POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-84/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.11.2005, sygn. PP/443-84/05, Urząd Skarbowy w Wejherowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie, po rozpoznaniu wniosku Podatnika, z dnia 08.09.2001 r. (data wpływu do tut. Urzędu 09.09.2005 r.) o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie możliwości odliczenia podatku naliczonego od wewnątrzwspólnotowego nabycia używanego samochodu ciężarowego, w przypadku braku rejestracji VAT UE

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Pytający wskazuje, iż jest czynnym podatnikiem VAT, nie zarejestrowanym dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych (brak rejestracji VAT UE). Dnia 05.08.2005 r. dokonał na terenie Niemiec, od kontrahenta zarejestrowanego dla celów unijnych dostaw, zakupu używanego środka transportu, z zamiarem używania go dla celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą ? samochód ma służyć czynnościom podlegającym opodatkowaniu. Pytający wskazuje ponadto, iż uregulował w Niemczech 16 % podatek, a także uregulował w Polsce podatek od towarów i usług w wysokości 22 %.

Wątpliwości podatnika budzi kwestia możliwości odliczenia podatku naliczonego z wewnątrzwspólnotowego nabycia używanego środka transportu w przypadku braku rejestracji VAT UE.

Zdaniem Wnioskodawcy ? przeprowadzona przez niego transakcja jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów w rozumieniu art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Pytający stoi na stanowisku, iż kwota podatku należnego wykazana w fakturze wewnętrznej stanowi jednocześnie kwotę podatku naliczonego podlegającego odliczeniu ? nawet przy braku rejestracji VAT UE

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju.

W myśl art. 9 ust. 1 cyt. ustawy przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów , o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzenia jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Zgodnie z ust. 2 cytowanego art. 9, przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że:

  1. nabywcą towarów jest:

  2. a) podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane przez niego towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,
    b) osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a)
    - z zastrzeżeniem art. 10,
  3. dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a)

    W art. 10 przywołanej ustawy wymieniono przypadki, w których wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów nie występuje, jednakże nie ujęto wśród nich braku rejestracji nabywcy do celów transakcji wewnątrzwspólnotowych.

    Stosownie do zapisu art. 97 ust. 1 cytowanej ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, podlegający obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, są obowiązani przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym, o którym mowa w art. 96, o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności.

    Wskazać zatem należy, iż w świetle wyżej przywołanego stanu prawnego nie dopełnienie przez podatnika podatku od towarów i usług obowiązku rejestracji dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych nie stanowi okoliczności przesądzającej o wyłączeniu zakupu, o którym mowa wyżej z wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów. Nabycie to podlega zatem opodatkowaniu, co winno być udokumentowane wystawieniem faktury wewnętrznej na podstawie art. 106 ust. 7 cyt. Ustawy o podatku od towarów i usług.

    W myśl art. 86 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 12 i 19 oraz art. 124.

    Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3 ? 7:

    1. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

    2. a)z tytułu nabycia towarów i usług,
      b)potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,
      c)od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu
      - z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4;
    3. w przypadku importu ? suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego;
    4. zryczałtowany zwrot podatku, o którym mowa w art. 116 ust. 6;
    5. kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

        Z powyższego stanu prawnego wynika zatem, iż - jeżeli spełnione zostały warunki, o których mowa w w/w artykule - podatnikowi przysługuje prawo do pomniejszenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zgodnie z cytowanym wyżej art. 86 ust. 2 pkt 4 cyt. ustawy.

        Stosownie do zapisu art. 86 ust. 10 pkt. 2 prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 4 ? w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy odpowiednio od importu usług lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca.

        Stosownie do ust. 11 cytowanego wyżej przepisu ? jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.

        Z powyższego stanu prawnego wynika zatem, iż kwota podatku należnego, z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, stanowi jednocześnie ? co do zasady ? kwotę podatku naliczonego, zgodnie z przywołanym wyżej art. 86 ust. 10 pkt 2. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie wskazuje, iż czynnemu podatnikowi VAT przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów ? w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym z tego tytułu.

        W rozpatrywanej sprawie Podatnik wskazał, iż - nie będąc podmiotem zarejestrowanym dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych ? dokonał od niemieckiego kontrahenta, podatnika podatku od wartości dodanej, zakupu używanego środka transportu, na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Wnioskodawca przedstawił stanowisko, zgodnie z którym transakcja ta winna zostać uznana za wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru, w związku z czym kwota podatku należnego wykazana w fakturze wewnętrznej stanowi jednocześnie kwotę podatku naliczonego podlegającego odliczeniu.

        Na podstawie przedstawionego wyżej stanu faktycznego, w świetle cytowanego wyżej stanu prawnego Naczelnik Urzędu Skarbowego wskazuje zatem, iż dokonana przez Podatnika transakcja stanowi ? pomimo braku zgłoszenia rejestracyjnego VAT UE ? wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, w związku z czym wykazana w fakturze wewnętrznej kwota podatku należnego stanowi jednocześnie kwotę podatku naliczonego podlegającego odliczeniu

        W świetle wyżej wskazanego stanu faktycznego i prawnego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie uznaje stanowisko Wnioskodawcy wyrażone w piśmie z dnia 08.09.2005 r., za prawidłowe.

        Urząd Skarbowy w Wejherowie