W dniu 18.07.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania p... - Interpretacja - PP 443/1/196/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.10.2005, sygn. PP 443/1/196/2005, Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 18.07.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Pismem z dnia 24.08.2005 r. tut. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Braki formalne wniosku zostały uzupełnione w dniu 31.08.2005 r.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z przedmiotowego stanu faktycznego wynika, iż sprzedajecie Państwo towar kontrahentowi z UE, natomiast towar ten jest transportowany poza UE i odbiorcą to waru jest inna firma spoza UE. W tej sytuacji otrzymacie Państwo zaliczkę od kontrahenta z UE przed dostawą towaru. Towar w ciągu 6 miesięcy od daty otrzymania zaliczki zostanie wywieziony poza UE. W związku z tym macie Państwo wątpliwości, czy w tej sytuacji powinniście wystawić fakturę zaliczkową eksportową ze stawką 0%, czy też fakturę zaliczkową na dostawę wewnątrzwspólnotową ze stawką 0% oraz czy dla zastosowania preferencyjnej stawki wymagane jest przedstawienie zabezpieczenia majątkowego. Państwa zdaniem należy w tej sytuacji wystawić fakturę zaliczkową eksportową ze stawkę 0%, niezależnie od tego czy otrzymana zaliczka stanowi 50% zapłaty całkowitej, czy też nie, zgodnie z art. 19 ust. 11 i 12 ustawy o PTU.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki po przeanalizowaniu stanu faktycznego informuje, iż zgodnie z art. 2 pkt 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.) przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4 ustawy, jeżeli wywóz jest dokonany przez:

  1. dostawcę lub na jego rzecz (eksport bezpośredni),
  2. nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz (eksport pośredni).

Zasadą jest, iż w przypadku eksportu towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny określony w przepisach celnych wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty (art. 19 ust. 6 ustawy). Z kolei w oparciu o art. 19 ust. 11 ustawy jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Natomiast ust. 12 art. 19 ustawy stanowi, iż przepis ust. 11 tego artykułu stosuje się odpowiednio w przypadku eksportu towarów, jeżeli wywóz tych towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności.

Stosownie do postanowień § 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798), jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonania usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy z zastrzeżeniem ust. 2. Zgodnie z powołanym ust. 2 § 14 fakturę wystawia się również nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym pobrano przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi każdą kolejną część należności (zaliczkę, przedpłatę, zadatek lub ratę).

Oznacza to, że podatnik, który na poczet eksportu towarów otrzymał jakąkolwiek należność, wykazuje z tego tytułu sprzedaż opodatkowaną 0%, o ile jednak wywóz nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności. W przypadku gdyby w tym czasie nie nastąpił tenże wywóz, należy dokonać korekty w zakresie stawki podatku, opodatkowując otrzymanie tejże należności według stawki obowiązującej dla sprzedaży towaru w kraju.

Nie jest wymagane dla zastosowania stawki 0% z tytułu otrzymania jakiejkolwiek części należności na poczet eksportu, przedstawienie w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego na poczet zwrotu różnicy podatku, lecz przedstawienie tego zabezpieczenia - z uwagi na obowiązujący od l czerwca 2005r. przepis art. 87 ust. 3a - ma wpływ na wielkość (limit) kwoty podatku naliczonego, którego zwrotu podatnik może domagać się w terminie 60, a nie 180 dni.

Reasumując Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki podziela Państwa stanowisko wyrażone we wniosku, iż w przedmiotowej sytuacji będziecie Państwo obowiązani do wystawienia faktury dokumentującej otrzymanie zaliczki na poczet eksportu towarów. Stawka podatku w tym. przypadku wynosi 0%.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki