Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik wykonuje usługi remontowe w kamienicy, w której parter zajmują pomieszczenia sklepowe, zaś pi... - Interpretacja - PP 443/50/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.10.2005, sygn. PP 443/50/2005, Urząd Skarbowy w Wodzisławiu Śląskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik wykonuje usługi remontowe w kamienicy, w której parter zajmują pomieszczenia sklepowe, zaś pierwsze i drugie piętro to pomieszczenia mieszkalne. Według klasyfikacji przedstawionej przez podatnika budynek ten posiada symbol PKOB 1121.

Zapytanie brzmi: Czy uslugi remontowo-budowlane wykonane w części pomieszczeń sklepowych powinny być opodatkowane stawką 22% a usługi wykonane w części mieszkalnej 7%? Czy stawka podatku na usługi dotyczące remontu elewacji i dachu powinna wynosić odpowiednio 7% i 22% w zależności od procentowego udziału pomieszczeń sklepowych i pomieszczeń mieszkalnych w ogólnej powierzchni budynku?

Zdaniem podatnika ww. usługi powinny być opodatkowane podatkiem VAT 7% lub 22% wg następujących proporcji (zgodnie z posiadaną dokumentacją projektową i kosztorysową):

1) dach: część mieszkalna 7% - 56,49% całości, część handlowa 22% - 43,51% całości

2) elewacja: część mieszkalna 7% - 53,42% całości, część handlowa 22% - 46,58% całości

3) roboty ogólnobudowlane: część mieszkalna 7% - 9,36% całości, część handlowa 22% - 90,64% całości

W nawiązaniu do przedstawionego wyżej stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wodzisławiu Śląskim wyjaśnia:

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem VAT podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Przepis art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy stanowi zaś, iż do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych zwiazanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a), rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, o której mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a) rozumie się:

- sieci rozprowadzajace, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,

- urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,

- urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne

jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

W myśl art. 2 pkt 12 ustawy ilekroć w przepisach jest mowa o obiektach budownictwa mieszkaniowego - rozumie się przez to budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Wobec treści art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy postanowienia zawarte w załączniku nr 3 do ustawy poz. 161, zgodnie z którymi dostawa, budowa, remont lub przebudowa budynków mieszkalnych (PKOB 11) i ich części, z wyjątkiem lokali użytkowych, realizowanych w ramach budownictwa społecznego korzystają ze stawki podatku VAT w wysokości 7% zaczną obowiązywać dopiero z dniem 1.01.2008 r. o czym stanowi również przepis art. 176 pkt 4 ustawy.

Powyżej powołane przepisy ustawy nakazują w sprawie określenia stawki podatku właściwej dla robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą odnieść się do norm klasyfikacji statystycznych. Oznacza to, że stawkę podatku należy wywieść właśnie m.in. z zasad metodycznych grupowań statystycznych. Jeżeli zgodnie z tymi unormowaniami budynek, w którym wykonuje Pan opisane wcześniej usługi, posiada jedną z ww. klasyfikacji PKOB, a fakt iż budynek ten jest przeznaczony zarówno na cele mieszkalne jak i na cele prowadzonej działalności gospodarczej nie wpływa na tę klasyfikację, wówczas jest Pan uprawniony do stosowania do całości świadczonych w tym budynku robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych stawki podatku od towarów i usług w wysokości 7%.

Podkreślenia wymaga, iż obowiązek prawidłowego zdefiniowania i zaklasyfikowania wykonywanych czynności zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług jak również obiektów budownictwa zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych spoczywa na podatnikach.

Tut. organ uznał zatem stanowisko podatnika za nieprawidłowe, gdyż zastosowanie preferencyjnej stawki 7% nie jest w przedmiotowej sprawie uzależnione od sposobu wykorzystywania części budynku, bądź to na cele wyłącznie mieszkaniowe, bądź związane z prowadzoną działalnością gospodarczą lecz od jego właściwej klasyfikacji statystycznej (PKOB).

A zatem do całości świadczonych przez Pana usług remontowo-budowlanych w kamienicy sklasyfikowanej zgodnie z PKOB do klasy 1121 (obiekt budowlany należący do budynków mieszkalnych, których conajmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest do celów mieszkalnych), o ile podana klasyfikacja jest prawidłowa, powinna być zastosowana stawka podatku od towarów i usług w wysokości 7%.

Urząd Skarbowy w Wodzisławiu Śląskim