jednolity Dz. U. z 2001r. Nr 120, poz. 1299 z późniejszymi zmianami) i przekształcenie to nie powinno zostać objęte podatkiem VAT.

Urząd Skarbowy w Bytowie