DECYZJA - Interpretacja - PP-3/i/4407/57/05

ShutterStock

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.06.2005, sygn. PP-3/i/4407/57/05, Izba Skarbowa w Krakowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

DECYZJA

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie po zapoznaniu się z postanowieniem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie z dnia 25.01.2005 r., nr PP1/443-2/05/MI/3259 w sprawie interpretacji dotyczącej zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r., nr 8, poz. 60)

zmienia przedmiotowe postanowienie z uwagi na rażące naruszenie prawa

UZASADNIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej wnioskiem z dnia 03.01.2005 r., (wpływ do Urzędu Skarbowego - w dniu 05.01.2005 r.) Spółka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zgodnie z przepisem art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółkazajmuje się między innymi wewnątrzwspólnotową dostawą paliw. Wyroby akcyzowe zharmonizowane, są sprzedawane i przemieszczane w procedurze zawieszeń poboru akcyzy pomiędzy składami podatkowymi. Spółka dokumentuje sprzedaż towaru akcyzowego fakturą VAT. Spółka uważa, iż w przedstawionej sytuacji nie powstaje u niej obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym w związku z faktem, że obrót odbywa się w procedurze zawieszeń poboru akcyzy.

W ocenie Spółki podstawa opodatkowania podatkiem VAT nie powinna zawierać kwoty akcyzy, której pobór jest zawieszony, gdyż Spółka nie jest zobowiązana do odprowadzenia tego podatku, ani też nie obciąża nim kontrahenta.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w drodze postanowienia z dnia 25.01.2005 r. potwierdził stanowisko pytającego uznając, iż w przypadku sprzedaży wyrobu akcyzowego, objętego procedurą zawieszenia poboru podatku akcyzowego w okresie obowiązywania zawieszenia, podstawa opodatkowania podatkiem od towarów i usług nie obejmuje kwot podatku akcyzowego.

Po zapoznaniu się z aktami sprawy Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie stwierdza:

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257) opodatkowaniu akcyzą podlegają m.in. dostawa wewnątrzwspólnotowa wyrobów zharmonizowanych, tj. wymienionych w zał. nr 2 do cytowanej ustawy.

Przepis art. 7 ust. 4 w/w ustawy stanowi, iż w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej obowiązek podatkowy z tytułu podatku akcyzowego powstaje z dniem wystawienia faktury, nie później jednak niż w terminie 7 dni, licząc od dnia wykonania czynności.

Zgodnie z art. 29 ust. 20 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w przypadku dostawy przez podatnika towaru podlegającego opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, podstawą opodatkowania objęta jest również kwota tego podatku.

Jeżeli zatem Spółka dokonuje wewnątrzwspólnotowej dostawy wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, to podstawa opodatkowania podatkiem od towarów i usług obejmuje kwotę podatku akcyzowego.
Powyższego nie zmienia okoliczność, iż pobór podatku akcyzowego został zawieszony na podstawie art. 26 ustawy o podatku akcyzowym.

W świetle powyższego Dyrektor tut. Izby uznał, że dokonana przez organ I instancji ocena prawna, według której podstawa opodatkowania podatkiem od towarów i usług wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów akcyzowych objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy nie obejmuje kwoty podatku akcyzowego w okresie obowiązywania zawieszenia - w sposób rażący narusza postanowienia art. 29 ust. 20 w/w ustawy.

Przyjęte przez organ I instancji rozstrzygnięcie jest niezgodne z powołanym art. 29 ust. 20 w/w ustawy.

Z w/wymienionych względów, kierując się postanowieniami art. 14b § 5 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa, Dyrektor Izby Skarbowej orzekł jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę; traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe; wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Decyzja niniejsza jest ostateczna.
W przypadku jej niezgodności z prawem służy prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Topolowa 5.
Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji.

Izba Skarbowa w Krakowie