Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa ... - Interpretacja - RO/443/156/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.11.2005, sygn. RO/443/156/2005, Świętokrzyski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 14.10.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Z treści pisma wynika, że jednostka budżetowa planuje wykonać instalację dźwiękową systemu ostrzegawczego w domach studenta. Ma to być instalacja alarmowania pożarowego, automatycznego zamykania drzwi przeciwpożarowych oraz system oddymiania klatek schodowych. Zdaniem jednostki, możliwe jest zastosowanie obniżonej do 7% stawki VAT, zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a i b ustawy o VAT.

Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach informuje, że w myśl Objaśnień Wstępnych załącznika do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30.12.1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 ze zm.), budynki mieszkalne są to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. W przypadkach, gdy mniej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest na cele mieszkalne, budynek taki klasyfikowany jest jako niemieszkalny, zgodnie z jego przeznaczeniem. Całkowita powierzchnia użytkowa budynku obejmuje całą powierzchnię budynku z wyjątkiem powierzchni: elementów budowlanych m. in. podpór, kolumn, filarów, szybów, kominów; zajmowanych przez pomieszczenia techniczne instalacji ogólnobudowlanych oraz komunikacji, np. klatki schodowe, dźwigi, przenośniki. Część "mieszkaniowa" budynku mieszkalnego obejmuje pomieszczenia mieszkalne (kuchnie, pokoje wypoczynkowe, sypialnie), pomieszczenia pomocnicze, piwnice oraz pomieszczenia ogólnego użytkowania (np. wózkarnie, suszarnie). Zgodnie z Grupą 113 symbolu PKOB Schematu Klasyfikacji z Objaśnieniami załącznika do cyt. wyżej rozporządzenia, domy studenckie są budynkami zbiorowego zamieszkania w ramach budynków mieszkalnych. Od dnia 15.02.2005 r. na podstawie pkt 1 poz. 20 załącznika Nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), obniżoną stawkę podatku do wysokości 7% stosuje się do budowy, remontów i bieżącej konserwacji budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130): domów opieki społecznej, internatów i burs szkolnych, domów studenckich, domów dziecka, domów dla bezdomnych.

Z przytoczonych wyżej przepisów wynika, że domy studenckie są budynkami zbiorowego zamieszkania zaliczonymi do budynków mieszkalnych, gdy spełniają istotny warunek, że co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. W przeciwnym przypadku budynek taki klasyfikowany jest jako niemieszkalny zgodnie z jego faktycznym przeznaczeniem. Remont domów studenckich zaliczonych do grupy 113 PKOB, podlega opodatkowaniu obniżoną stawką podatku 7%.

Zatem, wykonanie instalacji dźwiękowego systemu ostrzegawczego przeciwpożarowego w domach studenckich podlega opodatkowaniu stawką 7%, pod warunkiem, że budynki te nazwane w treści pisma domami studenckimi kwalifikują się do grupy 113 PKOB.

Nie mają tu zastosowania przepisy art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a i b ustawy o podatku od towarów i usług, powołane w piśmie przez podatnika.

Świętokrzyski Urząd Skarbowy